materac dwuosobowy czy materace pojedyncze

Materac dwuosobowy czy materace pojedyncze?

Wspólne spanie w jednym łóżku może być niezwykle zbliżające dla partnerów, jednak często powoduje dyskomfort i konflikty. Dlaczego? Weźmy kilka przykładów. Jedno z partnerów chrapie, a drugie zgrzyta zębami. Każde lubi chodzić spać o innej porze. Jedno lubi spać na miękkim łóżku, drugie na twardym. A kiedy jedno się obraca, drugie podskakuje! Przyczyną tego może być nieodpowiednio dobrany materac. Jak zatem wybrnąć z tego problemu i czy konieczne jest kupno osobnych materacy?

Razem czy osobno?

Są pary, które decydują się na osobne łóżka, jednak wcale nie trzeba uciekać się do tego rozwiązania, aby cieszyć się komfortem podczas snu. Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniami, że do łoża małżeńskiego powinno się kupić dwa osobne materace, kierując się wymaganiami każdego z użytkowników. Najczęściej ma to związek z brakiem należytego podparcia kręgosłupa. Zazwyczaj jednak istnieje możliwość zakupu jednego satysfakcjonującego materaca do podwójnego łóżka. Nie jest to łatwe, lecz poniżej znajdziesz przykłady produktów oraz wskazówki, dzięki którym wybierzesz wymarzony materac.

Kiedy dwa materace?

W przypadku gdy partnerzy mają odmienne upodobania co do stopnia twardości materaca, opłaca się zainwestować w dwa pojedyncze materace (jednak nie jest to żelazna reguła). Takie rozwiązanie sprawdzi się też, kiedy użytkownicy znacznie różnią się wagą – 20 kilogramów i więcej. Wtedy zalecany jest również zakup materaca nawierzchniowego, który zmniejszy odczucie przerwy pomiędzy materacami, a dodatkowo przedłuży żywotność materacy bazowych. Dwa pojedyncze materace spełnią też swoją funkcję, jeśli jeden z partnerów często zmienia pozycję podczas snu lub wstaje w nocy. Takie rozwiązanie ma znaczenie również przy czynnościach związanych z pielęgnowaniem materaca, np. przy obracaniu go czy zmianie pokrowca – ze względu na mniejszą wagę pojedynczego materaca.

Powyższe zalety mogą przemawiać na korzyść osobnych materaców, lecz koniecznie trzeba pamiętać o zasadach ich wyboru. Należy zwrócić uwagę na ich wysokość oraz szerokość. Rama łóżka powinna mieć co najmniej 160 cm szerokości, aby zmieściły się w niej dwa materace w wariancie 80 cm. Niestety, czynnikiem zniechęcającym potencjalnych zainteresowanych takim rozwiązaniem może być o wiele większy koszt (w porównaniu z jednym podwójnym materacem).

CZYTAJ:  Pianka Aloe Vera – nowość z natury

Kiedy jeden materac?

Dobry materac dla dwojga powinien być nie tylko wygodny, ale także nie przenosić drgań. W tym przypadku sprawdzą się materace kieszeniowe multipocket, lateksowe i wysokoelastyczne. To niezwykle ważne, gdy druga osoba np. często zmienia pozycję podczas snu i powoduje zakłócenia snu u partnera. Tu rekomendujemy materace Komodor Bio-Ex, który posiada piankę termoelastyczną i wysokoelastyczną, co podnosi komfort użytkowania, oraz Thermogel o ergonomicznej budowie wynikającej z połączenia pianki Eliocell o różnych twardościach z pianką termoelastyczną.

materac komodor bio ex

Komodor Bio-Ex

materac thermogel

Thermogel

Istotną kwestią przy kupnie podwójnego modelu są także indywidualne potrzeby partnerów. Jeśli jedna osoba jest alergikiem, wtedy należy wybrać produkt z wypełnieniem przepuszczającym powietrze i hamującym rozwój drobnoustrojów. W tym przypadku sprawdzi się materac Premier Biospring, który ma w swojej budowie płyty lateksu oraz specjalnie formowaną pianę Biospring. To podnosi właściwości higieniczne. Inną propozycją jest materac ViscoGreen Lux, zapewniający bezpieczeństwo osobom z alergiami, chorobami układu oddechowego i skóry.

materac premier biospring

Premier Biospring

materac viscogreen lux

ViscoGreen Lux

Osobom niemogącym się zdecydować na jeden stopień twardości zaleca się materace typu partner. Łączą one dwa wypełnienia w jednym wkładzie. Przykładami takich materacy partnerskich są Spinal Duo, który pozwala dopasować odpowiednią twardość materaca, oraz Termopur Comfort łączący w sobie twarde i średniotwarde podłoże w relacji pół na pół. Więcej informacji o materacach partnerskich możesz znaleźć tutaj.

materac spinal duo

Spinal Duo

materac termopur comfort

Termopur Komfort

W jednym z naszych artykułów znajdziesz jeszcze więcej wskazówek pomocnych w wyborze materaca dla dwóch osób.

Wspólne spanie – wyzwanie?

Podsumowując, można wybrać dwa oddzielne materace lub jeden materac podwójny. Nade wszystko dobry materac powinien być komfortowy, czyli zapewniać odpowiednie podparcie dla całego ciała, i to u obojga partnerów. Ważne jest, aby wspólnie wybrać się na zakupy i przetestować różne modele – w ten sposób z pewnością uda się znaleźć wymarzony materac.

CZYTAJ:  Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

 

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ