jak wybrać poduszkę

Sekret wygodnego snu – odpowiednia poduszka

1

Każdy, kto choć raz szukał poduszki, wie iż wybór jest niezmiernie trudny. Z doświadczenia sprzedawców można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wybór poduszki jest nawet o wiele bardziej trudny niż wybór materaca. A wybór poduszki nie powinien być przypadkowy, bo choć często jest ona bagatelizowana, ma bardzo duży wpływ na jakość naszego snu. Źle dobrana może powodować bóle głowy, karku i szyi. Nie kieruj się więc jedynie jej ceną czy wyglądem. Jak wybrać poduszkę, która zagwarantuje komfortowy odpoczynek?

Poduszka poduszce nierówna

Poduszki różnią się między sobą kształtem, wysokością i wypełnieniem. Najbardziej popularne są te z wkładem z włókien lub granulek poliestrowych i silikonowych lub z wkładem naturalnym w postaci puchu i pierza. Takie poduszki tradycyjne unoszą głowę ponad tułów, nie dając odpowiedniego podparcia dla szyjnego odcinka kręgosłupa i prawidłowego ułożenia całego ciała. Jeżeli budzisz się z bólami karku czy głowy – są duże szanse na to, że to poduszka jest winowajcą. Mniej popularne są natomiast poduszki anatomiczne. To wielka szkoda, ponieważ właśnie one są najlepszym wyborem. Ze względu na swoją konstrukcję i użyte materiały dopasowują się do kształtu ciała i pozycji śpiącej osoby. A to jest gwarantem odpowiedniego wsparcia głowy, kręgów szyjnych i mięśni pleców.

Przewaga poduszki anatomicznej

Poduszki anatomiczne wykonuje się ze sprężystej pianki wysokoelastycznej bądź termoelastycznej, reagującej na temperaturę i wagę użytkownika. Pianki są przewiewne, odprowadzają na zewnątrz ciepło i wilgoć. Poduszki mają postać wyprofilowaną – z jednym bokiem wyższym, drugim niższym i wgłębieniem pomiędzy nimi – lub niewyprofilowaną o jednakowej formie. Ta pierwsza wypełnia przestrzeń pomiędzy głową a ramieniem, dzięki czemu kręgosłup spoczywa w naturalnej pozycji, a mięśnie są rozluźnione. W poduszce niewyprofilowanej głowa lekko się zapada, co sprawia, że kręgosłup przyjmuje pożądane ułożenie linii prostej. W przypadku używania poduszki anatomicznej, niezależnie od jej rodzaju, całe ciało ma możliwość regeneracyjnego odpoczynku – bez napięć i skurczy.

Jak wybrać poduszkę?

Przed zakupem poduszki zastanów się, w jakiej pozycji zazwyczaj śpisz. Rzadko przesypiamy całą noc nieruchomo, jednak wskazanie najczęściej przyjmowanego ułożenia ciała pomoże w wyborze najlepszej poduszki. Jak wybrać poduszkę idealną? Należy pamiętać, że odpowiednia poduszka to taka, która pomaga ułożyć głowę i kręgosłup w naturalnym, fizjologicznym ułożeniu.

Na plecach

– Jeśli śpisz na plecach, zwróć uwagę na poduszki anatomiczne profilowane lub nieprofilowane o średniej grubości. Poduszka nie powinna być za wysoka, aby nie dochodziło do protrakcji, czyli nadmiernego wysunięcia głowy ku przodowi.

Na boku

– Śpiąc na boku, wybieraj spośród twardszych i wyższych poduszek ze wskazaniem na te profilowane, np. model Paris Viscogreen z pianki termoelastycznej na bazie naturalnego oleju rycynowego.

Na brzuchu

– Przy spaniu na brzuchu, najlepsza będzie nieprofilowana, miękka poduszka. Często osoby śpiące w tej pozycji nie potrzebują poduszki wcale. Warto wspomnieć, że ta pozycja spania jest najgorszą z możliwych. Śpiąc na brzuchu, mocno obciążasz kręgosłup i uciskasz żołądek.

CZYTAJ:  Nowe technologie w materacach

Jeśli bardzo często zmieniasz pozycje spania w ciągu nocy, najlepsze powinny być miękkie i średnio wysokie poduszki nieprofilowane, np. model London Herbal z wyciągiem z kwiatu dzikiej róży o właściwościach ułatwiających zasypianie.

Wypróbuj poduszkę w sklepie

Aby wybrać najlepszą poduszkę, o ile masz taką możliwość, wypróbuj ją w sklepie. Połóż się na kilka minut na kilku wybranych i sprawdź stopień ich dopasowania do Twojego ciała, pozycji snu i preferencji co do twardości. W przypadku braku możliwości przetestowania jej w pozycji leżącej – ułóż się na niej przy ścianie, która imitować będzie łóżko. Jeżeli wybierzesz odpowiednią poduszkę, to być może Twój materac okaże się wciąż przydatny, jeżeli wybierzesz źle, to Twój nowy materac może Cię zawieść. Dlatego warto korzystać z profesjonalnej obsługi firm, z którymi współpracuje firma Materasso.

CZYTAJ:  Materac bonellowy czy kieszeniowy?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ