materac piankowy czy lateksowy

Materac piankowy czy lateksowy? – porównanie

Materac materacowi nierówny – to oczywiste. Tak jak to, że na materacu lepiej nie oszczędzać. Dobrze dobrany materac to inwestycja na lata, a wygodny odpoczynek i zdrowy sen są bezcenne. I to zapewniają materace wykonane z pianki lub lateksu. Nie dziwne więc, że są tak popularne. Ale który z nich będzie lepszy: materac piankowy czy lateksowy?

Materac piankowy

Należy wiedzieć, że w materacach piankowych stosuje się pianki różnego typu. Najtańszą i zarazem najgorszą jakościowo jest zwykła pianka poliuretanowa (PUR). Proces utleniania w takim typie piankach postępuje bardzo szybko, a materac traci swoje pierwotne właściwości i zdolność do prawidłowego podparcia ciała. Lepszym wyborem jest pianka wysokoelastyczna, która taką nazwę ma nie bez powodu. Posiada odpowiednią gęstość i plastyczność, aby odpowiednio podtrzymywać sylwetkę. Kręgosłup spoczywający na piance wysokoelastycznej przyjmuje pożądaną pozycję linii prostej. Pianka jest trwała, oddychająca i nie odkształca się. Zapewnia nie tylko ergonomiczne podparcie, ale także odpowiedni komfort termiczny, a proces utleniania postępuje powoli. Pozwala to cieszyć się materacem znacznie dłużej. Z kolei pianka termoelastyczna posiada wszystkie plusy pianki wysokoelastycznej, a dodatkowo doskonale kopiuje nasze naturalne kształty.  Pod wpływem jego wagi i ciepła zwiększa swoją miękkość, tworząc efekt lekkiego „zapadania się” w materac. Dzięki temu otuleniu jeszcze lepiej dopasowuje się do budowy ciała, co przekłada się na dokładniejsze podparcie. W materacach termoelastycznych pianka termoelastyczna stanowi kilkucentrymetrową warstwę wierzchnią, a trzonem materaca jest pianka wysokoelastyczna – dla zapewnienia stabilnego podparcia sylwetki. Na rynku można znaleźć też sporo pianek produkowanych w oparciu o oleje roślinne, gwarantujące bezpieczne środowisko snu nawet dla osób cierpiących na alergie.

Materac lateksowy

Materac wykonany z lateksu zawiera w sobie naturalne mleczko kauczukowe, dzięki czemu ma wyjątkowe walory użytkowe. Duża sprężystość i odporność na deformacje to tylko niektóre z nich. Ma także właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, dlatego jest polecany alergikom (z pewnym zastrzeżeniem) i wszystkim dbającym o higieniczne środowisko snu. Lateks w materacach ma formę płyt perforowanych, posiadających wiele otworów w formie kanalików zapewniających świetną cyrkulację powietrza. Wpływa to też dodatnio na krążenie krwi korzystającej z niego osoby. Lateks, dzięki wysokiej elastyczności punktowej, bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała w każdym jego położeniu, gwarantując odpowiednie podparcie ciała podczas snu. Jeżeli lateks wyprodukowany jest z wysokiej jakości materiałów, z wysoką zawartością mleczka kauczkowego, to będzie to też produkt bardzo wytrzymały. Niestety – ilość nadużyć ze strony producentów i sprzedawców jest tu duża (np. legendy o 80% zawartości mleczka kauczukowego, 100% lateks naturalny itp.). Dobry lateks jest naprawdę bardzo drogim rozwiązaniem w materacach.

Podobieństwa i różnice

Podobieństwa pomiędzy materacem piankowym a lateksowym to:

  • wygoda – oba uchodzą za niezwykle wygodne, także w wersji dwuosobowej – bez efektu falowania,
  • punkty nacisku – jeden i drugi minimalizują naciski na ciało,
  • podparcie – obydwa typy wypełnienia dobrze podpierają ciało i utrzymują kręgosłup w naturalnej pozycji,
  • odciążenie – oba zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru ciała i odciążenie kręgosłupa,
  • różnorodność – z pianki, jak i z lateksu produkowanych jest wiele rodzajów materacy o różnych twardościach,
  • trwałość – wysokiej jakości lateks oraz pianka są materiałami o dużej wytrzymałości.

Różnice to:

  • komfort – dla osób wyjątkowo wrażliwych na nacisk, pianka termoelastyczna prawdopodobnie będzie lepszym wyborem niż lateks,
  • miękkość – materac z pianki termoelastycznej jest miększy niż lateksowy
  • zapadanie – przez odczucie „zapadania się” materac termoelastyczny może dla niektórych być za miękki – szczególnie dla użytkowników twardych materacy. Choć możliwe jest, że po kilku dniach ciało przyzwyczai się do nowego materaca.

Materac piankowy czy lateksowy?

Oba mają wiele zalet, które skłaniają do zakupu. Chodzi oczywiście o produkty wysokiej jakości i od sprawdzonego producenta – wówczas zarówno materac lateksowy (np. Sultan Night), z pianki wysokoelastycznej (np. Swiss Magic), jak i termoelastycznej (np. Viscogreen H3) będzie dobrym wyborem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który będzie lepszy. Ponieważ ich użytkownicy różnią się oczekiwaniami, potrzebami, preferencjami, nawykami i budową ciała. Wiedząc, jakie cechy mają poszczególne rodzaje materacy, najlepiej położyć się na nich w sklepie i sprawdzić swoją reakcję.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ