Twardy czy miękki materac? Drogi czy może nieco tańszy? Te kryteria są najczęściej stosowane przy wyborze materaca, przy czym są one również wysoce niewystarczające do tego, by podjąć dobrą decyzję, co do jego zakupu. Decyzję ważną, bo to, na jakim materacu będziemy spać, wpływa dzień po dniu, na całe nasze życie. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Materiał / technologia i strefy twardości materaca
Jak lubisz spać na miękkim to kup piankę, a jak na twardym to sprężyny. Ten popularny pogląd należy zdecydowanie odesłać do lamusa. Po pierwsze twardość materaca nie jest już zależna jedynie od tego, czy jest wykonany z pianki czy oparty o sprężyny (wysokoelastyczna pianka BioGreen o stopniu twardość H3 należy do twardych materacy), po drugie zaś nie jest prawdą to, że im twardszy materac tym lepszy. Zależy to również od tego ile ważysz, w jakiej pozycji śpisz, w jakim stanie jest twój kręgosłup. Materace różnią się też strefami twardości (bądź tzw. punktami ortopedycznymi). To właśnie przez różnice w technologii oraz możliwe różne strefy twardości trzeba materac przetestować w praktyce. Zanim zatem podejmiesz decyzję, to zwróć uwagę na to, w jakiej technologii wykonano materac.
Pokrowiec
Większość materacy jest wyposażona w zdejmowany pokrowiec, który można prać. To bardzo ważne, bo jeśli materac jest pozbawiony zdejmowanego pokrowca, będzie go trudno utrzymać w czystości (i de facto trzeba będzie i tak dodatkowo taki pokrowiec zakupić). Pokrowce mają różnego rodzaju właściwości. Mogą być wzbogacane jonami srebra, które działają bakteriobójczo (pokrowiec Silver), mogą zapewniać lepszą wentylację(pokrowiec Lyocell z włóknem klimatyzującym), nasączane olejkami eterycznymi o różnym działaniu (pokrowiec Lavender lub Aloe Vera) a nawet mieć wszytą piankę termoelastyczną (jak działa pianka termoelastyczna w materacach dowiesz się TUTAJ), podnoszącą komfort snu(pokrowiec Silk Touch).
Dopasowanie stelaża do materaca (bądź materaca do stelaża)
Częsty błąd przy zakupie materaca to niezwrócenie uwagi na to, na jakim stelażu musi leżeć materac. W efekcie kupuje się materace piankowe i układa je na sztywnych stelażach, od których materac się wypacza i traci formę, a przede wszystkim staje się znacznie mniej wygodny (o negatywnych skutkach wyboru stelaża przeczytasz na naszym blogu o materacach).
Atesty i wykorzystane materiały
Każdy producent pisze o tym, że jego materace są najlepsze. Nie każdy jednak podaje dokładnie skład materiałów, z których korzysta jak i opis technologii produkcji. A ma to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Co z tego, że materac będzie miał ekologiczny pokrowiec z naturalnych włókien, jeśli do klejenia pianek wykorzystano klej na bazie rozpuszczalników, który utleniając się, wydziela substancje lotne, szkodliwe dla zdrowia? Warto zatem zwrócić uwagę na wszystkie elementy składowe materaca – w tym wykorzystywany w nich klej (materace firmy Materasso wykorzystują klej Simalfa na bazie wody – więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu o materacach). Dość dobrym wyznacznikiem tego czy materac spełnia normy bezpieczeństwa i nie jest szkodliwy dla zdrowia, jest sprawdzenie tego, jakiego typu normy i atesty posiada. Ze względu na to, iż certyfikacją zajmuje się wiele ośrodków, przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy materac posiada atesty, które umożliwiają wykorzystanie go jako produktu dla dzieci (co zawsze oznacza najbardziej wyśrubowane, rygorystyczne normy).
Gwarancja
Na koniec warto też przyjrzeć się gwarancji oferowanej przez producenta. Pod uwagę warto wziąć nie tylko jej czas (nie warto jednak sugerować się gwarancją dłuższą niż 7-10 lat. Po tym czasie i tak należy wymienić materac). Ważne jest też to, co gwarancja obejmuje (nierzadko okazuje się, że gwarancja jest długa, ale dotyczy jedynie pewnych elementów materaca).