dobry materac

Po czym poznać, że materac jest odpowiedni?

2

Zastanawiasz się nad zakupem nowego, dobrego materaca? Nie wysypiasz się na swoim starym materacu i Twoje ciało podpowiada, że czas na wybór lepszego modelu? Świetnie się składa. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie tzw. materaca idealnego i po czym poznać, że jest on dla Ciebie dobry.

Dobry materac, czyli jaki?

Dla niektórych zakup materaca jest sprawą błahą i niewymagającą wcześniejszego przygotowania. My wiemy, że to niezwykle istotny wybór, który wpływa na wiele aspektów życia. Dobre materace to po prostu takie, które umożliwiają zdrowy i komfortowy sen. Tobie. Nie istnieje bowiem materac idealny dla wszystkich. Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i preferencje. Odpowiedni materac jest dopasowany do wagi, kształtu sylwetki, pozycji snu i potrzeb indywidualnych. Żeby się wyspać i obudzić z energią, a także pozwolić ciału odpocząć i zregenerować się, materac musi być wygodny. I właśnie to ta wygoda jest odpowiedzią na pytanie o to, po czym rozpoznać odpowiedni materac. Wydaje się to oczywiste i proste. Jednak jest kilka czynników, o których należy pamiętać przy wyborze materaca idealnego. O tym poniżej.

Dopasowanie do wagi ciała

Dobry materac to taki, o którym się podczas snu nie wie – nic nie uwiera, nie ugniata, nie zapada się. A jeśli już zwraca się na niego uwagę, to tylko myślami w rodzaju: „ależ on jest wygodny!”, „czuję się jak na chmurce!” lub „dlaczego kupiłem go tak późno?!”. Twój materac musi mieć odpowiednią do Twojej wagi twardość. Zbyt miękki i zbyt twardy nie będzie odpowiednim wyborem – żaden z nich nie zapewni ciału odpowiedniego podtrzymania. Ten pierwszy będzie skutkował zapadaniem się sylwetki, a ten drugi sprawi, że uciskane ciało będzie przyjmować nienaturalnie wygięte ułożenie. Odpowiednio dobrany materac umożliwia podparcie, odciążenie i rozluźnienie kręgosłupa, mięśni i stawów. Producenci materaców starają się ułatwić nam sprawę, oznaczając czasami twardość materaca indeksem H, gwiazdkami, lub kółeczkami. Pamiętać jednak należy, iż jest to subiektywne odczucie osób reprezentujących producenta, a rzeczywistość może odbiegać od naszych odczuć drastycznie. Dlatego lepiej traktować ten parametr jako pewien wyznacznik, ale najlepiej sprawdzić dopasowanie twardości, kładąc się na materacach testowych w sklepie.

CZYTAJ:  Jak prać materac?

Dopasowanie do pozycji snu

Oprócz wagi ciała ważnym czynnikiem mówiącym o dopasowaniu materaca jest dobranie go do pozycji spania. To, w jaki sposób układamy ciało podczas snu, wpływa na jego komfort i aspekt zdrowotny. Zalecane jest, żeby materac był dopasowany do przyjmowanej pozycji i zapewniał optymalne podparcie całej sylwetki. Kręgosłup, niezależnie od pozycji snu, powinien być ułożony w linii prostej. Jeśli śpisz na boku, wybierz dość miękki materac, który zminimalizuje uciskanie barków i bioder. Przy pozycji na brzuchu rekomendowany jest materac średniotwardy. Warto pamiętać, że to najgorsza z możliwych pozycji do spania. Dlaczego? Ponieważ skutkuje uciskaniem organów wewnętrznych, a także problemami z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa i karkiem. Najlepszą pozycją jest ta na plecach, w której ciężar całego ciała jest równomiernie rozłożony na powierzchni materaca. W tym przypadku sprawdzą się wszystkie rodzaje materacy, oczywiście dobrze dobrane. Możesz wybierać spośród modeli lateksowych, wysokoelastycznych, termoelastycznych i kieszeniowych.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ