Ile powinien spać człowiek, by zachować zdrowie psychiczne i fizyczne? Zapotrzebowanie na sen zależy od wieku, trybu życia, stanu zdrowia i indywidualnych preferencji. Z artykułu dowiesz się, ile snu potrzebują dzieci, a ile nastolatki, jak długo powinni spać dorośli i dlaczego seniorzy śpią krócej. Podpowiemy też, jak urządzić sypialnię, by zagwarantować sobie optymalną długość snu.
Jak dużo snu potrzebują noworodki i dzieci?
Zapotrzebowanie na sen to przede wszystkim kwestia wieku. Noworodki potrafią przespać nawet 15-17 godzin na dobę. To całkowicie prawidłowy proces fizjologiczny, którym rodzice nie powinni się martwić (choć zazwyczaj to robią). Dziecięcy mózg potrzebuje większej ilości snu, bo rozwija się bardzo szybko – znacznie szybciej niż mózg dorosłej osoby. Roczne dziecko przesypia zwykle ok. 12-14 godzin (zazwyczaj w kilku krótszych turach), a przedszkolak niewiele mniej, bo 10-12 godzin. Dziecko w wieku szkolnym powinno spać więcej niż 8 godzin, najlepiej ok. 10.
Zmniejszanie liczby przesypianych godzin, np. z powodu wieczornych seansów z laptopem, jest szczególnie szkodliwe właśnie w przypadku dzieci. Maluchy, które regularnie nie dosypiają, są bardziej narażone na przeziębienia i poważniejsze choroby, bo układ immunologiczny wykształca się znacznie lepiej, gdy snu nie brakuje. Co więcej, zbyt mała ilość snu naraża dziecko na otyłość – niedosypianie spowalnia metabolizm i zwiększa magazynowanie tkanki tłuszczowej. W trakcie snu przysadka produkuje też hormon wzrostu, dlatego powiedzenie, że dzieci rosną przez sen, jest tak najbardziej zgodne z naukowymi faktami.
Ile powinien spać dorosły człowiek?
Większość dorosłych czuje się dobrze, gdy śpi od 7 do 9 godzin (minimalna długość snu zdrowej osoby to 6 godzin, a optymalna to właśnie 7-9 godzin). Zbyt mała ilość snu, podobnie jak u dzieci, powoduje zaburzenia odporności i problemy z metabolizmem, pogarsza też samopoczucie, pamięć i zdolność koncentracji. Skutki niewysypiania objawiają się również bólami głowy i rozdrażnieniem.
Zapotrzebowanie na sen spada natomiast u seniorów, którzy zwykle dobrze sobie radzą, śpiąc 7, a nawet 6 godzin na dobę. Starszy wiek oznacza jednak coraz większe problemy z utrzymaniem ciągłości snu – zdarza się, że seniorzy budzą się w nocy lub nad ranem lub w ogóle nie mogą zasnąć. Wiąże się to z tym, że ich mózg wydziela mniej melatoniny, czyli naturalnego hormonu snu. Czasem wskazana jest więc nawet suplementacja tej cennej substancji.
Jak urządzić sypialnię, by zachować optymalną długość snu?
Aby spać tyle, ile trzeba dla zdrowia, nie mieć problemów z zasypianiem i nie wybudzać się w trakcie snu, warto odpowiednio dobrać wyposażenie łóżka, w tym przede wszystkim materac i poduszkę. Polecanym materacem, który poprawia komfort snu, jest materac sprężynowy Admiral Bio Ex Exclusive.
Łączy on zalety sprężyny kieszeniowej typu multipocket z mocnymi punktami piany termoelastycznej i wysokoelastycznej. Siedmiopolowa sprężyna multipocket typu 1000S sprawia, że materac dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała. Materac w każdej z dwóch wersji twardości (H2 i H3) ma dwie strony użytkowe. Z jednej strony zastosowano włoską pianę Viscogreen, a z drugiej strony pianę Biogreen – obie wytwarzane na bazie naturalnego olejku roślinnego i wyciągu z aloesu, który zapewnia antybakteryjność, a jednocześnie działa kojąco na skórę.
Ważną rolę w poprawie komfortu i długości snu odgrywa też właściwa poduszka. Polecamy uniwersalną i ergonomiczną poduszkę London, która dopasowuje się do anatomicznych szczegółów ciała. Poduszka wykonana jest ze specjalnej piany LAZY-FOAM, bardzo dobrze wypełnia więc odcinek pomiędzy głową a ramionami, rozluźniając odcinek szyjny kręgosłupa i zapewniając mu regenerację podczas snu.
Warto zadbać o optymalną długość snu. To gwarancja nie tylko dobrego samopoczucia, ale także najprostszy sposób na długie i zdrowe życie.
Zapoznaj się z parametrami materaca Admiral Bio Ex Exclusive i poduszki London