Wiadomym jest, że każdy człowiek potrzebuje snu dla zdrowia i regeneracji. Dzieci, które ciągle się rozwijają, potrzebują go jeszcze więcej niż dorośli. Niestety, dzieci często cierpią na problemy ze snem. Poniżej przedstawiamy ich główne powody i sposoby na łagodny sen maluchów.
Dziecko i sen
Problemy ze snem dzieci nietrudno jest zauważyć – najczęściej wiążą się z trudnościami z zaśnięciem lub wybudzaniem się w ciągu nocy. Ich skutki są też zauważalne w ciągu dnia – dzieci są wtedy zmęczone, mają obniżony apetyt i chęć do zabawy, trudniej im się skupić. Niespokojny sen dziecka często ma miejsce podczas choroby – przy przeziębieniu, gorączce, ale też gdy maluch ma pasożyty. Co jeszcze jest powodem trudności ze spaniem dzieci?
Problemy ze snem u dziecka:
Lęki nocne
Lęki nocne występują u ok. 1-6 % dzieci i dotyczą chłopców i dziewczynek. Są dla nich bardzo nieprzyjemne. Lęki nocne nie są jednak tym samym, co koszmary senne. Najbardziej typowymi objawami lęku nocnego jest płacz przez sen oraz trudności z uspokojeniem i obudzeniem malucha. Nierzadko dziecko nie zdaje sobie sprawy, dlaczego płakało, a po przebudzeniu może nie pamiętać o wydarzeniach poprzedniej nocy. Przyczyny lęków nocnych mogą być wielorakie: np. stres, gorączka, a nawet samo niewyspanie.
Moczenie się
Moczenie nocne może być dla dzieci wstydliwym i trudnym doświadczeniem, które negatywnie wpływa na ich samopoczucie. Dlatego ważne jest mądre i wyrozumiałe podejście rodziców i opiekunów. Problem ten może brać się z zaburzeń czynnościowych pracy mięśni zwieraczy albo dotyczyć pęcherza – jeśli dziecko ma za mały pęcherz w stosunku do liczby wytwarzanego moczu, może nie czuć parcia na niego. Powodem moczenia się w nocy są także infekcje dróg moczowych albo silne emocje, które dziecko przeżywało podczas dnia.
Ząbkowanie
U mniejszych dzieci – niemowlaków w około 6-7 miesiącu życia – to właśnie ząbkowanie jest bardzo częstym powodem nieprzesypiania nocy. Wyrzynające się zęby i związany z tym ból oraz swędzenie dziąseł skutecznie utrudniają spokojny sen. Ukoić ból dziecka można różnymi preparatami, działającymi miejscowo.
Sposoby na problemy ze snem u dziecka
Bardzo ważne jest, żeby rodzice i opiekunowie reagowali na problemy ze snem maluchów. Wsparcie dorosłych jest dla dzieci w takich momentach niezwykle potrzebne. Istnieje kilka prostych sposobów, które mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów ze snem (oczywiście, jeśli nie mają podłoża medycznego) lub pomóc dziecku w łagodnym zaśnięciu. Aby uniknąć głodu dziecka w nocy lub budzenia się z przejedzenia, kolacja nie powinna być zbyt obfita, a czas między ostatnim posiłkiem za zaśnięciem dziecka powinien być optymalny.
Sypialnię dziecka warto wieczorem przewietrzyć, można też użyć eterycznego olejku z lawendy (np. w odświeżaczu powietrza albo dyfuzorze). Ubrania, w których śpi dziecko, niech będą wygodne i przyjemne dla skóry. Tak samo, jak pościel w łóżku. A jeśli o łóżku mowa – materac powinien być odpowiednio dobrany do wieku dziecka. Chodzi tu zarówno o wielkość powierzchni do spania, jak i materiały, z których został on wykonany. Jeśli podczas snu dziecko się poci, być może to wina materaca wykonanego z niskiej jakości materiałów, które nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. A tylko materac wysokiej jakości, który jest dobrze dopasowany do wagi i kształtu ciała, zapewni optymalne podtrzymanie kręgosłupa i całego ciała dziecka. Dzięki temu sen u dziecka będzie zdrowy i umożliwiający odpoczynek oraz regenerację.