jeden materac na całe życie

Jeden materac na całe życie

2

Odpowiedni materac to spory wydatek dla domowego budżetu. Powinny go cechować sprawdzone właściwości i dobre materiały. Ale czy raz kupiony materac wystarczy na całe życie? O tym przeczytasz poniżej.

Materac na zawsze?

Jeden materac nie wystarczy „na zawsze”. I dobrze. Nie bez powodu producenci określają jego żywotność na ok. 5 do 10 lat. To naturalne, że z biegiem czasu i w miarę użytkowania nawet najlepszy materac traci swoją funkcjonalność. Co za tym idzie – coraz gorzej wspiera nasze ciało. Zastanawiasz się nad znakami świadczącymi, że lepiej kupić nowy? Oto kilka wyznaczników mówiących, kiedy należy wymienić materac na inny.

Brak komfortu

Materac powinien gwarantować wygodę i umożliwiać rozluźnienie całemu ciału. Jeżeli spanie na materacu nie jest już dla Ciebie komfortowe, to znak, że należy się z nim pożegnać. Bez skrupułów. Zużyty materac nie będzie w odpowiedni sposób podpierał Twojego ciała i kręgosłupa. Nie będzie także w stanie zapewnić odciążenia i regeneracji mięśniom oraz stawom.

Oznaki zużycia

Jeśli na swoim materacu widzisz rzucające się w oczy uszkodzenia, które wpływają na gorsze korzystanie z niego i mniejszą wygodę – czas zmienić go na nowy model. Takimi defektami mogą być wgniecenia na powierzchni materaca, wbijające się w ciało sprężyny w materacach sprężynowych czy deformacje pianki w materacach piankowych.

Zmiana wymagań

Zdrowy sen zależy od dobrze dobranego materaca. A materac dopasowuje się do aktualnych potrzeb i preferencji. Chodzi tu o wagę, dolegliwości bólowe, problemy zdrowotne, zmianę pozycji spania. Zatem jeśli materac jest dla Ciebie za twardy, zbyt miękki, niewygodny bądź czujesz brak właściwego podparcia kręgosłupa i całej sylwetki – należy pomyśleć o zakupie nowego modelu.

Objawy alergii

Kichanie, katar i łzawiące oczy to nic przyjemnego. Organizm często reaguje w ten sposób na kurz i roztocza. A wysłużony materac jest idealnym siedliskiem do bytowania i rozmnażania się tych nieproszonych gości. Materac zbiera brud, kurz, bakterie a nawet naskórek, który samoistnie zostawiamy na nim podczas snu. Dlatego jeśli zauważysz u siebie objawy alergii, zastanów się, czy jej powodem nie jest Twój materac.

CZYTAJ:  Materace zdrowotne – czym są i jak działają?

Kiedy wymienić materac?

Reasumując, wymień materac na nowy wtedy, gdy widzisz i czujesz na własnym ciele, że nie spełnia już swoich funkcji. Aby zachować właściwości materaca na długo, nie zapomnij stosować stelaża oraz pokrowca. Stelaż wspiera działanie materaca, zapewniając jak najlepszą współpracę z ciałem użytkownika. Natomiast pokrowiec pomaga jak najdłużej cieszyć się czystością i świeżością materaca.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ