praca w godzinach nocnych a sen

Jaki wpływ na jakość snu ma praca w godzinach nocnych?

Organizm człowieka funkcjonuje zgodnie z tak zwanym rytmem dobowym. Jest zatem pora aktywności – większej lub mniejszej w zależności od pory dnia – ale też i nocna pora odpoczynku.

Jeżeli żyjemy zgodnie z tym rytmem, mamy duże szanse na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zarówno zdrowy sen w nocy, jak i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Niestety nie wszyscy mamy taką możliwość.

Praca w godzinach nocnych a sen

Często wiąże się to z rodzajem wykonywanej przez nas pracy. Są zawody, w których ludzie muszą pracować w sposób ciągły. Dlatego wiele osób z przyczyn zawodowych żyje zupełnie inaczej niż powinno. Czasami też sami powodujemy rozregulowanie swojego rytmu dobowego, przesiadując do późna przed telewizorem lub komputerem. Życie w naturalnym rytmie ma korzystny wpływ na nasz organizm i sprawia, że jesteśmy w ciągu dnia wyspani, wypoczęci, pełni energii i bardziej produktywni.

Funkcjonowanie organizmu a praca w godzinach nocnych

Problemy ze snem

Osoby pracujące w nocy bardzo często mają problemy ze snem. Gdy organizm powinien wypoczywać, oni muszą być skupieni na czynnościach zawodowych. Udowodniono, że praca w nocy nie jest tak wydajna jak ta w ciągu dnia. Organizm domaga się snu i często, żeby go oszukać, wspomaga się go kofeiną. Po powrocie do domu rozregulowany organizm nie może poradzić sobie z percepcją rzeczywistości.

Takim osobom trudno jest zasnąć, gdyż w ciągu dnia organizm zaprogramowany jest na czuwanie, dlatego często stosują środki nasenne. Ich sen jest gorszej jakości i trudno go utrzymać, gdyż nie jest zgodny z rytmem dobowym. W ciągu dnia jest też znacznie głośniej niż w nocy: domownicy za ścianą, odgłosy z ulicy itp. Dobrze jest przespać w sposób ciągły około sześciu godzin, gdyż sen dłuższy, ale przerywany nie pozwala nam efektywnie odpocząć.

CZYTAJ:  Jak dobrze wyglądać po nieprzespanej nocy?

Zmiana rytmu dobowego

Praca zmianowa powoduje przestawienie naszego rytmu dobowego. Po jednej przepracowanej nocy organizm wraca do normy dopiero po trzech kolejnych, normalnie przespanych. Dlatego osoby pracujące nocą w ciągu dnia są rozdrażnione, podenerwowane, mało produktywne i trudno im skupić się na podstawowych czynnościach.

Mimo iż praca w nocy musi być wykonywana i nie ma takiej możliwości, by wszyscy pracowali tylko za dnia, udowodniono, że ma negatywny wpływ na człowieka. Ludzie tacy są często zmęczeni i mają problemy z racjonalnym myśleniem. Nocna praca sprawia, że w organizmie zaczyna panować chaos. Powoduje on zmiany w pracy mózgu, serca czy nerek, ale też zaburzenia koncentracji i spowolnienie reakcji. Osoby pracujące nocą śpią też o kilka godzin tygodniowo krócej niż ich koledzy z dziennej zmiany.

CZYTAJ:  Sen polifazowy - na czym polega?

Dlatego wybór materaca jest to jedno z najtrudniejszych, ale i najbardziej odpowiedzialnych wyborów w naszym życiu. Stąd bardzo istotne jest, aby skorzystać z profesjonalnej obsługi sklepu z materacami.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ