Choroba czy nawet zwykła kobieca comiesięczna przypadłość w postaci miesiączki może spowodować, że nasz materac zabrudzi się krwią. Jak ją usunąć, jeśli nie używaliśmy na niego ochraniacza?
Czym usuwa się krew?
Podstawą jest zawsze zimna woda. Świeżą plamę wystarczy namoczyć w zimnej (a nawet lodowatej) cieczy i delikatnie potrzeć, by krew usunąć. Oczywiście trzeba koniecznie pamiętać o tym, że woda nie może być ciepła, bo plama się utrwali.
Jeśli mimo zastosowania szybko zimnej wody plama nie chce całkiem zejść, posypujemy ją solą kuchenną i zostawiamy na kilka kwadransów, a następnie spłukujemy. Podobną skuteczność jak sól uzyskuje soda oczyszczona. Warto jednak pamiętać, że ma ona również działanie wybielające (zatem zastosowanie jej na kremowym pokrowcu może go w tym miejscu nieco rozjaśnić).
Poza domowymi sposobami jest też całe spektrum odplamiaczy dedykowanych różnym typom plam. Można je nabyć w marketach przemysłowych. Ich skuteczność jest (niestety) różna i może się okazać, że dopiero drugi lub trzeci okaże się skuteczny. Nierzadko jednak – zwłaszcza przy starych plamach – nie ma innego sposobu. Odplamiacz powinien być przeznaczony do plam zawierających białko. Przy zastosowaniu chemicznych odplamiaczy zawsze warto sprawdzić na mniej widocznym fragmencie materiału, czy się nie odbarwi.
Krew na materacu – sprawa nieco trudniejsza
Jeśli mamy do czynienia z pokrowcem czy ochraniaczem, to namoczenie plamy w zimnej wodzie nie będzie problematyczne. Z materacem niestety tak zrobić nie możemy. Jakie zatem mamy opcje?
Pasta z sody z wodą (bądź boraksu lub soli) – mieszamy wodę z sodą do konsystencji pasty i nakładamy na plamę, pozostawiając ją na kilka godzin. Po usunięciu pasty (która nieco zaschnie) wystarczy dodatkowo odkurzyć materac.
Inną opcją jest zastosowanie odplamiacza w rozpylaczu – nie doprowadzi on do zawilgocenia materaca.
Przy czyszczeniu materaca na morko zawsze trzeba pamiętać o dobrym wysuszeniu materaca (w przeciwnym razie może pojawić się pleśń).
Stare plamy z krwi na materacu
Niestety stare plamy z krwi są znacznie trudniejsze do usunięcia (dlatego zawsze trzeba pozbyć się ich jak najszybciej). Nawet jednak jeśli byliśmy nieco opieszali, sytuacja nie jest beznadziejna. Stare zaschnięte plamy z krwi można spróbować usunąć sodą na sucho. Posypuje się materac sodą, lekko wciera i pozostawia na kilkanaście godzin. Proszek usunąć można odkurzaczem. Ta metoda nie usunie plamy całkiem, ale może ją wybielić i jest w pełni bezpieczna dla materaca.
A kiedy Twój materac będzie już doskonale czysty, nie zapomnij o założeniu ochraniacza, by już nigdy więcej nie musieć borykać się z tym problemem. Z resztą – warto dbać o pokrowiec materaca, także ze względu na fakt, iż producenci nie przyjmują reklamacji na poplamione materace.
Pokrowce na materac pozwalają też zachować większą higienę i doskonale przedłużają żywotność materacy.