łóżko tapicerowane

Łóżka tapicerowane – co musisz o nich wiedzieć?

Łóżka tapicerowane cieszą się popularnością zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Połączenie estetyki z wygodą sprawia, że są doskonałym wyborem dla osób, które pragną stworzyć w sypialni komfortową, elegancką przestrzeń do relaksu. W tym artykule przyjrzymy się głównym zaletom łóżek tapicerowanych, podpowiemy, jakie są domowe sposoby na czyszczenie tapicerki i jak często należy to robić.

Zalety łóżek tapicerowanych

1. Różnorodność designu i materiałów

Łóżka tapicerowane wyróżniają się bogactwem stylów i sposobów ich wykończenia. W zależności od gustu możesz wybierać spośród minimalistycznych modeli z gładką tkaniną, klasycznych łóżek z welurem czy bardziej ekstrawaganckich wersji z pikowanym zagłówkiem. Dzięki dostępności wielu kolorów i faktur tapicerek z łatwością dopasujesz wygląd łóżka do wystroju wnętrza.

2. Komfortowy zagłówek

Miękki, tapicerowany zagłówek to nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczna zaleta tego typu łóżek. Wygodne podparcie sprawia, że możesz cieszyć się komfortem podczas czytania, oglądania filmów, seriali lub po prostu się zrelaksować, opierając się o zagłówek.

3. Trwałość i solidność konstrukcji

Łóżka tapicerowane zwykle są wykonane z solidnych materiałów, co gwarantuje trwałość na lata. Ich konstrukcja często zbudowana jest z drewna lub metalu, a sama tapicerka jest odporna na ścieranie. Wysoka jakość materiałów i sposobu wykonania sprawia, że takie łóżka są inwestycją na lata.

4. Wybór rozmiaru dopasowanego do potrzeb

Od małych modeli jednoosobowych po przestronne łóżka typu king size – łóżka tapicerowane oferują szeroki wybór rozmiarów. Dla osób posiadających niewielką przestrzeń sprawdzą się kompaktowe, mniejsze modele, natomiast większe łóżka z tapicerką będą idealne do przestronnych sypialni.

5. Łatwość w dopasowaniu materaca

Większość łóżek tapicerowanych ma uniwersalną ramę, która pozwala na łatwe dostosowanie do dowolnego materaca. Dzięki temu można wybrać materac o preferowanej twardości, sprężystości czy materiale wykonania, bez konieczności pójścia na kompromisy związane z rozmiarem czy kształtem.

CZYTAJ:  Zagłówek jako dekoracja ściany

6. Funkcjonalność i wygoda użytkowania

Łóżka tapicerowane są wygodne w codziennym użytkowaniu. Dzięki miękkiemu wykończeniu zarówno ramy, jak i zagłówka chronią użytkowników przed urazami. Dodatkowo niektóre modele oferują praktyczne schowki lub podnoszone stelaże, co pozwala na przechowywanie pościeli czy innych rzeczy i oszczędzenie miejsca w sypialni.

Czyszczenie i pielęgnacja łóżka tapicerowanego

Regularna pielęgnacja łóżka tapicerowanego zapewni mu długą trwałość i estetyczny wygląd. Warto znać domowe sposoby, które pozwolą na bezpieczne i skuteczne czyszczenie tapicerki.

1. Soda oczyszczona – pochłaniacz zapachów i odświeżacz materiału

Soda oczyszczona to naturalny pochłaniacz zapachów. Wystarczy posypać nią tapicerkę, pozostawić na kilka godzin, a następnie dokładnie ją odkurzyć. To prosty sposób na odświeżenie materiału i usunięcie nieprzyjemnych zapachów.

2. Ocet i woda – skuteczność na tłuste plamy

Woda i ocet w proporcjach 1:1 to doskonałe rozwiązanie na tłuste plamy. Przygotuj roztwór, namocz w nim czystą, miękką szmatkę, a następnie delikatnie wycieraj zabrudzenie od zewnętrznych krawędzi plamy do środka. Jednak trzeba zaznaczyć, że octem nie powinno się czyścić mebli ze skóry – zarówno ekologicznej, jak i naturalnej.

3. Płyn do naczyń – sposób na uporczywe plamy

Dodaj kilka kropel płynu do naczyń do letniej wody, a następnie zwilż czystą ściereczkę. Delikatnie przetrzyj plamę, unikając nadmiernego zmoczenia materiału i kierując się od krawędzi plamy do jej środka.

4. Mąka ziemniaczana – szybka pomoc przy świeżych plamach

Świeżą plamę, szczególnie tłustą, możesz zasypać mąką ziemniaczaną. Następnie zostaw ją na kilkadziesiąt minut, aby wchłonęła tłuszcz i usuń miękką szczotką lub odkurz.

5. Sól kuchenna – pogromca plam z kawy i czerwonego wina

Posyp plamę solą kuchenną i pozostaw na kilkadziesiąt minut, aż sól wchłonie płyn. Następnie odkurz łóżko i przemyj plamę pianą z płynu do naczyń.

CZYTAJ:  Urządzamy małą sypialnię. Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

Jak często czyścić tapicerkę?

Zaleca się, aby odkurzać łóżko przynajmniej raz na dwa tygodnie, a głębsze czyszczenie wykonywać co kilka miesięcy lub w miarę potrzeb. Regularna pielęgnacja pozwala zachować świeżość tapicerki, zapobiega osadzaniu się kurzu i pomaga utrzymać mebel w bardzo dobrym stanie.

W ofercie Materasso znajduje wiele modeli łóżek tapicerowanych, więc pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Możesz wybierać spośród setek wariantów różnych tkanin, tekstur oraz kolorów. Model Cristal idealnie sprawdzi się w sypialni urządzonej w stylu glamour, Soul nada wnętrzu nieco klimatu retro. Natomiast model Kingstone będzie dobrym pomysłem dla tych, którzy szukają prostych rozwiązań.

Dzięki regularnej pielęgnacji znajomości prostych, domowych sposobów czyszczenia oraz dbałości o szczegóły, łóżka tapicerowane mogą zachować piękny wygląd i funkcjonalność na długie lata.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ