Nowoczesne materace posiadają cechy, dzięki którym wyjątkowo dobrze potrafią dostosować się do potrzeb użytkownika. Często słyszy się o strefach twardości w materacach. Jakie mają zadanie? Czy zwiększają wygodę? Czy w ogóle warto brać je pod uwagę?
Czym są strefy twardości?
Podczas snu ciało wywiera nacisk na materac – jest on różny dla każdej z części ciała. W inny sposób obciążone są biodra, inaczej ramiona czy głowa. Dobry materac ma gwarantować takie dopasowanie się do anatomicznej budowy ciała i wszystkich jego krzywizn, aby jak najlepiej je podeprzeć. To właśnie wspieraniu sylwetki w jej naturalnym ułożeniu, niezależnie od pozycji spania, służą strefy twardości wprowadzone na całej powierzchni materaca.
Jak strefy twardości polepszają komfort snu?
Sen wygodny i zdrowy to taki, w czasie którego mamy zapewnione odpowiednie podparcie całej sylwetki. Oznacza to, że wszystkie części ciała muszą być wsparte przez materac tak, aby kręgosłup był ułożony w linii prostej. Każda z części ciała generuje inną siłę nacisku na materac, a więc w różnym stopniu się w niego zapada. Z tego powodu potrzebne są w materacu różne strefy twardości, które będą odpowiadać niejednakowym punktom ciężkości ludzkiego ciała.
Jak wygląda podział na strefy twardości?
Materace mogą mieć od trzech do siedmiu stref twardości o różnej elastyczności. Obowiązuje tu zasada – im więcej, tym lepiej. Stopień dopasowania materaca do ciała zależy od ilości tych stref, dlatego najlepsze są materace siedmiostrefowe. Podział na strefy twardości w takim materacu wygląda następująco
1. strefa głowy – wpływa na lepsze krążenie krwi,
2. strefa barków – rozluźnia i odciąża mięśnie oraz kręgi szyjne,
3. strefa kręgów lędźwiowych – mocno podpiera kręgosłup (strefa elastyczna),
4. strefa miednicy – w pozycji na boku zapewnia ułożenie kręgosłupa w linii prostej (strefa średnio-twarda)
5. strefa ud – mocno podpiera uda,
6. strefa łydek – zapewnia swobodny przepływ krwi (strefa elastyczna),
7. strefa stóp – relaksuje stopy (strefa średnio-twarda).
Jak uzyskuje się strefy twardości?
Strefy twardości w materacach osiąga się w różny sposób. Aby uzyskać bardziej twarde lub bardziej miękkie strefy w modelach ze sprężynami kieszeniowymi, używa się grubszych lub cieńszych sprężyn – jak w materacu Lavender Bio-ex. W materacach lateksowych stosuje się zróżnicowaną ilość i średnicę otworów w użytych płytach lateksu – jak w materacu Sultan Termopur. Materace piankowe są nacinane w odpowiedni sposób, co tworzy poszczególne strefy twardości – jak w materacu Lavender Duo.
Zatem niezależnie od wyboru rodzaju materaca, warto zwrócić uwagę na strefy jego twardości oraz ich ilość. Materac ze strefami twardości to dobry wybór dla każdego, komu nie jest obojętny wygodny, spokojny i zdrowy sen. Pamiętać jednak trzeba, że strefy twardości w materacach nie zawsze i nie dla każdego gwarantują komfort snu. Np. należy pamiętać, że dzieci powinny korzystać raczej z materaców jednostrefowych, a i osobom zbyt wysokim lub zbyt niskim trudno będzie się wpasować w odpowiednie strefy twardości.