Stelaże regulowane ręcznie: poradnik, jaki stelaż wybrać

Wybierając łóżko do sypialni, zwracasz zwykle uwagę na ładny wygląd ramy i wygodny materac. A co ze stelażem? Ten element konstrukcji łóżka często jest pomijany. Tymczasem to od niego zależy zdrowy i komfortowy sen, a także trwałość całego mebla.

Jakie zadanie ma stelaż łóżka?

Można powiedzieć w dużym uproszczeniu, że stelaż jest dla łóżka tym, czym kręgosłup dla człowieka. Na co dzień niewidoczny, a w rzeczywistości podtrzymuje całą konstrukcję i dba o jej stabilność.

  • Stelaż to podparcie dla materaca, konstrukcja, która wspiera jego pracę i odpowiednio reaguje na punkty nacisku. Pozwala również materacowi pracować i przejmuje część drgań.
  • Zabezpiecza materiał przed odkształceniami, tym samym przedłuża jego trwałość.
  • Jest niezastąpiony we właściwej wentylacji materaca. Zapobiega gromadzeniu się w nim szkodliwych drobnoustrojów.
  • Sprawia, że materac jest sprężysty i elastyczny, co poprawia komfort snu i sprawia, że zachowane są prawidłowe krzywizny ciała.

Dlaczego warto wybrać stelaż regulowany?

Częstym wyborem do nowoczesnych łóżek są stelaże regulowane. Mają one podnoszącą się część w okolicach głowy, a czasem także nóg. Zwiększa to komfort korzystania z łóżka. Użytkownik może pozostawać na nim w pozycji całkowicie leżącej, półleżącej lub ustawić zagłówek wyżej tak, aby móc wygodnie siedzieć. Ta funkcja przydaje się, gdy lubisz w łóżku oglądać telewizję lub czytać. Szczególnie doceniają ją opiekunowie osób starszych lub chorych.

Z kolei możliwość podniesienia łóżka od strony nóg umożliwia łatwe sprzątanie i korzystanie ze schowka na pościel.

W sklepach znajdziesz stelaże do łóżek regulowane elektrycznie lub manualnie. Tymi pierwszymi steruje się z pomocą pilota. Stelaże regulowane ręcznie nie są tak wygodne w obsłudze, ich zaletą jest jednak zdecydowanie niższa cena.

Jaki stelaż regulowany ręcznie wybrać? Zwróć uwagę na gatunek drewna

Jaki stelaż zamówić do łóżka? W sklepach znajdziesz wiele różnych modeli. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany stelaż. Najczęściej będzie to drewno sosnowe, brzozowe lub bukowe.

CZYTAJ:  Piany HRC – nowoczesne piany w materacach

Stelaże sosnowe są najtańsze, ale niezbyt elastyczne, zatem mogą nie spełniać dobrze swojej funkcji. Drewno sosnowe szybko wysycha, co oznacza, że łóżko może zacząć trzeszczeć. Dużo lepsze i bardziej wytrzymałe jest drewno bukowe.

Polecanym gatunkiem drewna jest brzoza syberyjska – sprężysta i trwała, o małym przyroście słojów. Jeśli szukasz dobrego stelaża drewnianego w atrakcyjnej cenie, zastanów się nad wyborem modelu z listewkami z brzozy syberyjskiej oraz z ramą z twardszego drewna bukowego. Taki jest np. stelaż Double NV produkcji Materasso. Ten model wyposażono w elastyczne brzozowe listwy. Sprawiają one, że stelaż wraz z materacem idealnie dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała, daje pełen komfort snu i gwarantuje zdrowy wypoczynek.

A może stelaż do zadań specjalnych? Model pokryty folią carbon jest wyjątkowo wytrzymały!

Jeśli obawiasz się, że zwykły drewniany stelaż może być nietrwały i mało odporny na wilgoć czy upływ czasu, nasza propozycja to drewniany stelaż Flex Expert R6 od Materasso. Listwy w tym modelu wykonane z brzozy syberyjskiej, a rama ze sklejki bukowej z elementami drewna bukowego. Całość stelaża została pokryta folią carbon, która chroni drewno przed wilgocią i wysychaniem. Zabezpiecza też przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie kontaktu stelaża z materacem.

Wybierając stelaż do materaca, zwróć też uwagę na dodatkowe wzmocnienia. Mogą to być np. grubsze listwy w strefie najbardziej obciążonej ciężarem naszego ciała oraz taśma biegnąca przez długość materaca. Znajdziesz je również np. we wspomnianym już stelażu Flex Expert r6.

Dużym udogodnieniem jest możliwość regulacji twardości w środkowej części materaca. Dobre stelaże wyposażone są też w elastyczne uchwyty, dzięki którym listewki lepiej pracują i nie skrzypią.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ