materac lateksowy czy kieszeniowy

Materac lateksowy czy kieszeniowy? – porównanie

2

Planujesz zakup materaca? Sprawdzasz opinie i ceny? Porównujesz opisy i zastanawiasz się, który będzie lepszy – materac lateksowy czy kieszeniowy? Jeśli masz wątpliwości, poznaj główne właściwości każdego z nich, by móc lepiej dopasować materac do swoich potrzeb.

Materac lateksowy

Piankę lateksową otrzymuje się z połączenia naturalnego mleczka kauczukowego z lateksem syntetycznym. Szczególną cechą materaca lateksowego jest jego duża elastyczność, dzięki czemu bardzo dobrze dopasowuje się do krzywizn sylwetki. Sprężystość w połączeniu z miękkością stanowią wygodną powierzchnię do spania. Taki materac zapewnia bardzo dobre podparcie dla całego ciała, niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpisz – na boku, plecach czy brzuchu. Zwarta płaszczyzna gwarantuje równomierne rozłożenie ciężaru użytkownika na całej powierzchni materaca. Zróżnicowane strefy twardości dopasują się do siły nacisku, jaką ciało wywiera na materac. Lateks zapobiega rozwojowi i namnażaniu się bakterii, grzybów, pleśni i roztoczy, co jest ważne szczególnie dla alergików i astmatyków. Bloki lateksu mają bardzo dobrą wentylację dzięki wielu otworom tworzącym tzw. kanały powietrzne, jak np. w materacu Sultan Latex. Trzeba jednak pamiętać, że mleczko kauczkowe zawiera białka, które mogą być alergenem. Między bajki można też włożyć zapewnienia kiepskich sprzedawców, że stosowany materac jest w 100% naturalny, ponieważ musiałby być dostarczony Klientowi w wiaderku.

Materac kieszeniowy

Konstrukcja materaca kieszeniowego to pojedyncze sprężyny umieszczone w materiałowych kieszonkach. To właśnie te kieszonki są ze sobą połączone, nie zaś bezpośrednio sprężyny – jak w przestarzałych materacach bonellowych. To sprawia, że każda ze sprężyn działa niezależnie od pozostałych. Nacisk na jedną z nich nie powoduje ruchu pozostałych, dlatego nie występuje efekt falowania całej powierzchni. Materace kieszeniowe zapewniają inną siłę podparcia dla każdej z części ciała i zależy to od siły nacisku – głowa jest lżejsza niż biodra, a więc pod nią sprężyny mniej się ugną. Im więcej stref twardości w materacu, tym jego stopień dopasowania do ciała jest wyższy. Również im ma więcej sprężyn, tym większa jest jego elastyczność punktowa. Dlatego najlepszy jest materac typu multipocket, np. Admiral Bio-Ex Exclusive, w którym ilość sprężyn kieszeniowych jest zwiększona w porównaniu do zwykłego materaca kieszeniowego.

CZYTAJ:  Jak wybrać materac w jeden dzień, nie tracąc przy tym pieniędzy i czasu?

Porównanie

Podobieństwa między materacem lateksowym a kieszeniowym:

  • trwałość – jeśli są wysokiej jakości i od cenionego producenta, oba odznaczają się wysoką żywotnością,
  • wsparcie ciała – jeśli posiadają strefy twardości, to odpowiednio dopasują się do budowy ciała i dobrze je wesprą,
  • komfort – są wygodne oraz nadają się dla par, gdyż zmiana pozycji snu jednej osoby, nie wpłynie na drugą.

Różnice:

  • punkty nacisku – materac kieszeniowy zapewnia tyle punktów podparcia, ile ma sprężyn. W materacu lateksowym podparcie zapewnia cała jego płaszczyzna. Ta druga opcja jest dla wielu bardziej komfortowa, szczególnie dla osób wrażliwych na naciski materaca na ciało,
  • miękkośćmaterace lateksowe uważa się za bardziej miękkie od kieszeniowych, ale zależy to też od rodzaju i grubości bloku pianki będącej wierzchnią warstwą materaca kieszeniowego.

Materac lateksowy czy kieszeniowy? Każdy z nich ma inne właściwości, ale łączy je wspólna cecha, jaką jest komfort użytkowania. Jak dowiedzieć się, który jest wygodniejszy i będzie lepiej odpowiadał Twoim preferencjom? Połóż się na nich w sklepie i po prostu sam to oceń. To najlepsze wyjście.

CZYTAJ:  Który materac jest lepszy: piankowy czy sprężynowy?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ