zimne stopy w łóżku

Zimne stopy w łóżku. Poznaj przyczyny i skuteczne sposoby, by się rozgrzać!

355

Zimne stopy są bardzo uciążliwą przypadłością. To nic przyjemnego, gdy często i przez długi czas odczuwa się chłód w swoich kończynach. „Jak lód” – to częste określenie, słyszane od osób doświadczających uczucia zimna w stopach. Pada też z ust tych, którzy na własnej skórze odczuwają chłód stóp partnera lub partnerki. I to w ciepłym łóżku! Brrr! Zastanawiasz się, z czym jest związana ta dolegliwość? Przeczytaj, co oznaczają zimne stopy oraz skąd bierze się ta przypadłość. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z nią zebraliśmy dla Ciebie poniżej.

Przyczyny zimnych stóp

Przyczyny marznięcia stóp są różne. Zacznijmy od tych najprostszych i najbardziej oczywistych. Jest to efekt wychłodzenia – szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Uczucie zmarzniętych stóp często występuje również u osób pracujących w terenie otwartym, na świeżym powietrzu, a także przyjmujących postawę stojącą czy siedzącą na długie godziny. Dlaczego to właśnie te osoby są narażone na problem zimnych stóp? Bo w ich przypadku utrudniony zostaje swobodny transport krwi w kończynach dolnych. Przepływ krwi zaburza też np. zbyt obcisła odzież (wykończona ściągaczami albo nawet tak – wydawałoby się – wygodna jak rajstopy, skarpety czy legginsy). Delikatnie, ale długotrwale uciska ona naczynia krwionośne.

Przyczyna zimnych stóp jest jednak często złożona i dotyczy zmian zachodzących w ciele człowieka wraz z wiekiem. Przez nadciśnienie oraz miażdżycę w organizmie dochodzi bowiem do systematycznego usztywniania i zwężania naczyń krwionośnych, przez które krew przypływa z trudnością. Zmiany chorobowe naczyń krwionośnych są także skutkiem palenia papierosów, a także stosowania niektórych leków, np. doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Warto też wiedzieć, że wychłodzone stopy najczęściej występują u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz młodych kobiet, które mają niskie ciśnienie tętnicze.

Czy emocje wpływają na tę dolegliwość?

Zimne stopy często dokuczają osobom, które są wrażliwe emocjonalne i łatwo ulegają stresowi. Pobudzenie związane z emocjami zwiększa w organizmie produkcję katecholamin (czyli organicznych związków chemicznych takich jak adrenalina czy dopamina), co utrudnia właściwy przepływ krwi. Kiedy zwiększa się wydzielanie tych hormonów, naczynia krwionośne w stopach wówczas silnie się kurczą, co z kolei objawia się uczuciem zimna.

CZYTAJ:  Jak się wyspać podczas lotu? [INFOGRAFIKA]

O czym świadczą chronicznie zmarznięte stopy?

Same zmarznięte kończyny nie są niebezpieczne dla zdrowia – stają się takie, gdy są objawem chorób towarzyszących. Jakich? Przede wszystkim:

  • chorób i zapalenia naczyń krwionośnych (np. cukrzycy, miażdżycy),
  • schorzeń układu krwionośnego (np. białaczki, małopłytkowości),
  • układowych chorób tkanki łącznej (np. reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia skórno-mięśniowego),
  • zaburzeń hormonalnych (np. niedoczynności tarczycy),
  • wirusowego zapalenia wątroby.

Sposoby na zimne stopy

Jedną z metod radzenia sobie z wychłodzonymi stopami jest oczywiście unikanie zimna. Trzeba pamiętać o ciepłym, odpowiednim do temperatury ubraniu – skarpetach i butach. Można wypróbować też specjalne wkładki ogrzewające do obuwia. Innym dobrym pomysłem na ograniczenie uczucia chłodu jest też aplikowanie na stopy żelu rozgrzewającego. W aptece dostępne są tabletki zawierające m.in. diosminę, hesperydynę i rutozyd, które pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. A to z kolei wpływa na rozwiązanie problemu z zimnymi stopami.

A jak poradzić sobie z zimnymi stopami w łóżku? Domowe sposoby na tę dolegliwość są łatwe i efektywne. Na rozgrzanie, a przy tym zrelaksowanie, idealna jest gorąca kąpiel. Warto wlać do wanny kilka kropel olejku eterycznego o właściwościach rozgrzewających i poprawiających krążenie – np. cynamonowego lub rozmarynowego. Ale nie tylko ciepła kąpiel pomaga – także kąpiel naprzemienna. Oblewanie stóp na zmianę ciepłą i zimną wodą poprawia krążenie krwi, a regularne jej stosowanie zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Do pobudzenia krwi w zimnych jak lód stopach zawsze sprawdza się ich masaż. Można wykonać go dłońmi lub specjalnymi przyrządami.

Co jeszcze się sprawdzi? Warto pamiętać o spaniu na odpowiednim materacu, gdyż on także wpływa na problem zimnych stóp. Jak? Na przykład materac Thermo Silver z oferty Materasso ma zdolność regulowania temperatury. To za sprawą zawartych w nim mikrokapsułek PCM, które pochłaniają ciepło wydzielane przez ciało śpiącego użytkownika. Gdy temperatura ciała spada, kapsułki oddają zgromadzone ciepło, dzięki czemu unika się marznięcia. Właśnie to sprawia, że bez obaw można cieszyć się ciepłem podczas snu.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ