spanie podczas upałów, termometr z wysoką temperaturą

Spanie podczas upałów. Jak sobie radzić?

94

Gorąco w nocy? Jak się wyspać mimo upału panującego za oknem i parnych nocy?

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy, nie pozwala zasnąć i odpowiednio się zregenerować. Częściej się wybudzamy, a wiele osób cierpi na bezsenność. Czy są jakieś sposoby na to, by łatwiej zasnąć i poprawić jakość snu?

Sposoby na upał w sypialni

  • W ciągu dnia maksymalnie zabezpiecz sypialnię przed nagrzaniem. Najlepiej nie otwierać okien i zasłonić je roletami (lub jeszcze lepiej – okiennicami zewnętrznymi bądź markizą).
  • Pod wieczór, kiedy zrobi się chłodniej, otwórz okna i postaraj się zrobić przeciąg. Pamiętaj jednak o tym, by w nim nie spać, bo mimo gorącej nocy możesz się przeziębić.
  • Jeśli możesz, powieś blisko okna wilgotne prześcieradła – powietrze wpadające do mieszkania ulegnie ochłodzeniu.
  • Wiatrak może pomóc, choć warto uważać, by nie spać tuż pod nim (przeciąg). Dla ochłodzenia powietrza można postawić przed nim miseczkę z lodem, choć przy mocnych upałach szybko się on rozpuści.
  • Pamiętaj o tym, by wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne, które możesz – również komputer. Każde z urządzeń emituje niewielką ilość ciepła, a w upalną noc nawet 1-2 stopnie mniej mogą zrobić różnicę.
CZYTAJ:  Komfort termiczny podczas snu – jak o niego zadbać?

Upał a materac i pościel

  • Jeśli mocno pocisz się w nocy, a w upalne dni zasypianie przychodzi Ci z prawdziwym trudem, wymień materac na wykonany z oddychającej wysokoelastycznej piany z termoregulacją. Na upalne noce idealnym rozwiązaniem jest materac Polargel – piana z żelem, która zapewnia idealną klimatyzację i wentylację podczas snu.
  • Druga propozycja Materasso to materac z piany ThermoGel – materac, który dzięki znajdującym się w nim mikrokapsułkom potrafiącym przechowywać energię ma zdolność termoregulacji. Zimą ogrzewa, a latem chłodzi – wszystko po to, by zapewnić spokojny, zrównoważony sen.
  • Używaj jedynie bawełnianej bądź jedwabnej pościeli. Wszelkie „satyny” i poliestry zostaw na chłodniejsze noce – wprawdzie wydają się lekkie i w dotyku są chłodnawe, ale bardzo szybko nagrzewają się od ciała i nie przepuszczają powietrza. Efekt jest taki, że pocimy się pod nimi jeszcze mocniej.
  • Pościel schłodzić można też… termoforem. Wystarczy wlaną do niego wodę zamrozić i włożyć go pod prześcieradło. Uważaj, by nie lać wody „pod kurek”: zamarzając, zwiększa objętość i może rozsadzić termofor.
CZYTAJ:  Oddychająca pianka do materaców. Jak to działa?

Triki do zastosowania przed snem

  • Do spania załóż lekką koszulkę. Koniecznie bawełnianą, by skóra mogła oddychać, a pot szybko się wchłaniał.
  • Weź chłodny prysznic. Tuż przed snem można też zrobić sobie kompres z lodu na nadgarstki i pod kolanami. Dlaczego akurat tam? Bo właśnie w tych miejscach skóra jest najcieńsza. Żyły pod skórą szybko się wychładzają i transportują schłodzoną krew do reszty ciała. Taki kompres obniża temperaturę szybciej niż prysznic.
  • Włóż do zamrażalnika ręcznik, który położysz na poduszce. Można również próbować zamrozić całą poduszkę, ale to dość ryzykowna procedura.
  • Uważaj na to, co jesz przed snem. Staraj się nie jeść dużo i tłusto (tłuszcz „podgrzewa” organizm) i nie pij tuż przed snem dużo płynów, bo będziesz je przez noc wypacał.

Na całkowite schłodzenie sypialni – jeśli nie dysponujesz klimatyzatorem – nie ma szans. Pozostaje więc pocieszać się tym, że w naszej strefie klimatycznej upały nigdy nie trwają długo.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ