materac bonellowy czy kieszeniowy

Materac bonellowy czy kieszeniowy?

1

Przygotowujesz się do zakupu materaca idealnego. Wybór padł na materac sprężynowy. Okazuje się jednak, że istnieją dwa jego rodzaje. Jakie właściwości ma każdy z nich? Co będzie lepszym wyborem – materac bonellowy czy kieszeniowy? Który z nich zapewni wygodny, spokojny i zdrowy sen?

Sprężyna sprężynie nierówna

Wybór powierzchni, na której spędza się ok. 1/3 swojego życia, powinien mieć duże znaczenie. Czy materac sprężynowy może zagwarantować komfortowy sen i odpoczynek? Tak, jednak nie każdy typ takiego materaca niesie ze sobą wyłącznie korzyści. Klienci często zadają pytanie: „materac bonellowy czy kieszeniowy?”. Odpowiedź równie często jest jedna – kieszeniowy. Bonell to przestarzała konstrukcja, która powoli odchodzi do lamusa.

Sprężyny bonellowe

Jest to najtańsza z opcji materacy sprężynowych o najprostszej i najstarszej konstrukcji. Wszystkie sprężyny w materacu mają taką samą wielkość oraz kształt klepsydry zwężającej się ku środkowi. Połączone są ze sobą sztywnym drutem. Taki stelaż sprawia, że każdy nacisk w konkretnym miejscu na materacu da się odczuć na całej jego powierzchni. Materac nie zapewni więc ani dobrego podparcia dla kręgosłupa, ani nie dopasuje się do anatomicznej budowy ciała. Praca takich sprężyn jest słyszalna i często irytuje zamiast pomagać spokojnie zasnąć. Z tych względów nie ma co mówić o odpowiednim odpoczynku podczas snu.

CZYTAJ:  5 powodów, dla których warto zainwestować w dobry materac

Sprężyny kieszeniowe

To zaawansowany system umieszczania pojedynczych sprężyn w materiałowych kieszeniach. W przeciwieństwie do materaca bonellowego, tu połączone są ze sobą kieszonki, a nie sprężyny. Dzięki temu mogą pracować niezależnie od siebie, uginając się jedynie w miejscach nacisku ciała, a nie na całej powierzchni materaca. Przy korzystaniu z materaca we dwójkę, ruchy jednej osoby nie będą odczuwalne dla drugiej. Sprężyny kieszeniowe elastycznie dostosowują się do krzywizn ciała. Materace kieszeniowe posiadają bardzo często siedem zróżnicowanych stref twardości, tzw. fizjosystem. Uzyskuje się go dzięki rozłożeniu sprężyn o różnych wielkościach i gęstościach w różnych obszarach materaca dopasowanych do konkretnych części ciała. W standardowym materacu o wielkości 90×200 cm znajduje się aż ok. 350 sprężyn. Taka sprężystość punktowa zapewnia właściwą amortyzację całego ciała.

Polecane materace

Użytkowanie materacy kieszeniowych jest ciche i komfortowe. Sprężyny kieszeniowe z powodzeniem łączy się w materacach z pianką wysokoelastyczną (materace: Komodor bio-ex, Lavender bio-ex i Premier bio-ex luxus) oraz lateksem (Primator bio-ex royal). Jeszcze lepsze wsparcie i rozłożenie ciała na materacu można uzyskać za pomocą systemu Multipocket, którego cechuje zwiększona ilość sprężyn na metr kwadratowy (materac Amerika z płytami lateksu oraz Admiral bio-ex exclusive z pianką termoelastyczną).

Jeśli materac sprężynowy, to tylko kieszeniowy. Wybór jest oczywisty i idzie w parze z komfortem. Najlepiej przetestować w salonie różne modele, aby móc wybrać ten najlepszy dla siebie.

CZYTAJ:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ