zalety drzemki

Potęga drzemki, czyli czym jest power nap

Któż z nas nie uciąłby sobie drzemki w środku dnia? Ale czy to dobrze wpływa na nasz organizm? A może negatywnie działa na nasz zegar biologiczny i go rozregulowuje? Prawda jest taka, że drzemka ma same zalety! To nie strata czasu, a wiele korzyści. Jakie są zatem plusy drzemki?

Plusy drzemki

Czy te zaledwie parę chwil nadprogramowego snu podczas dnia ma tak znakomite korzyści? Tak! Dlatego warto wygospodarować kilkanaście minut na drzemkę, która jest wielkim sprzymierzeńcem zdrowego funkcjonowania organizmu. Jakie są jej plusy?

  • Uspokaja i wycisza układ nerwowy, łagodząc odczuwany stres.
  • Wpływa też korzystnie na serce – zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
  • Obniża ryzyko pojawienia się cukrzycy i pomaga nawet w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.
  • Działa też pobudzająco – w organizmie wydziela się wówczas adrenalina i noradrenalina, których zadaniem jest wybudzanie ze snu.

Ale oprócz tego drzemki stymulują rytm serca i wpływają na lepsze ukrwienie mózgu. Dobrze funkcjonujący mózg efektywniej zapamiętuje informacje i tworzy nowe rzeczy.

Wpływ drzemki

Zalety drzemki to także większy popęd seksualny i mniejsze migreny. Po drzemce nasze zmysły są wyostrzone, dokładność wykonywanych zadań się poprawia, tak jak i zdolność podejmowania decyzji. Warto wspomnieć także o regenerującym wpływie na komórki skóry, przez co wygląda ona młodziej i jest jędrniejsza. Oczywiście drzemka uzupełnia niedobory snu z zarwanych nocy. Całonocna impreza lub bezsenność spowodowana stresem w pracy – drzemka ma siłę poprawy samopoczucia i dodaje energii na resztę dnia. Drzemka i płynące z niej korzyści są przydatne nie tylko dorosłym. Przeciążona nauką i burzą hormonów młodzież też powinna korzystać z niej jak najczęściej. Nie bez powodu dzieci są mistrzami w drzemaniu. A sen to przecież zdrowie.

Dodatki do drzemki

Jak drzemać, żeby było to jak najbardziej efektywne? Na pewno do godziny 18. Zbyt późna drzemka nie przyniesie pożądanych efektów. Nie powinna też trwać dłużej niż 30 minut, ponieważ po tym czasie mózg z fazy REM wchodzi w fazę snu głębokiego. Obudzenie się w tej fazie skutkuje zmęczeniem i długą adaptacją do reszty dnia. 20-minutowa drzemka to bezpieczny czas, aby obudzić się zregenerowanym i pełnym zapału na resztę dnia. Nie śpimy więc do oporu albo do czasu, aż się sami obudzimy. Trzeba mieć budzik, który łagodnie i na czas nas wybudzi. Ważne jest oczywiście także miejsce, w którym drzemiemy. Należy zadbać o to, aby nikt nam wówczas nie przeszkadzał. Każdy sen, także drzemka, powinien odbywać się w komfortowych warunkach. Wygodny materac, który odpowiednio podpiera całe ciało, jest do tego idealny. Wsparty kręgosłup, mięśnie i stawy mogą się w pełni zrelaksować i zregenerować podczas drzemki.

CZYTAJ:  Proste sposoby na poprawę jakości snu

To co, kiedy kolejna drzemka?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ