jak wybrać poduszkę

Poduszka – dekoracja czy zdrowie? Wybór należy do Ciebie!

1

Poduszka – nieodzowny dodatek do łóżek i kanap. Pełni zarówno rolę dekoracyjną, jak i użytkową. Nie zawsze jednak jednocześnie. Czym różnią się między sobą poduszki i jak wybrać odpowiednią do spania?

Pierwsze poduszki pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Nie były jednak wcale wygodne. Był to po prostu kawałek drewna z wyprofilowanym wgłębieniem na głowę, który miał służyć temu, by unieść głowę nad poziom ziemi i ochronić nos oraz uszy przed wszędobylskimi robakami i owadami. Później poduszki stały się bardziej miękkie i zaczęły służyć arystokracji, jako element podparcia na długich, wielogodzinnych ucztach. Przede wszystkim zaczęły jednak pełnić rolę dekoracyjną. Poduszki do spania pojawiły się dość późno, bo de facto był to drogi i luksusowy zakup (ze względu na to, że wypełniało się je pierzem).

CZYTAJ:  Bezsenność a jakość życia

Teraz poduszki dzielimy na dwie główne kategorie – dekoracyjne, które pełnią w zasadzie jedynie ozdobne funkcje na naszych kanapach i sofach oraz użytkowe, na których śpimy.

jak wybrać poduszkę

Rodzaje poduszek do spania

Poduszka tradycyjna. Wypełniana pierzem bądź syntetycznym wypełnieniem w formie granulatu silikonowego. W Polsce ma najczęściej rozmiar 80 x 70 cm. W innych krajach stosuje się nieco inne wymiary, dlatego nie zawsze zakupiona poza Polską pościel pasuje do naszych poduszek. Poduszka tradycyjna – choć tak powszechna – to jednak niezbyt dobry pomysł, jeśli chcemy się wysypiać. Najczęściej nie daje odpowiedniego podparcia pod odcinek szyjny kręgosłupa i może powodować nieprawidłowe ułożenie ciała. To przez źle dobraną, tradycyjną poduszkę odczuwamy bóle głowy czy szyi po przebudzeniu.

Poduszka anatomiczna, czyli taka, która dopasowuje się do kształtu głowy i pozycji śpiącego. Poduszki anatomiczne wykonywane są z pian wysokoelastycznych bądź termoelastycznych i zapewniają podparcie pod odcinek szyjny kręgosłupa. Ułożona na poduszce głowa lekko się w nią zapada, a kręgosłup pozostaje prosty. W zależności od tego, czy lubimy spać na wznak czy na boku można wybrać poduszkę bez wgłębień (np. model London) bądź wyprofilowaną (np. Paris). Poduszka profilowana lepiej sprawdzi się u osób śpiących względnie stabilnie, a nieprofilowana u tych, którzy często zmieniają pozycję w trakcie snu.

CZYTAJ:  Czym jest poduszka anatomiczna?

jak wybrać poduszkę

Poduszka ortopedyczna – ze specjalnym wgłębieniem, które pozwala idealnie podtrzymywać odcinek szyjny kręgosłupa i dzięki temu zapobiegać jego bólom (np. model Madrid).

Poduszka podróżna – ma mniejsze wymiary, by lepiej nadawała się do podróży, a jednocześnie jej powierzchnia jest wystarczająca do wygodnego snu. Materasso poleca w tej kategorii poduszkę Popular, wyprodukowaną z pianki lazy foam, idealnie dopasowującą  się do kształtu głowy. Jej niewielkie rozmiary (52 x 30 cm) dobrze sprawdzą się w samochodzie, samolocie i hotelu.

CZYTAJ:  Hiperlordoza - jaki materac wybrać?

Wybór odpowiedniej poduszki jest niemalże tak samo ważny, jak wybór materaca. Nieodpowiednia poduszka może sprawić, że i tak będziemy sypiać źle i budzić się zmęczeni. Nawet jeśli zachowamy pełną higienę snu i kupimy najlepszy materac. Należy przede wszystkim pamiętać, że poduszka powinna być dobrana odpowiednio do budowy naszego ciała oraz wybranego lub już użytkowanego materaca.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ