Pranie i czyszczenie kołdry

Właściwa pielęgnacja kołdry wpływa nie tylko na jej świeżość i trwałość, ale także na komfort snu. W jaki sposób należy prać kołdrę, aby służyła przez długie lata? Na co musisz zwrócić uwagę? Oto poradnik.

Czy można prać kołdrę w pralce?

Przed przystąpieniem do prania kołder zawsze zapoznaj się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metkach, które zawierają najważniejsze informacje dotyczące dbania o nią. Większość z nich możesz spokojnie prać w pralce, jednak zwrócić również uwagę na jej wielkość i ładowność pralki. Kołdry zimowe albo te o większych rozmiarach, na przykład 200 cm×200 cm lub 200×220 cm, gdy wchłoną wodę, mogą dużo ważyć. Dlatego najlepiej prać je w pralce, której ładowność wynosi 10 kg lub więcej.

Jak często prać kołdrę?

Częstotliwość prania kołdry zależy od rodzaju materiału, z którego została wykonana i osobistych preferencji. W przypadku kołder syntetycznych takich jak: Klasik duo lub Termo warto to robić 1-2 razy w roku, natomiast – kołder z pierzem lub puchem około co 2 lata. Choć czasami konieczne jest częstsze pranie, na przykład, gdy cierpisz na alergię czy nadpotliwość.

Jak prać kołdry?

Kołdry syntetyczne wykonane z poliestru możesz prać w pralce w temperaturze około 40°C (maksymalnie w 60°C) w programie przeznaczonym do prania tkanin syntetycznych. Ponadto nie zaleca się stosowania proszków, które trudniej się wypłukują czy kapsułek i kulek do prania. Zdecydowanie lepszym wyborem będą płyny.

Kołdry z naturalnym wypełnieniem, z puchem lub pierzem, powinny być prane w pralce w delikatnym programie, preferowana temperatura to 30°C lub 40°C. Dodatkowo stosuj detergenty, które nie zawierają dużej chemii. Doskonale zatem sprawdzą się np. płyny do prania dziecięcych ubranek.

Kołdry z wełny to bardzo delikatne materiały wymagające szczególnej uwagi podczas prania. Zaleca się pranie ręczne w letniej wodzie (około 20°C–30°C) z łagodnym detergentem lub w pralce w programie przeznaczonym dla wełny.

CZYTAJ:  Czy materac to dobry prezent pod choinkę?

Unikaj prania kołdry w wysokiej temperaturze oraz programów o zbyt mocnym wirowaniu. Duża liczba obrotów może przyczynić się do uszkodzenia wypełnienia kołdry.

Jak czyścić kołdrę?

W przypadku zabrudzeń zawsze działaj szybko. Im dłużej plama pozostanie na kołdrze, tym trudniej ją będzie usunąć. Mając do czynienia z delikatnymi materiałami, takimi jak wełna z alpaki lub pierze, zaleca się stosowanie delikatnych środków czyszczących oraz łagodnego pocierania plamy, aby uniknąć uszkodzenia włókien.

Na co warto zwrócić uwagę? Kilka praktycznych wskazówek

  • Susz kołdrę w suszarce bębnowej w niskich temperaturach lub rozłożoną na suszarce na zewnątrz albo w suchym pomieszczeniu. Nie wieszaj jej na sznurku, w ten sposób zapobiegniesz nadmiernemu zbieraniu się wypełnienia w jednej części poszycia. Ponadto pamiętaj, aby pozostawić kołdrę do całkowitego wysuszenia, co zapobiegnie rozwojowi pleśni w jej wnętrzu.
  • Warto również regularnie wietrzyć kołdrę na zewnątrz – również w zimę, gdyż mróz zabija pewne bakterie. To pomoże pozbyć się ewentualnych nieprzyjemnych zapachów oraz odświeżyć materiał. Pamiętaj, aby robić to w suchy i słoneczny dzień.
  • Pamiętaj o regularnym wstrząsaniu i wygładzaniu kołdry pomiędzy praniami. To pozwoli na utrzymanie równomiernego rozłożenia wypełnienia oraz zapobiegnie sklejaniu się włókien.
  • Dodatkowo przechowuj kołdrę w odpowiedni sposób. Gdy jej nie używasz, umieść ją w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Możesz także użyć specjalnych pokrowców na kołdrę, które zapewnią dodatkową ochronę przed kurzem i zanieczyszczeniami.
  • Nie zapominaj także o regularnej wymianie poszewek na kołdrę, które zapobiegają zabrudzeniom.
  • Przed rozpoczęciem prania sprawdź, czy poszycie kołdry nie ma żadnych dziur, które mogłyby spowodować przedostanie się wypełnienia do bębna pralki.
  • Przed włożeniem kołdry do pralki warto ją zwinąć w rulon, co zapobiegnie przesuwaniu się wypełnienia. W przypadku kołder z puchem i pierzem przed praniem włóż do pralki kilka czystych piłeczek tenisowych, które uniemożliwią zbijanie się kołdry.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ