sen, który nie przynosi odpoczynku

Sen, który nie przynosi odpoczynku – znasz to?

Czy sen oznacza dla Ciebie odpoczynek? Zawsze? A może zdarza się tak, że Twój organizm nie budzi się wypoczęty? Zmęczenie po przebudzeniu oraz w trakcie reszty dnia jest uciążliwe, niezdrowe i niechciane. Czy można coś z tym zrobić? Znajdź odpowiedź w naszym tekście.

Sen, czyli właściwie co?

Wszyscy śpimy, wszyscy wiemy też, co to sen. Ale czy wiesz, że sen dzieli się na dwie fazy? Są to fazy NREM oraz REM. Pierwsza z nich jest rozwinięciem terminu non-rapid eye movement sleep – to sen bez szybkich ruchów gałek ocznych. Występują tu trzy stadia głębokości snu, w które zapada każdy z nas. W fazie REM – rapid eye movement pojawiają się szybkie ruchu gałek ocznych. W trakcie snu fazy NREM i REM pojawiają się cyklicznie, tworząc cykle. Każdy z nich powtarza się w nocy od czterech do sześciu razy.

Zmęczenie po przebudzeniu – jak przeciwdziałać?

Sen nie zawsze przynosi odpoczynek, u wielu ludzi po wstaniu z łóżka pojawia się zmęczenie i rozdrażnienie. Na szczęście możemy mieć wpływ na sen! A dokładnie – na jego jakość. Jest ona synonimem zdrowego snu, który zapewnia ciału odpoczynek oraz regenerację.

Istnieje kilka łatwych czynności oraz zasad, jakich zadaniem jest polepszenie jakości nocnego odpoczynku. Zawierają się one w pojęciu „higiena snu”. A jak brzmią dokładnie?

  1. Pierwsza zasada mówi o tym, żeby spać wystarczającą liczbę godzin. Według National Sleep Foundation sen powinien trwać 7-9 godzin.
  2. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie sypialni. Wywietrz ją przed położeniem się spać oraz zwróć uwagę na temperaturę, która w niej panuje. Optymalna to 18-21°C.
  3. Oprócz temperatury powietrza istotna jest jego wilgotność – najlepsza to ta na poziomie od 40 do 60%.
  4. Zadbaj też o zaciemnienie okien zasłonami lub roletami oraz wyłącz urządzenia, których dźwięk może Cię wybudzić ze snu. W łóżku nie oglądaj telewizji, nie przeglądaj komputera ani telefonu – niebieskie światło, które emitują, utrudnia zaśnięcie.
CZYTAJ:  Jaki materac wybrać dla dziecka? [INFOGRAFIKA]

Pamiętaj, że łóżko powinno być miejscem wyłącznie na odpoczynek – niech sypialnia nie służy Ci jako miejsce do pracy. Zwróć uwagę także na to, co jesz przed snem. Kolacja powinna być lekka i nastąpić najpóźniej 2-3 godziny przed zaśnięciem, aby organizm nie był obciążony trawieniem. Załóż nieuciskającą piżamę z przewiewnego materiału. Albo śpij nago, co przynosi wiele korzyści! (Przeczytaj nasz artykuł na temat korzyści ze spania nago).

Wygoda w czasie snu – jak ją uzyskać?

Oczywiście kluczowym punktem w poprawie jakości snu jest dobór odpowiedniego materaca. Dopasowanie go powinno odbywać się na kilku płaszczyznach. Pierwszą z nich jest dopasowanie materaca do wagi ciała (sprawdź, jak to zrobić na podstawie symboli twardości materaca). Materac dobierz też do pozycji, w której śpisz (z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać materac od pozycji, którą przyjmujesz podczas snu).

Głównym kryterium przy zakupie materaca jest komfort korzystania z niego. Nie może być ani za miękki, ani za twardy – żadna z tych opcji nie gwarantuje dobrego podparcia dla ciała. Materac dobierz do swoich potrzeb, oczekiwań oraz nawyków związanych ze snem. Wygodny materac to po prostu taki, na którym leżysz z przyjemnością.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ