lateks naturalny

Lateks naturalny – bardzo częste kłamstwo w ustach sprzedawców

2

Lateks jest jednym z materiałów, z których tworzone są komfortowe materace. Czy sprzedawca, który zapewnia, że jest on w 100% naturalny, mówi prawdę? Czy w materacach znajduje się w ogóle lateks naturalny?

Lateks – 100% natury?

Jeśli słyszysz lub czytasz, że materac składa się z lateksu w 100% naturalnego – potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy! Dlaczego? Ponieważ mleczko kauczukowe – czyli sok mleczny z drzewa kauczukodajnego, z którego powstaje naturalny lateks – ma formę cieczy. Dopiero po dodaniu do niego środków chemicznych – zagęszczaczy i koagulantów oraz po zastosowaniu odpowiednich procesów produkcyjnych przyjmuje stałą formę płyt lateksowych stosowanych w materacach. Jeżeli zawartość mleczka kauczukowego w lateksie wynosi ok 30% – mamy do czynienia z lateksem określanym jako naturalny. Użycie mleczka kauczukowego w ilości mniejszej niż 30% cechuje lateks syntetyczny. Jest on tańszy ze względu na mniej skomplikowaną produkcję. Jak widzisz, lateks naturalny w 100% nie istnieje. Nie ma na rynku materacy, które w całości składałyby się z lateksu naturalnego. Najlepsze rodzaje zawierają maksymalnie 30% lateksu naturalnego w materacu i produkowane są za pomocą specjalnej technologii zwanej Talalay.

Lateks Talalay

Przy produkcji lateksu tą technologią łączy się lateks naturalny z syntetycznym, zamraża, a potem dopiero wulkanizuje, co pozwala uzyskać materiał niezwykle elastyczny i przewiewny. Jeśli dodać do tego zdolność do bardzo szybkiego wchłaniania i odparowywania wilgoci, lateks Talalay hamuje rozwój roztoczy, bakterii i grzybów. Jest również niezwykle trwały i odporny na deformacje. Wytwarzanie go jest jednak procesem kosztownym, dlatego jego cena może być wysoka. Niemniej taki lateks zapewnia bardzo dobre właściwości produktom, w skład których wchodzi, i jest idealnym kompromisem w wyborze pomiędzy lateksem naturalnym a syntetycznym w materacu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, iż w płycie lateksu Talalay mleczko kauczkowe jest rozłożone równomiernie na całej jej powierzchni.

Zalety materacy lateksowych:

  • elastyczność – lateks cechuje się dobrą elastycznością punktową i znakomitym podparciem dla całego ciała,
  • przewiewność – dzięki strukturze z „otwartymi korytarzami” powietrze swobodnie przepływa przez całą bryłę materaca,
  • trwałość – lateks jest odporny na użytkowanie, zapewniając takie same właściwości i jakość przez cały okres użytkowania, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej wilgotności powietrza i niewystawiania na działanie promieni UV
  • antybakteryjność – jest niesprzyjającym środowiskiem dla roztoczy i drobnoustrojów, dlatego to idealna propozycja dla alergików, pod warunkiem iż użytkownik nie jest uczulony na białka, jakie zawiera mleczko kauczkowe (są ludzie po prostu uczuleni na lateks).
CZYTAJ:  Materace dla alergików

Wady materacy lateksowych:

  • cena – nabycie materaca lateksowego może być dla portfela odczuwalne, szczególnie jeśli chcemy produkt naprawdę wyprodukowany z jak najbardziej naturalnego składnika, a nie tylko produkt marketingowy,
  • ciężar – masa lateksowych materacy jest dość duża, co może być problemem przy zmianie jego pozycji na stelażu lub przy częstych przeprowadzkach jego właściciela,
  • odporność na słońce – lateks Talalay nie toleruje promieniowania UV, dlatego nie należy wystawiać go na bezpośrednie działania promieni słonecznych.

Czy materac lateksowy jest dla Ciebie?

Jeśli zależy Ci na odpowiednim i komfortowym podtrzymaniu całego ciała – materac wykonany z lateksu powinien spełnić Twoje oczekiwania. Dzięki swojej elastyczności dopasowuje się do wszystkich krzywizn kręgosłupa, a także pozwala na zastosowanie stelaża regulowanego elektrycznie. Materac lateksowy jest wygodny, trwały i higieniczny. Wszystkie te cechy łączy model Natura z kolekcji Materasso Exclusive, który – produkowany z lateksu Talalay w połączeniu z wysokoelastyczną pianą Evo Pore HRC, oraz Hydrolatexem (mieszanką lateksu z pianą wysokoelastyczną) – zapewni Ci zdrowy i przyjemny sen. Natura tego materaca podkreślona jest także specjalnym pokrowcem NATUR COTTON, który jako jedyny jest w 100% wykonany z materiału naturalnego jakim jest bawełna (tkanina, ale także pikowanie tkaniny to czysta, ekologiczna bawełna).

CZYTAJ:  Natura w naszej sypialni

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ