Spanie z pupilem w łóżku – dobry czy zły pomysł?

Spanie w jednym łóżku z czworonogiem to temat, który budzi wiele emocji i kontrowersji. Dla niektórych jest to wyraz głębokiej więzi i komfortu, dla innych zaś może być źródłem problemów zdrowotnych. W artykule przyjrzymy się zarówno zaletom, jak i wadom tego rozwiązania oraz jego wpływowi na zdrowie. Dowiesz się także, na co zwrócić szczególną uwagę, śpiąc w jednym łóżku z kotem lub psem.

Zalety

Towarzystwo zwierzaka w łóżku obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie, dzięki wydzielaniu się w naszym organizmie oksytocyny, czyli hormonu szczęścia, podczas regularnego głaskania i kontaktu z nim. Wiele osób odczuwa zwiększone poczucie bezpieczeństwa, śpiąc razem ze swoim pupilem. Niektórzy badacze sugerują, że jego obecność w łóżku może nawet pomóc w zredukowaniu objawów depresji i lęku. Bliskość podczas snu sprzyja budowaniu zaufania i więzi emocjonalnej pomiędzy właścicielem a zwierzakiem.

Wady

W zależności od rasy pupila spanie z nim w jednym łóżku może prowadzić do zakłóceń snu, szczególnie gdy zwierzak jest niespokojny w nocy i często zmienia pozycje. Przy większych czworonogach może także brakować przestrzeni dla właściciela, co wpływa na komfort snu. Co więcej, obecność sierści w łóżku może przyczynić się do wystąpienia lub nasilenia się alergii u niektórych osób, a tym samym kłopotów zdrowotnych. Alergicy powinni rozważyć ograniczenie kontaktu ze zwierzakiem podczas snu lub zaopatrzyć się na przykład w ochraniacze na materace.

Ochraniacz Clinic produkcji Materasso jest wykonany z wodoodpornego materiału, co skutecznie chroni materac przed zabrudzeniami. Z kolei ochraniacz Domestic to świetne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie. Został całkowicie wykonany z bawełny oraz bez obaw można go często prać w pralce.

Jaki wpływ na zdrowie ma spanie z czworonogiem?

Spanie z psem lub kotem może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie. Kontakt ze zwierzakiem obniża ciśnienie krwi oraz tętno, a tym samym poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Zmniejsza również poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Co więcej obecność czworonoga wpływa na podwyższenie odporności ze względu na kontakt z większą liczbą bakterii czy drobnoustrojów, dzięki czemu organizm uodparnia się na nie.

CZYTAJ:  Najlepsze i najgorsze pozycje snu

Z drugiej strony spanie ze zwierzakiem może prowadzić do problemów ze zdrowiem, zwłaszcza jeśli zwierzak ma pasożyty, takie jak pchły czy kleszcze. Dlatego należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu oraz częstym kąpaniu swojego pupila. Szczególnie jest to ważne w przypadku psów, które są przecież codziennie wyprowadzane na spacer oraz kotów, które nie przebywają stale w domu czy mieszkaniu, a wychodzą na zewnątrz.

Jak zadbać o higienę, śpiąc w łóżku ze zwierzętami?

Aby zadbać o higienę podczas spania z psem lub kotem w jednym łóżku, regularnie wymieniaj oraz pierz pościel i odkurzaj materac. Należy również pilnować, aby nasz czworonóg nie spał bezpośrednio na poduszce. Wskazane jest również regularne mycie rąk po kontakcie ze zwierzakiem. Dodatkowo warto nieustannie kontrolować stan zdrowia zwierzaka i dbać o jego higienę, aby minimalizować ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń i pasożytów.

Na co należy zwrócić uwagę?

Śpiąc w jednym łóżku z pupilem, zwracaj uwagę na jego zachowanie oraz sygnały, jakie Ci wysyła. Jeśli zwierzak ma niespokojny sen lub wykazuje niepokojące zachowanie, skonsultuj się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Ponadto pamiętaj o regularnych kontrolach weterynaryjnych oraz utrzymaniu odpowiedniej higieny zarówno dla siebie, jak i dla zwierzaka. Zadbaj także o to, aby czworonóg miał własne posłanie, gdzie będzie mógł odpocząć lub wyciszyć się w ciągu dnia, potrzebna jest mu własna przestrzeń.

Spanie w jednym łóżku z psem lub kotem może być dla wielu osób niezwykle satysfakcjonujące i relaksujące, jednak warto pamiętać o potencjalnych wadach i konsekwencjach tego rozwiązania dla zdrowia. Kluczowym jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz świadomość sygnałów wysyłanych przez pupila podczas snu.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ