materac piankowy czy lateksowy

Materac piankowy czy lateksowy? – porównanie

Materac materacowi nierówny – to oczywiste. Tak jak to, że na materacu lepiej nie oszczędzać. Dobrze dobrany materac to inwestycja na lata, a wygodny odpoczynek i zdrowy sen są bezcenne. I to zapewniają materace wykonane z pianki lub lateksu. Nie dziwne więc, że są tak popularne. Ale który z nich będzie lepszy: materac piankowy czy lateksowy?

Materac piankowy

Należy wiedzieć, że materace piankowe mają pianki różnego typu. Najtańszą i zarazem najgorszą jakościowo jest zwykła pianka poliuretanowa (PUR). Proces utleniania w takim typie piankach postępuje bardzo szybko, a materac traci swoje pierwotne właściwości i zdolność do prawidłowego podparcia ciała. Lepszym wyborem jest pianka wysokoelastyczna, która taką nazwę ma nie bez powodu. Posiada odpowiednią gęstość i plastyczność, aby odpowiednio podtrzymywać sylwetkę. Kręgosłup spoczywający na piance wysokoelastycznej przyjmuje pożądaną pozycję linii prostej. Pianka jest trwała, oddychająca i nie odkształca się. Zapewnia nie tylko ergonomiczne podparcie, ale także odpowiedni komfort termiczny, a proces utleniania postępuje powoli. Pozwala to cieszyć się materacem znacznie dłużej.

Z kolei pianka termoelastyczna posiada wszystkie plusy pianki wysokoelastycznej, a dodatkowo doskonale kopiuje nasze naturalne kształty.  Pod wpływem jego wagi i ciepła zwiększa swoją miękkość, tworząc efekt lekkiego „zapadania się” w materac. Dzięki temu otuleniu jeszcze lepiej dopasowuje się do budowy ciała, co przekłada się na dokładniejsze podparcie. W materacach termoelastycznych pianka termoelastyczna stanowi kilkucentrymetrową warstwę wierzchnią, a trzonem materaca jest pianka wysokoelastyczna – dla zapewnienia stabilnego podparcia sylwetki. Na rynku można znaleźć też sporo pianek produkowanych w oparciu o oleje roślinne, gwarantujące bezpieczne środowisko snu nawet dla osób cierpiących na alergie.

Materac lateksowy

Materac wykonany z lateksu zawiera w sobie naturalne mleczko kauczukowe, dzięki czemu ma wyjątkowe walory użytkowe. Duża sprężystość i odporność na deformacje to tylko niektóre z nich. Ma także właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, dlatego jest polecany alergikom (z pewnym zastrzeżeniem) i wszystkim dbającym o higieniczne środowisko snu. Lateks w materacach ma formę płyt perforowanych, posiadających wiele otworów w formie kanalików zapewniających świetną cyrkulację powietrza. Wpływa to też dodatnio na krążenie krwi korzystającej z niego osoby. Materace lateksowe, dzięki wysokiej elastyczności punktowej, bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała w każdym jego położeniu, gwarantując odpowiednie podparcie ciała podczas snu. Jeżeli lateks wyprodukowany jest z wysokiej jakości materiałów, z wysoką zawartością mleczka kauczkowego, to będzie to też produkt bardzo wytrzymały.

Niestety – ilość nadużyć ze strony producentów i sprzedawców jest tu duża (np. legendy o 80% zawartości mleczka kauczukowego, 100% lateks naturalny itp.). Dobry lateks jest naprawdę bardzo drogim rozwiązaniem w materacach.

Podobieństwa i różnice

Podobieństwa pomiędzy materacem piankowym a lateksowym to:

  • wygoda – oba uchodzą za niezwykle wygodne, także w wersji dwuosobowej – bez efektu falowania,
  • punkty nacisku – jeden i drugi minimalizują naciski na ciało,
  • podparcie – obydwa typy wypełnienia dobrze podpierają ciało i utrzymują kręgosłup w naturalnej pozycji,
  • odciążenie – oba zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru ciała i odciążenie kręgosłupa,
  • różnorodność – z pianki, jak i z lateksu produkowanych jest wiele rodzajów materacy o różnych twardościach,
  • trwałość – wysokiej jakości lateks oraz pianka są materiałami o dużej wytrzymałości.

Różnice to:

  • komfort – dla osób wyjątkowo wrażliwych na nacisk, pianka termoelastyczna prawdopodobnie będzie lepszym wyborem niż lateks,
  • miękkość – materac z pianki termoelastycznej jest miększy niż lateksowy
  • zapadanie – przez odczucie „zapadania się” materac termoelastyczny może dla niektórych być za miękki – szczególnie dla użytkowników twardych materacy. Choć możliwe jest, że po kilku dniach ciało przyzwyczai się do nowego materaca.
CZYTAJ:  Rodzaje pianek stosowanych w materacach

Materac piankowy czy lateksowy?

Oba mają wiele zalet, które skłaniają do zakupu. Chodzi oczywiście o produkty wysokiej jakości i od sprawdzonego producenta – wówczas zarówno materac lateksowy (np. Sultan Night), z pianki wysokoelastycznej (np. Swiss Magic), jak i termoelastycznej (np. Viscogreen H3</b >) będzie dobrym wyborem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który będzie lepszy. Ponieważ ich użytkownicy różnią się oczekiwaniami, potrzebami, preferencjami, nawykami i budową ciała. Wiedząc, jakie cechy mają poszczególne rodzaje materacy, najlepiej położyć się na nich w sklepie i sprawdzić swoją reakcję.

CZYTAJ:  Lateks naturalny – bardzo częste kłamstwo w ustach sprzedawców

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ