materace kokosowe

Materace kokosowe – dlaczego są groźne?

Wolisz spać na dość twardej powierzchni? Czy właśnie z tego powodu masz w planach zakup materaca kokosowego? Poczekaj! Znasz wszystkie cechy takiego materaca? Wiesz, jakie ma wady i w jaki sposób może na Ciebie negatywnie oddziaływać? Przeczytaj o skutkach używania materaca kokosowego, o których większość producentów milczy.

Czym jest materac kokosowy?

Materace kokosowe to tak naprawdę materace piankowe, lateksowe lub sprężynowe, które mają w swojej konstrukcji od jednego do kilku centymetrów matę kokosową. Takie maty wytwarza się z włókna kokosowego pochodzącego z łupin orzechów kokosowych. Włókna poddaje się prasowaniu oraz lateksowaniu, dzięki czemu nie rozchodzą się i tworzą mocną strukturę. Jakie zadanie ma pełnić mata kokosowa w materacu? Nadaje mu sztywności i utwardza jego powierzchnię, zwiększa też wentylację wnętrza materaca. Dlatego to zwolennicy bardziej twardych materacy wybierają te z zawartością kokosa. Producenci rekomendują je także osobom z bólami kręgosłupa oraz dzieciom. Czy słusznie – to jest niewątpliwe kwestia sporna.

Czy kokos jest potrzebny?

Jak z tymi materacami kokosowymi jest naprawdę? Czy są dobre dla kręgosłupa? Na pewno nie są dobrym wyborem dla dzieci. Z jakiego powodu? Ponieważ są po prostu za twarde. Ich twardość nie jest dostosowana do wagi małego użytkownika. Zbyt twarde materace nie posiadają odpowiedniej plastyczności, aby móc dopasować się do krzywizn ciała dziecka i je odpowiednio podeprzeć. W materacach dla maluchów kokos jest często łączony z wypełnieniem z gryki. To rozwiązanie też stanowczo odradzamy.

Jeśli chodzi o dorosłych, to spanie na materacu z matą kokosową mija się z celem. Dlaczego? Niech przykładem będzie materac, którego trzonem są sprężyny kieszeniowe, na nich leży mata kokosowa, a my śpimy na wierzchniej warstwie pianki. Twardość i brak elastyczności maty kokosowej sprawiają, że wszystkie zalety materaca kieszeniowego zostają bardzo mocno ograniczone. Zminimalizowana jest elastyczność punktowa i wyeliminowana strefowość w materacu. A to ona odpowiada za stopień dopasowania konkretnych partii materaca do części ciała tak, aby jak najlepiej podpierać ciało w jego naturalnym ułożeniu. Mata fizycznie blokuje możliwość oddziaływania stref twardości materaca kokosowego na sylwetkę.

Chcąc wybrać materac o większym stopniu twardości nie trzeba decydować się na wypełnienie kokosowe. Nowoczesne materace Materasso są dużo lepszą alternatywą.

CZYTAJ:  Materace naturalne - przegląd

Czy kokos jest zdrowy?

Wielu producentów reklamuje materace kokosowe jako naturalne, a przez to przyjazne kupującym. Czy takie są?  Niestety, ale tu też musimy obalić krążący mit. Żeby naturalne włókna kokosu mogły nadawać się do stosowania w materacu, muszą zostać nasączone substancjami chemicznymi. Również fakt używania chemicznych klejów do połączenia maty z inną warstwą materaca jest sprzeczny z ideą ekologii oraz zaprzecza naturalności produktu finalnego.

Materac z nieznanego i niesprawdzonego źródła może nawet wydzielać substancje toksyczne, które będą co noc wdychane przez użytkownika. Materace kokosowe są również opisywane jako antyalergiczne, polecane dla osób dbających o higieniczne środowisku snu. A to dzięki solom mineralnym zawartym we włóknach kokosu, które ograniczają rozwój bakterii. Mata kokosowa poprawia także cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Czy zatem materac kokosowy zapewnia zdrowy sen? Nie do końca. Pomimo właściwości wentylujących mata kokosowa – materiał naturalny – jest idealnym środowiskiem dla mikroorganizmów. A w przypadku dużej wilgotności, biorąc pod uwagę materace dla dzieci czy osób z problemem nietrzymania moczu, są duże szanse na pojawienie się robactwa, a na pewno roztoczy, bakterii, grzybów czy pleśni. Czy warto spać na takim materacu? Odpowiedzieć musicie sobie Państwo sami.

CZYTAJ:  Jak wybrać materac do łóżka?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ