problemy-z-bolem-szyi-i-karku-jak-sobie-z-nimi-poradzić

Problemy z bólem szyi i karku – jak sobie z nimi poradzić?

Ból szyi, karku i górnego odcinka kręgosłupa to częsty problem zdrowotny, występujący niezależnie od wieku. Jak mu zaradzić? Ogromne znaczenie ma właściwy komfort snu i dobór materaca. Równie ważna jest odpowiednia poduszka.

Boląca szyja i kark – przyczyny dolegliwości

Ból szyi i karku to dolegliwość pojawiająca się z wielu różnych powodów. Najczęstszy z nich to nadmierne napięcie mięśni. Jeśli prowadzisz mało aktywny tryb życia, długo siedzisz przed komputerem albo cierpisz z powodu przewlekłego stresu, bardzo prawdopodobne, że wkrótce zacznie dokuczać Ci ból szyi i karku.

Inną częstą przyczyną jest niewłaściwa pozycja w trakcie snu. Jeśli masz niewygodny, zużyty, zbyt miękki albo zbyt twardy materac, lub też nieodpowiednią poduszkę, narażasz się na dokuczliwy ból. 

Ból szyi i karku czasem jest także skutkiem różnych stanów chorobowych. Należy do nich na przykład przewianie (np. gdy po kąpieli wychodzisz na zimne powietrze lub zbyt długo jedziesz samochodem z otwartą szybą), choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa czy schorzenia laryngologiczne i reumatyczne. 

Zdecydowaną większość problemów związanych z bólem i sztywnością szyi i karku można jednak wyeliminować, stosując odpowiednie ćwiczenia oraz dopasowując odpowiednio miejsce snu.

Jak uporać się z bólem karku i szyi?

Jeśli ból karku i szyi nie ma podłoża chorobowego, które wymaga leczenia farmakologicznego, w zmniejszeniu dolegliwości może pomóc kilka czynników: 

  • Zwracaj uwagę na pozycję, w jakiej siedzisz. Zadbaj o ergonomiczne stanowisko pracy, w jej trakcie trzymaj głową prosto, bez nadmiernego pochylania.
  • Unikaj stresu. Poszukaj najskuteczniejszych dla siebie technik relaksacyjnych albo zapisz się na masaż u doświadczonego fizjoterapeuty.
  • Ruszaj się regularnie. Do codziennej rutyny wprowadź dawkę ruchu, na przykład jazdę rowerem czy spacer. Jeśli nie masz czasu – po prostu przejdź pieszo część drogi do pracy.
  • Unikaj przeciągów i gwałtownych zmian temperatury.
  • Bolące mięśnie dobrze wygrzej, na przykład za pomocą gorących kompresów. 
  • Zadbaj o komfort snu. Koniecznie sprawdź, czy materac i poduszka nie są odpowiedzialne za złą pozycję w trakcie snu.

Jak wybrać odpowiednią poduszkę do spania?

Poduszka do spania musi być odpowiednim wsparciem w trakcie nocnego wypoczynku. Tradycyjne poduszki mają kształt kwadratu albo prostokąta, ale jeśli cierpisz na bóle szyi, wybierz poduszkę anatomiczną. Projektuje się je w taki sposób, by zapewniały jak najlepsze podparcie dla głowy, szyi i karku. 

Poduszka o anatomicznym kształcie może zmniejszyć dolegliwości bólowe wywołane niewygodną pozycją w trakcie snu oraz nadmiernym napięciem mięśni szyi i karku. Jest polecana zwłaszcza osobom cierpiącym na dysfunkcje kręgosłupa szyjnego. Mogą jednak z niej korzystać także wszyscy, którzy po prostu lubią się dobrze wyspać.

Anatomiczna poduszka termoelastyczna

Jeśli chcesz zmniejszyć bóle szyi i kręgosłupa, zaopatrz się w anatomiczną poduszkę termoelastyczną Paris Viscogreen. Wykonana jest z odlewu włoskiej piany Viscogreen, która idealnie dopasowuje się do zmian w ułożeniu ciała w trakcie snu.

poduszka-paris-viscogreen

Poduszka Paris Viscogreen optymalnie sprawdza się w przypadku spania na boku i na plecach. Jest sprężysta i elastyczna, dzięki czemu pozwala na redukcję napięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Efekt? Nieprzerwany, zdrowy sen a o poranku – brak uczucia sztywności szyi i karku.

Pianę Viscogreen wyróżnia także naturalna antybakteryjność. W procesie produkcji wykorzystywane są naturalne ekstrakty z aloesu oraz olejku rycynowego. Mają one działanie lecznicze, antybakteryjne i wspierają regenerację skóry. Dodatkowym atutem poduszki Paris Viscogreen jest pokrowiec Silver z antybakteryjnymi jonami srebra, który można prać w temperaturze nawet 60°C.

Zapoznaj się z parametrami poduszki Paris Viscogreen 

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ