spanie z psem

Czy warto spać z psem?

2

Niektórzy nie wyobrażają sobie, jak można wyrzucić ukochanego czworonoga z łóżka. Dla innych pies w sypialni jest wysoce niehigieniczny. Czy można spać z tym zwierzęciem, czy może jego obecność w łóżku sprawi, że się nie wyśpimy?

Pies w łóżku – za i przeciw

Wpuścić psa do łóżka czy pozwalać mu spać jedynie w jego własnym kojcu? Zdania na ten temat są wśród właścicieli psów podzielone. Dla przeciwników spania z psem wpuszczenie go do łóżka to nie tylko brak higieny, ale również oznaka oddania psu władzy. Warto tu zauważyć, że behawioryści zwierzęcy dawno już ten mit obalili. Odpowiednio traktowany pies nie zacznie się nagle czuć panem domu, bo może z nami spać. Faktem jest jednak, że jeśli pozwolimy na to choć raz, będzie się tego przywileju domagał. Dlatego już przy zakupie szczeniaka trzeba podjąć decyzję: „razem czy osobno”.

CZYTAJ:  5 sytuacji, kiedy musisz mieć ochraniacz na materac

Spanie z psem – badania naukowe

Okazuje się, że pies śpiący w nogach łóżka nie tylko nie przeszkadza nam w trakcie snu, ale nawet może poprawić jego jakość. I jest to nie tylko osobista opinia „psiarzy”, ale również naukowo udowodniona teza. Badacze z kliniki Mayo przez 4 miesiące mierzyli jakość snu u 40 dorosłych śpiących ze swoimi pupilami. Badano jakość i głębokość jego poszczególnych faz. Okazało się, że lepiej spali ci, którzy wpuszczali psa do sypialni. Efektywność ich snu była na poziomie przespania 83% nocy. Nieco gorzej spali ci, którzy pozwalali psu spać ze sobą w łóżku – 80%. To jednak i tak nieźle, biorąc pod uwagę, że ogólnie w populacji jakość efektywność snu to około 80%.

Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy tłumaczą to spokojem emocjonalnym właściciela, który nie czuje się winny temu, że wygonił psa z sypialni. Dodatkowo dotyk miłej ciepłej sierści uspokaja.

CZYTAJ:  Czym jest sen? Od biologii przez psychologię po szamanizm

spanie z psem

Oczywiście warto pamiętać też o tym, że choć w badaniach pozytywny efekt zauważono niezależnie od wielkości psa, to spanie z dużym zwierzakiem w małym łóżku może zredukować komfort snu. Z kolei na małego psa trzeba uważać, by w nocy nie zrobić mu w czasie snu krzywdy.

Jeśli śpisz z psem, to pamiętaj o:

  • założeniu ochraniacza na materac, który zabezpieczy go przed zabrudzeniami i zawilgoceniami. Ochraniacz zmniejszy też (choć całkowicie nie wyeliminuje) ilość sierści, która będzie się wbijać w pokrowiec,
  • regularnym praniu pokrowca na materac,
  • nauczeniu psa, by nie wskakiwał do łóżka bez pozwolenia (np.: kiedy jest brudny czy mokry) i schodził z niego na komendę.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ