czy twardy materac jest zdrowy

Czy twardy materac to samo zdrowie?

Na temat materaców i ich twardości istnieje wiele mitów oraz kłamstw sprzedawców. Czy twardy materac jest zdrowy? A może śpiąc na takim materacu, tylko sobie szkodzimy? Przecież spędzanie średnio 1/3 życia na nieodpowiednich materacach to koszmar dla zdrowia i samopoczucia! Sprawdź, jak naprawdę jest z twardymi materacami.

Czy twardy materac jest zdrowy?

Czy Ty też słyszałeś, że im twardszy materac, tym lepiej dla kręgosłupa? Albo że twardy materac jest zdrowy? Takie opinie krążą szczególnie wśród starszego pokolenia naszych dziadków i wujków, którzy niejednokrotnie polecają na bóle pleców spanie na podłodze. Czy twardy materac jest dobry? Czy twarde jak kamień czy deska podłoże może zapewnić zdrowy i wygodny sen? Oczywiście, że nie. Twardość materaca musi być dla naszego ciała optymalna. To słowo klucz. Materac nie może być za twardy, ale za miękki też nie jest odpowiedni! Zatem jaki? Powtórzmy: optymalny. Mówimy „nie” za twardym materacom do łóżka. Wybór materaca odpowiedniego do potrzeb ciała, preferencji użytkownika oraz jego nawyków związanych ze snem nie jest łatwą sprawą. Warto się nad nią pochylić na dłużej, bo zakupiony materac ma z założenia służyć dobrych kilka lat.

CZYTAJ:  Jaki materac będzie dobry na problemy z krążeniem?

Optymalna twardość materaca

Ustaliliśmy już odpowiedź na pytanie, czy twardy materac jest zdrowy. Ale ważne jest jeszcze to, że odczucie twardości materaca jest w pełni subiektywne. Nie przydadzą się więc tu opinie rodziny i przyjaciół, recenzje w internecie i zapewnienia o wygodzie danego modelu usłyszane od sprzedawcy w sklepie. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie materaca na własnej skórze, no i kręgosłupie. W stacjonarnych salonach z materacami dostępne są modele do przetestowania na miejscu. Każdy rodzaj – kieszeniowy, lateksowy, termoelastyczny, wysokoplastyczny – da Ci inne odczucia komfortu. Sprawdź, jak leży Ci się w każdej pozycji – na boku, plecach i na brzuchu (choć tej ostatniej pozycji nie polecamy do spania, gdyż jest niezdrowa). Jeśli na co dzień korzystasz z poduszki, zabierz ją do sklepu albo poproś o model testowy. My polecamy anatomiczne poduszki ze specjalnych pianek, które idealnie podpierają głowę i kark, np. Paris firmy Materasso. Ważne: na taką wizytę w sklepie przeznacz dłuższą chwilę.

CZYTAJ:  Dlaczego materace termoelastyczne zawojowały sypialnie?

Oznaczenia twardości

Jeśli materac będzie dla Ciebie za twardy – ciało będzie układać się w nienaturalnie wygiętej pozycji, a Ty będziesz odczuwać nieprzyjemny ucisk w miejscach styku z materacem. Przy za miękkim materacu ciało za bardzo się w niego zapadnie, nie mając odpowiedniego podparcia. Dobrze dobrany materac idealnie wspiera całą sylwetkę i pomaga w rozluźnieniu kręgosłupa, stawów i mięśni. W wyborze optymalnej twardości materaca pomóc mogą oznaczenia producentów. Chodzi tu o symbole: H1, H2, H3 i H4. Materace z symbolem H1 są polecane osobom ważącym poniżej 60 kg. Dla osób o wadze między 60 a 80 kg dedykowane są materace określone jako H2. Waga 80-100 kg odpowiada symbolowi H3, a dla osób o wadze powyżej 100 kg najlepsze będą materace H4. Pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze: oznaczenia twardości traktujmy jako sugestię i nakierowanie. Najważniejsze są indywidualne odczucia związane z wygodą. Po drugie: dobrze dobrany materac to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie na długie lata.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ