niewysypianie się, kobieta leżąca na łóżku

Uważaj na notoryczne niewysypianie się!

Choć to niezdrowe, pewnie każdemu zdarzyła się zarwana noc. Jeśli jednak niewysypianie się pojawia się często, jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jakie skutki ma chroniczne niewysypianie się? O tym przeczytasz poniżej.

Sen a zdrowie

Sen jest niezbędny dla zachowania zdrowia – podczas nocnego odpoczynku organizm się relaksuje i nabiera sił do aktywności po przebudzeniu. Wtedy też się regeneruje i zachodzą w nim procesy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Notoryczne zarywanie nocy i niewysypianie się może być powodem wielu poważnych chorób.

Niewysypianie się – skutki

Brak snu ma wiele minusów. Wszystkie są niekorzystne dla zdrowia i mogą skutkować różnymi chorobami. Jakimi?

  • nadciśnienie: jeśli nieodpowiednia ilość godzin snu powtarza się często, organizm jest zmuszony do cięższej pracy, aby utrzymać wszystkie procesy w organizmie na wysokim poziomie. Serce jest jednym z organów, który przez brak snu jest najbardziej obciążony. Niewysypianie się może skutkować nadciśnieniem tętniczym, które zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
  • problemy hormonalne: sen jest obowiązkowy do utrzymania odpowiedniej gospodarki hormonalnej w organizmie. Prawidłowy poziom zapewniają jej niezaburzone fazy snu i czuwania. Notoryczne niewysypianie się może więc skutkować tyciem, zaburzać cykl menstruacyjny czy powodować problemy z cerą.
  • stany depresyjne: już jedna nieprzespana noc często sprawia, że w ciągu dnia jesteśmy drażliwi, niespokojni i mamy złe samopoczucie. Niewyspanie sprzyja obniżeniu koncentracji i kontroli emocji. Chroniczne niewysypianie się sprzyja obniżeniu nastroju, a nawet pojawieniu się stanów depresyjnych.
  • obniżona odporność: osoby, które są niewyspane, częściej łapią infekcje i przeziębienia. Mogą pojawić się także stany zapalne w organizmie. A te z kolei mogą przyczynić się do pojawienia się innych chorób – w tym serca, stawów, czy cukrzycy.
  • cukrzyca: brak snu wpływa na poziom hormonów w ludzkim organizmie. Wzrasta wówczas poziom kortyzolu, a spada ilość insuliny – a to prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi.
  • demencja: ciągły brak snu może prowadzić do rozwoju problemów z pamięcią i demencji. Powodem jest brak możliwości pozbycia się toksycznych metabolitów wytwarzanych w mózgu podczas dnia, które usuwane są podczas snu.
CZYTAJ:  Źle śpisz? Oto, czym ryzykujesz

Higiena snu

Aby wspomóc zdrowy i długotrwały sen, zadbaj o jego higienę. Czym jest higiena snu?

  • spanie na wygodnym materacu
  • spanie w odpowiednich warunkach: w ciemnym i wywietrzonym pomieszczeniu
  • brak przyjmowania używek przed snem
  • unikanie ciężkich kolacji, które obciążają organizm
  • wyeliminowanie niebieskiego światła z telefonu, komputera i telewizora, które utrudnia zaśnięcie

Śpij odpowiednią ilość godzin i zadbaj o jakość tego snu, a organizm z pewnością Ci się odwdzięczy!

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ