przedłuż życie materaca, sypialnia z łóżkiem

Przedłuż życie materaca

Kupując nowy materac, chcemy, żeby służył jak najdłużej – to oczywiste. Jego codzienna eksploatacja sprawia, że stopniowo się niszczy. A można wydłużyć jego żywotność. Co jest ważne, aby cieszyć się materacem przez wiele lat? Dbanie o niego i o jego higienę.

Regularne wietrzenie

Choć często mamy nawyk ścielenia łóżka zaraz po wstaniu, to lepiej tego nie robić. Dlaczego? Ponieważ materac i pościel są nagrzane i często wilgotne od naszego ciała, a to idealne warunki do rozwijania się bakterii i roztoczy. Dlatego pościel połóż z boku materaca i przykryj go dopiero po jakimś czasie. Ważne jest także otworzenie okien w sypialni i wpuszczenie tam powietrza. W ciepłe dni pozwoli to na szybsze odparowanie wilgoci z materaca, a niskie temperatury pomogą unicestwić roztocza z jego wnętrza. A warto pamiętać, że roztocza mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Często są powodem męczących alergii. Zaczerwienione oczy, łzawienie, katar, kaszel, kichanie, ból gardła, ból głowy czy problemy skórne to nieprzyjemna reakcja ciała na te mikroskopijne pajęczaki.

CZYTAJ:  Walcz z alergią w nocy

Systematyczne pranie

Oprócz zdejmowania i prania prześcieradła, poszewki na kołdrę i poduszki, należy zadbać także o pokrowiec na materac. Nowoczesne materace posiadają zapinane na zamek pokrowce, które łatwo ściągnąć z materaca i wyprać w domowej pralce (lub pralni). Są one przystosowane do czyszczenia w temperaturze 60 stopni Celsjusza, która pozwala pozbyć się drobnoustrojów i roztoczy. Możliwość wyprania pokrowca jest idealna również w przypadku jego zalania lub zabrudzenia i znacznie ułatwia utrzymanie miejsca do spania w czystości.

Czyszczenie

Jakie są inne sposoby na wyczyszczenie materaca? Na pewno warto użyć do tego odkurzacza. Martwy naskórek, kurz, włosy i okruszki zbierają się na powierzchni materaca, a jego odkurzanie – co dwa lub trzy miesiące – jest bardzo pomocne w utrzymaniu higieny. Dobrze, jeśli do odkurzania użyjesz szczotki/ssawki, która została uprzednio umyta po czyszczeniu podłóg. A co w przypadku plam – czym czyścić materac? Zaleca się go myć mydłem, płynem do naczyń (szczególnie tłuste plamy), a także sodą oczyszczoną. Można ją rozpuścić w wodzie utlenionej, aby wzmocnić działanie. Soda oczyszczona jest też niezastąpiona, jeśli zastanawiasz się, czym odświeżyć materac. Jest to bowiem naturalny środek neutralizujący nieprzyjemne zapachy i jednocześnie zapobiegający rozwojowi bakterii. Jeśli Twój materac wymaga odświeżenia – posyp go sodą, rozprowadź ją dłonią lub szczotką na całej powierzchni, pozostaw na ok. 30 minut, a potem dokładnie odkurz. Do sody można też dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, który ma działanie dezynfekujące.
Noc spędzona na czystym i zadbanym materacu wpływa nie tylko na Twoje zdrowie, ale także na komfort snu.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ