Okazyjna cena, tani, wygodny materac. Promocja! – takimi hasłami kuszą konsumentów sprzedawcy materaców. Czy jednak tani materac może nam zapewnić odpowiednią ergonomię użytkowania, trwałość? Jest przecież takie powiedzenie w języku polskim: „tanie kosztuje dwa razy” i niestety, ale jest to prawda. Marketing oparty wyłącznie na niskiej cenie, prowadzi bowiem do stosowania materiałów niskiej jakości, trwałości, różnego rodzaju zgubnych „oszczędności”, często mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdźmy, jak oszczędzają w tym segmencie producenci materaców sprężynowych.
Materace sprężynowe (starego typu, czyli bonellowe i kieszeniowe) to nadal bardzo popularna grupa tego typu produktów. I choć w sklepach dostępnych jest wiele materaców piankowych lepszej jakości, to nadal wiele osób uważa, że ten produkt po prostu musi mieć sprężyny. Jeśli należysz do tej właśnie grupy i rozważasz zakup materaca kieszeniowego, nie daj się namówić na tani produkt. Oto przykłady tego, jak producenci tanich materaców sprężynowych oszczędzają, by móc tanio zaprezentować Ci swoją ofertę.
1. Brak przekładki tapicerskiej
Materac sprężynowy, by był wygodny dla użytkownika i by jego sprężyny nie przebiły się przez jego powłokę, musi być wyposażony w przekładkę tapicerską. Przekładka odpowiada tutaj przede wszystkim za zabezpieczenie pian ułożonych na sprężynie, właśnie przed sprężynami, a czasami także znacznie odpowiada za twardość całego materaca. Niestety, wielu producentów stosuje przekładki o bardzo niskiej gramaturze, bardzo cieniutkie, bądź nie korzysta z nich wcale. W efekcie w materacu po krótkim użytkowania widocznie da się wyczuć sprężyny przez pokrowiec.
2. Mniej sprężyn niż zalecana liczba – nieprawidłowości w opisie produktu
Może się zdarzyć, że kupując materac kieszeniowy, w rzeczywistości nabędziemy materac niższej jakości niż sugerowałby to opis produktu. Okazuje się, że producenci w celu redukcji kosztów zmniejszają liczbę sprężyn w materacach, wiedząc, że klient tego braku nie odkryje. Aby to zrobić, trzeba by bowiem odkleić warstwę przekładki tapicerskiej bądź pianki, co skutkuje utratą gwarancji na produkt. Materac z mniejszą liczbą sprężyn jest mniej elastyczny i w mniejszym stopniu reaguje na zmiany ułożenia ciała. Należy też pamiętać, że żaden producent materaców nie wykonuje sprężyn w swojej fabryce, a kupuje je w wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach. Dlatego licytacja na ilość sprężyn, szczególnie w przypadku mało znanych producentów, jest mocno podejrzana i należałoby ostrożnie do tej informacji podchodzić.
3. Za mało pianki
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego producenci materaców udzielają na nie gwarancji tylko pod warunkiem, że podczas użytkowania będą wpuszczane w ramę łóżka do 2/3 ich wysokości? Otóż jest to zabezpieczenie przed wypaczeniem się boków produktów, które pojawia się, gdy w materacu zastosowano zbyt wąską warstwę pianki. Wpuszczenie materaca w ramę łóżka niejako mechanicznie zabezpiecza go przed wybrzuszeniami. Nie znaczy to jednak, że sprężyny wewnątrz niego się nie wypaczają. Nie bez znaczenia są tutaj także niskie parametry pianek – bardzo często są to najtańsze pianki poliuteranowe, które są nam bardziej znane pod określeniem „gąbka”. Są to materiały podlegające szybkiemu procesowi utleniania, w związku z czym nasz „twardy” materac szybko staje się materacem „miękkim”, a nasze ciało skrupulatnie i boleśnie „liczy” ilość sprężyn w materacu.
4. Krótka żywotność materaca ze względu na użyte do jego produkcji niskiej jakości materiały
Tanie materace sprężynowe zdecydowanie nie „przeżyją” zbyt długo. Już po 3-4 latach użytkowania stają się niewygodne. Sprężyny się wypaczają, łamią i przebijają przez piankę. Boki materaca się wybrzuszają. Tworzą się strefy wypukłości, w które wpada ciało podczas snu. Materace ze złej jakości pianą nie są dostatecznie wentylowany, w efekcie czego zaczynają rozwijać się w nich grzyby i bakterie, co powoduje reakcje alergiczne.
Tani materac sprężynowy to późniejsze wysokie koszty ratowania zdrowia. Uwierz specjalistom – nie stać Cię na to, by spać na tanim materacu kieszeniowym.