dobry projekt sypialni

Jak zaprojektować sypialnię, by lepiej się w niej spało?

Obudzenie się po nocy wypoczętym to wspaniałe uczucie. Od pierwszej chwili mamy świetne warunki do tego, by dzień układał się po naszej myśli. Mamy więcej energii, jesteśmy zadowoleni i bardziej efektywni w swoich działaniach. Ale wymarzony odpoczynek nocny wcale nie jest sprawą oczywistą. Czasami wstając z łóżka, mamy wrażenie, że jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni niż przed pójściem spać. To uczucie nie jest Ci obce? Sprawdź, czy Twoja sypialnia to rzeczywiście miejsce przyjazne do spania i dobrego wypoczynku.

Kolor ścian

Jest to bardzo ważny element wystroju sypialni. Jeśli chcesz zasypiać z łatwością, unikaj krzykliwych i bardzo jasnych kolorów. Wybierz odcienie spokojne, które będą sprzyjały wyciszeniu. Nie oznacza to jednak, że Twoja sypialnia ma być nudna. Jeśli lubisz mocne kolory, śmiało możesz poszaleć z dodatkami.

Pamiętaj też o tym, że jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Ciemne ją zmniejszają i powodują wrażenie dusznego wnętrza. Jeśli więc Twoja sypialnia nie jest zbyt duża, pomyśl o kolorach z jaśniejszej palety barw.

Materac

To absolutna podstawa dobrego snu. Jeśli Twój materac nie jest wygodny, nie zwlekaj ze zmianą. Źle dobrany materac nie zapewnia właściwego podparcia dla kręgosłupa, przez co może być przyczyną bólu pleców i karku. W naszym poradniku znajdziesz wskazówki, jak dobrać właściwy materac. Pamiętaj, aby był on również przewiewny, co zapewni właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegnie poceniu się w czasie snu.

Poranne słońce

Nie zawsze mamy wpływ na usytuowanie naszej sypialni. Jednak jedno jest pewne – jasne, intensywne światło może skutecznie wybudzić nas ze snu, a ponowne zaśnięcie zazwyczaj jest już trudne. Dlatego warto pomyśleć o skutecznym sposobie na zaciemnienie wnętrza. Dobrym rozwiązaniem są tutaj grube rolety, żaluzje czy zasłony uszyte z materiału, który nie przepuszcza promieni słonecznych. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy słońce wstaje wcześnie, a my już niekoniecznie.

Poduszka

Zauważyłeś, że po nocy Twoja poduszka wygląda na bardziej zmęczoną od Ciebie? Zmień ją na nową, dobrze dopasowaną do Twoich potrzeb. Ta z pewnością nie jest dla Ciebie właściwa. Dobrze dobrana poduszka utrzymuje głowę w przedłużeniu tułowia. Tylko wtedy kręgosłup jest bezpieczny. Ważna jest wysokość poduszki. Jeśli śpisz na brzuchu, prawdopodobnie będziesz potrzebować niskiej. Śpiącym na boku potrzebne są nieco wyższe poduszki, natomiast dla śpiących na plecach zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem są te średniej wysokości.

Telewizor, telefon w sypialni

To niezbyt dobre rozwiązanie. Tego typu sprzęty mogą utrudniać zasypianie i znacząco zmniejszać komfort snu. Przed zaśnięciem nasz mózg potrzebuje się wyciszyć, odciąć od bodźców dostarczanych mu przez telewizor czy telefon, dlatego jeśli chcesz spać spokojnie i wypocząć, uwolnij się od mediów.

CZYTAJ:  Zasypianie - cisza czy media?

Ostre światło

W idealnie urządzonej sypialni światło nie powinno być zbyt ostre. Dobrze jest, jeśli możemy korzystać z kilku źródeł delikatnego oświetlenia, które nie będzie drażnić naszych oczu. W takim układzie po wyłączeniu lamp moment przejścia do ciemności będzie łagodniejszy i pomoże w szybszym zaśnięciu.

Wypoczynku nocnego nie sposób przecenić. W dzisiejszym zabieganym świecie szczególnie potrzebujemy wyciszenia i dobrego relaksu. Warto więc zrobić wszystko, by spać w maksymalnym komforcie, a rano obudzić się świeżym i wypoczętym.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ