Stelaże regulowane ręcznie: poradnik, jaki stelaż wybrać

Wybierając łóżko do sypialni, zwracasz zwykle uwagę na ładny wygląd ramy i wygodny materac. A co ze stelażem? Ten element konstrukcji łóżka często jest pomijany. Tymczasem to od niego zależy zdrowy i komfortowy sen, a także trwałość całego mebla.

Jakie zadanie ma stelaż łóżka?

Można powiedzieć w dużym uproszczeniu, że stelaż jest dla łóżka tym, czym kręgosłup dla człowieka. Na co dzień niewidoczny, a w rzeczywistości podtrzymuje całą konstrukcję i dba o jej stabilność.

  • Stelaż to podparcie dla materaca, konstrukcja, która wspiera jego pracę i odpowiednio reaguje na punkty nacisku. Pozwala również materacowi pracować i przejmuje część drgań.
  • Zabezpiecza materiał przed odkształceniami, tym samym przedłuża jego trwałość.
  • Jest niezastąpiony we właściwej wentylacji materaca. Zapobiega gromadzeniu się w nim szkodliwych drobnoustrojów.
  • Sprawia, że materac jest sprężysty i elastyczny, co poprawia komfort snu i sprawia, że zachowane są prawidłowe krzywizny ciała.

Dlaczego warto wybrać stelaż regulowany?

Częstym wyborem do nowoczesnych łóżek są stelaże regulowane. Mają one podnoszącą się część w okolicach głowy, a czasem także nóg. Zwiększa to komfort korzystania z łóżka. Użytkownik może pozostawać na nim w pozycji całkowicie leżącej, półleżącej lub ustawić zagłówek wyżej tak, aby móc wygodnie siedzieć. Ta funkcja przydaje się, gdy lubisz w łóżku oglądać telewizję lub czytać. Szczególnie doceniają ją opiekunowie osób starszych lub chorych.

Z kolei możliwość podniesienia łóżka od strony nóg umożliwia łatwe sprzątanie i korzystanie ze schowka na pościel.

W sklepach znajdziesz stelaże do łóżek regulowane elektrycznie lub manualnie. Tymi pierwszymi steruje się z pomocą pilota. Stelaże regulowane ręcznie nie są tak wygodne w obsłudze, ich zaletą jest jednak zdecydowanie niższa cena.

Jaki stelaż regulowany ręcznie wybrać? Zwróć uwagę na gatunek drewna

Jaki stelaż zamówić do łóżka? W sklepach znajdziesz wiele różnych modeli. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany stelaż. Najczęściej będzie to drewno sosnowe, brzozowe lub bukowe.

CZYTAJ:  Jak wybrać materac dopasowany do osobistych potrzeb użytkowników?

Stelaże sosnowe są najtańsze, ale niezbyt elastyczne, zatem mogą nie spełniać dobrze swojej funkcji. Drewno sosnowe szybko wysycha, co oznacza, że łóżko może zacząć trzeszczeć. Dużo lepsze i bardziej wytrzymałe jest drewno bukowe.

Polecanym gatunkiem drewna jest brzoza syberyjska – sprężysta i trwała, o małym przyroście słojów. Jeśli szukasz dobrego stelaża drewnianego w atrakcyjnej cenie, zastanów się nad wyborem modelu z listewkami z brzozy syberyjskiej oraz z ramą z twardszego drewna bukowego. Taki jest np. stelaż Double NV produkcji Materasso. Ten model wyposażono w elastyczne brzozowe listwy. Sprawiają one, że stelaż wraz z materacem idealnie dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała, daje pełen komfort snu i gwarantuje zdrowy wypoczynek.

A może stelaż do zadań specjalnych? Model pokryty folią carbon jest wyjątkowo wytrzymały!

Jeśli obawiasz się, że zwykły drewniany stelaż może być nietrwały i mało odporny na wilgoć czy upływ czasu, nasza propozycja to drewniany stelaż Flex Expert R6 od Materasso. Listwy w tym modelu wykonane z brzozy syberyjskiej, a rama ze sklejki bukowej z elementami drewna bukowego. Całość stelaża została pokryta folią carbon, która chroni drewno przed wilgocią i wysychaniem. Zabezpiecza też przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie kontaktu stelaża z materacem.

Wybierając stelaż do materaca, zwróć też uwagę na dodatkowe wzmocnienia. Mogą to być np. grubsze listwy w strefie najbardziej obciążonej ciężarem naszego ciała oraz taśma biegnąca przez długość materaca. Znajdziesz je również np. we wspomnianym już stelażu Flex Expert r6.

Dużym udogodnieniem jest możliwość regulacji twardości w środkowej części materaca. Dobre stelaże wyposażone są też w elastyczne uchwyty, dzięki którym listewki lepiej pracują i nie skrzypią.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ