dziecko w łóżeczku

Materac do łóżeczka dla dzieci i niemowląt

3

Kwestia wyboru materaca dla dziecka jest warta szczególnej uwagi. Ze względu na to, że maluch większość czasu spędza w pozycji leżącej, nie bez znaczenia jest rodzaj podłoża, na którym się znajduje.

Musimy pamiętać, że na materacu dziecko będzie nie tylko spało. Również w okresach aktywności mały człowiek leżąc, będzie poznawał świat i nabywał nowe umiejętności. Tysiące ruchów, które wykona każdego dnia, zaowocują i w końcu dziecko stanie na własnych nogach. Dlatego tak ważne jest zapewnienie mu bezpiecznego i stabilnego podłoża, które pomoże wspierać jego prawidłowy rozwój.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim materac dla dziecka powinien być nowy. Nawet jeśli w używanym nie widać pofałdowań ani wgnieceń, mogą być one odczuwalne przez malucha. Taki materac nie zapewni wówczas właściwego podparcia dla kręgosłupa i może przyczynić się do przyjmowania przez malucha nieprawidłowej pozycji. Jeśli ta się utrwali, będziemy musieli poświęcić dużo czasu, energii i nierzadko finansów, aby się z tym uporać. Pomijam już kwestię wszelakich żyjątek, które zdążyły w takim podłożu zamieszkać.

Twardość

tutaj nie warto kierować się własnymi preferencjami, ale skoncentrować się na dobru malucha. Najlepsze dla dzieci są materace średnio twarde, o możliwie gładkiej powierzchni, które podpierają kręgosłup dziecka leżącego na plecach równomiernie na całej długości, a gdy leży ono na brzuszku, umożliwiają odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała i prawidłowe „pchanie w podłoże”. Tylko wtedy nie zostaje zakłócony rozwój mechanizmów podporowo-wyprostnych. Również w późniejszym etapie rozwoju, kiedy dziecko zaczyna się pionizować, wstaje w łóżeczku – materac o odpowiedniej twardości umożliwi prawidłowe obciążanie stóp.

Materace zbyt twarde mogą uciskać ciało dziecka. Zbyt miękkie natomiast sprawią, że maluch będzie się zapadał i uzyskanie odpowiedniego podparcia nie będzie możliwe.

Sprężystość

Kolejną cechą, którą warto wziąć pod uwagę, jest sprężystość. Materac powinien dopasować się do dziecka, ale z łatwością powinien także powrócić do swojego pierwotnego kształtu. W żadnym wypadku nie może się stale odkształcać.

CZYTAJ:  Plusy materaca lateksowego [INFOGRAFIKA]

Przewiewność

Materac powinien być przewiewny i dobrze odprowadzać wilgoć. Właściwa wentylacja chroni dziecko przed poceniem się w czasie snu, zwiększając jego komfort i poziom bezpieczeństwa użytkowania, np. gdy maluch obróci się na brzuch. Nieprzewiewne, miękkie pianki termoelastyczne mogłyby w takim przypadku utrudnić lub uniemożliwić oddychanie.

Materiał

Nie bez znaczenia jest więc materiał, z którego wykonany jest materac. Wybór jest ogromny, ale najrozsądniejszym rozwiązaniem wydają się być materace z pianki wysokoelastycznej. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, są sprężyste i jednocześnie przewiewne. Popularne w ostatnim czasie materace z gryką czy podkładami kokosowymi brzmią świetnie, ale w kontakcie z wilgocią stanowią doskonałe środowisko do rozwoju pleśni.

Klej

Często pomijaną kwestią jest rodzaj kleju używanego do klejenia materaca. Firma Materasso używa w tym celu specjalnego ekologicznego, wodnego kleju SIMALFA, który w przeciwieństwie do zwykłych tego typu produktów jest bezpieczny dla zdrowia i jako jeden z nielicznych spełnia warunki najsurowszych norm zawartych w certyfikacie Oeko-Tex 100 Standard I klasy. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ zwykłe kleje na bazie rozpuszczalników wydzielają różnego rodzaju substancje lotne, które mogą być szkodliwe.

Jak widzicie, planując zakup materaca dla dziecka, można przeżyć materacowy zawrót głowy. Warto jednak poświęcić chwilę na zgłębienie tych informacji po to, by dokonać najlepszego wyboru. Celem jest przecież bezpieczeństwo, komfort i zdrowie naszych dzieci.

Produktów jest wiele. Na szczęście firma Materasso wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i spełnia potrzeby dzieci. Szczególnie warte uwagi są tutaj materace:

  • BABY COMFORT– wykonany z pianki wysokoelastycznej, który uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka,
  • BABY SWISS– biomaterac wykonany z naturalnej szwajcarskiej pianki AventO2, która zapewnia mu odpowiednią sprężystość i jednocześnie przewiewność, a zdejmowany pokrowiec Lavender nasączony ekstraktem z lawendy i wyposażony w siatkę 3D ułatwia cyrkulację powietrza między pokrowcem a wnętrzem materaca,
  • BABY NATUR – wykonany z pianki Biogreen wyprodukowanej na bazie oleju rycynowego. Pianka ta zawiera dodatkowo wyciąg z aloesu, który zwiększa komfort użytkowania. Używanie naturalnych pian i komponentów jest obecnie najnowszym trendem przy produkcji bezpiecznych materaców dziecięcych.
CZYTAJ:  Materac z pamięcią - pianki termoelastyczne

Małe dziecko większość czasu spędza w pozycji leżącej. Dlatego jeśli chcemy zapewnić mu zdrowy start, dobry materac powinien być wysoko na liście naszych zakupów.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ