lateks syntetyczny i naturalny w materacach

Syntetyczny czy naturalny – lateks w materacach

3

Lateks w materacach – jakie są jego właściwości? Co tak naprawdę oznacza 100% naturalnego lateksu i czy lepiej kupić materac z lateksem naturalnym, syntetycznym, czy może zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie?

Lateks 100% naturalny?

Na początku obalmy kilka mitów. Nie ma w sprzedaży materacy ze 100% naturalnego lateksu. Dlaczego? Bo lateks to płyn, który dopiero po ustabilizowaniu go alkaloidami i zagęszczeniu mleczka kauczukowego, może przyjąć stałą formę, jaka jest wykorzystywana w materacach. Mówiąc zatem wprost – w lateksie muszą być substancje chemiczne – zagęszczacze i koagulanty.

To, do czego odnoszą się producenci materacy, to pochodzenie mleczka kauczukowego, które może być efektem pozyskania go z roślin kauczukodajnych (np. figowiec sprężysty czy kauczukowiec brazylijski), a może też zostać wyprodukowane całkowicie syntetycznie. Lateks wlewa się do formy i w ten sposób powstają strefy twardości materacy.

CZYTAJ:  Materac piankowy czy lateksowy?

Lateks naturalny i syntetyczny – różnice

Podstawową różnicą między materacami z lateksem naturalnym a syntetycznym jest zawartość mleczka kauczukowego w lateksie. Jeśli jest go minimum 30% lateks określa się jako naturalny. Jeśli mniej – syntetyczny. Właściwości materacy lateksowych są dość dobre, ale niestety lateks pod wpływem promieni UV zaczyna się kruszyć.

Lateks Talalay

Talalay uznawany jest za króla wśród materacy lateksowych. Nie jest to jednak nazwa lateksu jako takiego, a technologii jego produkcji, w wyniku której otrzymuje się lateks o najlepszych właściwościach. Na czym polega ta technologia? Otóż przy produkcji lateksu Talalay, miesza się lateks naturalny z syntetycznym, tak by uzyskać jednolitą strukturę. Następnie lateks zamraża się (gwałtownie), co powoduje zbicie się cząsteczek w formę maleńkich kulek, między którymi tworzą się korytarze powietrza. To właśnie one sprawiają, że lateks Talalay jest przewiewny. Lateks następnie nasącza się mieszanką CO2 i powietrza, wulkanizuje, chłodzi oraz ponownie wulkanizuje. Cały proces jest kosztowny – stad dość wysoka cena materaca. Jego główną zaletą jest identyczna elastyczność we wszystkich partiach. Jest to także materac, w którym nie rozwijają się roztocza i który doskonale wchłania i odparowuje wilgoć.

lateks w materacach

Materace lateksowe Materasso

W ofercie Materasso znajdują się materace lateksowe, które cechuje wysoka żywotność, bardzo dobra elastyczność i przewiewność. Nie są to materace w pełni lateksowe tylko łączone z innymi materiałami – jak pianka czy kokos, dla uzyskania jeszcze lepszych właściwości. Materac Premier Biospring ma dwustronnie lateksową, przewiewną płytę, która otacza piankę Biospring. Materac Sultan Termopur lateks połączono z pianą Biogreen oraz pianą termoelastyczną. Dzięki temu użytkownik może sam decydować o komforcie spania. Zwolennikom tradycyjnych materacy kieszeniowych spodoba się materac Primator bio-ex royal, w którym obie strony materaca wzbogacono o płyty lateksowe. Na uwagę zasługuje również materac Sultan Latex Extra Lux, w którym pomiędzy dwiema warstwami lateksu umieszczona jest płyta kokosowa. Z kolei lateks Talalay wykorzystany został w materacu Natura z kolekcji Exclusive. Jako jedyny rodzaj lateksu ma on strukturę komórkową, która zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza.

CZYTAJ:  Jak wybrać dobry materac?

Co zamiast lateksu? Materace piankowe

Zdecydowanie lepszym pomysłem, niż nabycie materaca lateksowego, są materace z pian. Mają one lepsze właściwości niż lateks i są znacznie trwalsze. Dlatego Materasso zdecydowanie poleca materace piankowe. Oferta takich materaców jest bardzo szeroka, zdolna zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta. Materasso obserwuje z roku na rok spadek zainteresowania lateksem i zdecydowany wzrost zainteresowania pianami – w szczególności tych produkowanych o naturalne biokomponenty.

CZYTAJ:  Jak działa pianka termoelastyczna w materacach?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ