Ból kręgosłupa dotyka coraz młodsze osoby, a cierpi na niego większość Polaków. Tobie też doskwiera ból kręgosłupa? A może chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Przeczytaj o rodzajach bólu kręgosłupa.
Ból kręgosłupa
Ból kręgosłupa może pojawić się w różnym wieku, w różnych sytuacjach i mieć różne nasilenie. Choć przyczyny bólów pleców są wieloczynnikowe, to nasz siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, złe nawyki odnośnie do przybieranej często pozycji ciała i przenoszenia ciężkich przedmiotów tylko im sprzyjają. Czas odczuwania bólu kręgosłupa też jest różny. Jeśli kręgosłup boli do sześciu tygodni, mówi się o ostrym bólu. Ten utrzymujący się dłużej – do 12 tygodni – nazywany jest „podostrym”. Ból trwający dłużej niż 12 tygodni to ból przewlekły. Poniżej skupiamy się na dwóch typach bólu – mechanicznym i zapalnym.
Mechaniczny ból kręgosłupa
Mechaniczny ból kręgosłupa to najczęstszy rodzaj bólu pleców. Zazwyczaj odczuwany jest jako rwący lub przejmujący. Najczęściej związany jest z przeciążeniem lub urazem. Często dolegliwości nasilają się w czasie poruszania, a zanikają podczas odpoczynku. Pojawiają się niezależnie od wieku.
Typowe rodzaje mechanicznego bólu kręgosłupa:
- Skręcenie lub przeciążenie kręgosłupa lędźwiowego: zazwyczaj przyczyną jest uraz mięśni spowodowany dźwiganiem ciężkich rzeczy, podnoszeniem ciężarów w nieodpowiedni sposób lub uraz nabyty podczas uprawiania sportu.
- Przepuklina krążka międzykręgowego (wypadnięcie dysku) to uszkodzenie dysku kręgosłupa, który jest sprężystą poduszeczką umiejscowioną między poszczególnymi kręgami kręgosłupa. Niekiedy ma miejsce przemieszczenie się dysku, potocznie zwane wypadnięciem, w jego normalnej pozycji. Skutkuje to podrażnieniem okolicznych nerwów odczuwanym jako ból.
- Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (dyskopatia) występuje wtedy, gdy stan jednego lub więcej dysków się pogorszył. Dobry stan dysków zapewnia odpowiednią amortyzację dla kręgosłupa podczas ruchu i przenoszenia ciężarów.
- Złamanie kręgów może być skutkiem silnego uderzenia, np. podczas wypadku samochodowego czy urazu sportowego. Również osteoporoza, czyli choroba osłabiająca kości, może być przyczyną.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa to schorzenie degeneracyjne, którego przyczyną jest uszkodzenie dysków kręgosłupa i chrząstki stawów. Najczęściej pojawia się u starszych osób.
- Wada wrodzona: wady wrodzone, które są przyczyną mechanicznego bólu pleców, to kifoza (nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi) i skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa).
Zapalny ból kręgosłupa
Z zapalnym bólem kręgosłupa boryka się ok. 3% dorosłych. Dotyka osoby między 35. a 45. rokiem życia. Taki ból trwa zazwyczaj dłużej niż 90 dni. Często daje o sobie znać w nocy, a po przebudzeniu odczuwana jest sztywność. Ten rodzaj bólu nie ustępuje nawet podczas odpoczynku. Może występować naprzemienny ból w pośladkach. Często jest mylony z mechanicznym bólem kręgosłupa. Znanych jest kilka chorób wywołujących właśnie ten rodzaj bólu, jednak niektóre trudno zdiagnozować. Niezwykle ważna jest więc wizyta u lekarza i wczesne rozpoznanie problemu. Powodem może być nowotwór lub zakażenie, jednak najczęściej są to choroby autoimmunologiczne. Czyli takie, w których organizm pacjenta atakuje jego zdrowe tkanki.
Rodzaje zapalnego bólu kręgosłupa:
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to obejmująca stawy kręgosłupa postać zapalenia stawów, która często powoduje ból kręgosłupa i uczucie jego sztywności.
- Inne zapalenia stawów: wczesne objawy zapalnego bólu kręgosłupa można niekiedy znaleźć poza obrębem stawów kręgosłupa, finalnie skutkują one jednak bólami pleców. Może to być skóra i łuszczycowe zapalenie stawów, jelito cienkie lub grube i zapalenie stawów towarzyszące nieswoistym zapaleniom jelit, układ moczowy bądź oczy – reaktywne zapalenie stawów czy stawów stóp i rąk prowadzące do reumatoidalnego zapalenia stawów.
Co na bóle kręgosłupa?
Kiedy boli kręgosłup, niezaprzeczalnie i obowiązkowo należy zgłosić się do lekarza! Jeśli towarzyszy Ci ból kręgosłupa, zapewne zastanawiasz się, jaki materac wybrać. I słusznie. Ponieważ tylko dobrze dobrany materac nie nasili dolegliwości bólowych, ale co ważne, pozwoli o niego zadbać. Odpowiedni materac wesprze kręgosłup na całej jego linii, ułatwi rozluźnienie kręgom, stawom i mięśniom.