skolioza

Skolioza a materac

Skolioza to jedna z częstszych wad postawy, która występuje prawie u połowy populacji. Jak zadbać o kręgosłup dotknięty tą przypadłością?

Jednym z mitów na temat skoliozy jest to, że powstaje w wyniku nieprawidłowej postawy ciała. I choć kifoza i lordoza faktycznie mogą mieć związek z nieprawidłową postawą podczas pracy czy odpoczynku, o tyle skolioza nie jest związana z „krzywym siedzeniem”.

To, jak pogłębiona jest skolioza, mierzy się współczynnikiem Cobba. Jeśli wynosi on ponad 5o, skoliozę powinno się leczyć. Do 10o skrzywienia skuteczna jest gimnastyka korekcyjna. Powyżej tej wartości pozostaje nam gorset lub operacja.

CZYTAJ:  Kifoza - jaki materac wybrać?

Skolioza ma wiele odmian, które związane są z lokalizacją skrzywienia bocznego (np. w odcinku piersiowym, lędźwiowym bądź szyjnym) formą wygięcia (jeden lub wiele łuków) wiekiem, gdy się pojawiła. Zawsze jednak skrzywienie to należy leczyć i obserwować, bo skolioza postępuje i może wywołać realne problemy zdrowotne i bardzo silne dolegliwości bólowe, a w końcu doprowadzić do trwałego obniżenia sprawności fizycznej a nawet kalectwa.

Skolioza a wybór materaca

Czy materac może pomóc leczyć skoliozę? Niestety na postęp choroby materac nie ma wpływu, bo pogłębienie skoliozy jest związane ze słabością mięśni i uciskami w ciele. Dobrze dobrany materac pozwala jednak osobie ze skrzywieniem kręgosłupa odpowiednio i w pełni wypocząć.

Osoby ze skoliozą powinny dobrać materac tak, by dopasowywał się on do krzywizn ich ciała i nie powodował ucisku nadmierną twardością, a jednocześnie nie dopuszczał do zapadania się ciała, które ze względu na skrzywienie i tak miejscami jest nadmiernie obciążone.

CZYTAJ:  5 powodów, dla których warto zainwestować w dobry materac

W przypadku osób ze skoliozą warto zwrócić uwagę na strefy twardości materaca, które pozwalają na elastyczne dopasowanie się materaca w tych miejscach, gdzie wymagana jest nieco większa twardość. Osoby preferujące spanie na boku powinny zainwestować w nieco miększy materac, by nie uciskać nerwów, ale jednocześnie na tyle twardy, by ciało się nie zapadało, bo może to powodować dyskomfort i pogłębiać dolegliwości bólowe związane ze skoliozą.

W ofercie Materasso znaleźć można kilka modeli szczególnie polecanych dla osób ze skoliozą:

Wszystkie modele warto wyposażyć w poduszkę z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej, dopasowującej się do krzywizn odcinka szyjnego kręgosłupa.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ