materace dla seniorów

Materace dla seniorów

3

Jaki materac będzie najlepszy dla osoby starszej, która nierzadko boryka się ze schorzeniami kręgosłupa i stawów? Jak wybrać materac, który będzie odpowiedni dla babci lub dziadka?

Typowe problemy seniorów związane ze snem

Mówi się, że każdy wiek ma swoje prawa. Niestety, każdy wiek ma również swoje przypadłości i dolegliwości. U osób starszych, często wiążą się one ze snem – zarówno pod kątem nieodpowiedniej higieny snu jak i licznych schorzeń, które sen utrudniają. U osoby starszej pojawiają się też problemy związane ze zwiotczeniem mięśni, które przez to, że są słabsze nie izolują tak mocno układu kostnego od materaca. W efekcie nawet miękki materac odczuwany jest przez osobę starszą jako bardziej twardy i mniej komfortowy, a poranne wstawanie z łóżka staje się przykrym doświadczeniem i wymaga czasu by ból związany z niewygodnym spaniem minął.

CZYTAJ:  Hiperlordoza - jaki materac wybrać?

Do najczęstszych, zdrowotnych problemów, które wpływają negatywnie na sen należą:

  • Problemy z kręgosłupem,
  • Bóle stawów, reumatyzm,
  • Problemy z oddawaniem moczu, (w przypadku takiego problemu, warto zaopatrzyć się w osłonę na materac Clinic, która jest paroprzepuszczalna i jednocześnie chroni materac przed zabrudzeniem,
  • Choroby układu pokarmowego (niestrawności),
  • Choroby układu oddechowego (obturacyjna choroba płuc, duszności, bezdech,
  • Problemy psychologiczne (np. depresja).
  • Poza tym, pogorszenie jakości snu o osoby starszej to również wynik spadku poziomu melatoniny, która reguluje cykl snu. Bez niej, człowiek staje się znacznie bardziej podatny na czynniki zewnętrzne (hałas, światło, niewygodę).

Czy materac może pomóc osobie starszej w lepszym i bardziej regenerującym śnie? Na pewno nie usunie problemów, ale w znacznej mierze może przyczynić się do podniesienia komfortu snu. Parametry materaca na które warto zwrócić uwagę przy jego wyborze to:

Utrzymanie temperatury w czasie snu – materac Thermo Silvere

Przy problemach reumatoidalnych, niezwykle ważne jest to, by stawy nie były narażone na ciągłe zmiany temperatury – wzmaga to dolegliwości bólowe. Dlatego seniorom poleca się materace, które dzięki specjalnej technologii mikrokapsułek absorbujących i oddających ciepło, umożliwiają termoregulację i utrzymywanie stałej temperatury ciała niezależnie od warunków zewnętrznych oraz fazy snu. To idealne rozwiązanie, które pozwoli seniorom z reumatoidalnym i reaktywnym zapaleniem stawów oraz artretyzmem na bardziej spokojny sen.

CZYTAJ:  Komfort termiczny podczas snu – jak o niego zadbać?

Anatomiczny komfort – materace termoelastyczne

Bóle stawów i problemy z kręgosłupem powodują, że osoby starsze nierzadko zmuszone są do przyjmowania konkretnych, określonych pozycji, w których ból ze strony układu kostno – mięśniowego jest mniejszy. Zbyt miękki materac może powodować zapadanie się ciała a zbyt twardy, będzie niewygodny. Dlatego idealnym rozwiązaniem są materace termoelastyczne, które zmieniają twardość pod wpływem temperatury ciała, dopasowując się do jego ułożenia. Mięśnie mogą się rozluźnić a sen jest znacznie bardziej spokojny. Osoba starsza przesypia bez wybudzeń dłuższy okres. Idealnie sprawdzą się tu materace Viscogreen, Termogel, Termopur Comfort, Sultan Termopur.

Stelaże dla osoby obłożnie chorej

Dla zachowania komfortu i pełnej wygody w jesieni życia, warto rozważyć zakup elektrycznego stelaża, (np. Evo mobil, Triple mobil). Dzięki takiem rozwiązaniu osoba leżąca może samodzielnie i bez wysiłku (swojego i innych), zadbać o własną pozycję i zmieniać ją w zależności od potrzeb (np. podnosić zagłówek czy całe plecy do oglądania telewizji bądź unosić część podnóżkową, kiedy bolą stawy).

CZYTAJ:  Elektryczne stelaże do łóżka – jak działają?

Dobierając materace dla seniora warto też zwrócić uwagę na pokrowiec, który może być dodatkowo wzbogacony olejkami eterycznymi bądź włóknami poprawiającymi komfort spania. Szczególnie polecamy delikatny i antyalergiczny pokrowiec SilkTouch oraz poprawiający poziom energetyczny pokrowiec Biorytmic z minerałami.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ