Zespół niespokojnych nóg – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół niespokojnych nóg (RLS) to dolegliwość, która dotyczy głównie kończyn dolnych i może znacząco wpływać na jakość snu i codziennego życia osoby borykającej się z tym problemem. W artykule odpowiemy na pytania, jakie są jego przyczyny i objawy, a także sposoby leczenia. Ponadto podpowiemy, jaki materac powinna wybrać osoba cierpiąca na RLS.

Przyczyny RLS

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg nie są w pełni znane, ale istnieje kilka czynników, mogących się przyczyniać do zwiększenia ryzyka rozwoju tej dolegliwości. Jednym z nich są predyspozycje genetyczne – jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpiał na RLS, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Ty również możesz się z nim zmagać.

Kolejnym czynnikiem jest niedobór żelaza, który wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, a także choroby jak: niewydolność nerek, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane. Ponadto stres oraz długotrwałe zmęczenie mogą nasilać objawy RLS. Czasami zespół niespokojnych nóg występuje u kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, a zatem zmiany hormonalne mogą odgrywać tutaj pewną rolę. Warto również wspomnieć, że niektóre leki, np.: środki przeciwdepresyjne, mogą wywoływać lub nasilać dolegliwości.

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Typowe objawy zespołu niespokojnych nóg to silna potrzeba poruszania nogami, najczęściej pojawiająca się w czasie spoczynku, na przykład podczas siedzenia czy leżenia. Towarzyszą temu nieprzyjemne doznania, m.in. mrowienie, pieczenie lub uczucie ciągnięcia. Objawy te zwykle nasilają się wieczorem lub w nocy, co utrudnia zasypianie. Poruszanie nogami przynosi chwilową ulgę, ale dolegliwości mogą szybko powrócić. Niektóre osoby doświadczają mimowolnych ruchów nóg nawet w trakcie snu.

Leczenie RLS

Leczenie zespołu niespokojnych nóg zazwyczaj obejmuje kilka metod, w zależności od nasilenia objawów. W łagodnych przypadkach pomocne mogą okazać się zmiany stylu życia:

  • regularna aktywność fizyczna;
  • unikanie kofeiny i alkoholu;
  • dbanie o odpowiednią higienę snu.
CZYTAJ:  4 sposoby na zimne stopy [INFOGRAFIKA]

Ważne jest także regularne monitorowanie poziomu żelaza we krwi i, by w razie potrzeby, wdrożyć suplementację. Co więcej, masaż, gorące kąpiele czy techniki oddechowe również mogą przynieść ulgę w dolegliwościach. W poważniejszych przypadkach lekarze mogą przepisać leki, które regulują pracę układu nerwowego.

Jaki materac powinna wybrać osoba zmagająca się z zespołem niespokojnych nóg?

Pomimo że naukowcy nie znaleźli związku pomiędzy występowaniem zespołu niespokojnych nóg a wyborem materaca, to nie ma wątpliwości, że należy dbać o komfort swojego snu. Materac Biogreen Copper PL jest zbudowany m.in. z wiskoelastycznej pianki VISCOPPPER®. Ma ona za zadanie zmniejszenie zanieczyszczenia elektromagnetycznego w pomieszczeniach, w których śpimy, dzięki zastosowaniu w niej: turmalinu, miedzi i grafitu. Co więcej, wykazuje ona również działanie bakteriobójcze, tym samym utrzymanie wysokiej higieny snu jest łatwiejsze.

Materac Termopur Comfort PL to wyrób medyczny, który idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała i minimalizuje siłę nacisków na nie, co przyczynia się do jakościowego snu. Zastosowane w tym modelu pianki cechują się dużą wytrzymałością – są sprężyste oraz elastyczne.

Choć przyczyny RLS nie są do końca poznane, istnieją skuteczne metody łagodzenia objawów, zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Odpowiedni materac oraz dbanie o higienę snu mogą znacząco poprawić komfort osób zmagających się z tą dolegliwością.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ