Sen – niby codzienna i zwyczajna czynność, jednak informacje o nim mogą zadziwić. Poniżej przedstawiamy 9 ciekawostek, które – mamy nadzieję – zaskoczą także i Was.
Rekord Guinnessa w niespaniu
Ustanowił go amerykański fotograf Tyler Shields. Nie spał on aż przez 40 dni! W czasie bicia rekordu odczuwał bóle głowy i oczu, gorączkę i paraliż. Tuż po pobiciu rekordu stwierdził, że bardzo ważne jest dla niego to, aby ludzie uwierzyli w możliwość dokonania rzeczy z pozoru niewykonalnych.
Pamięć snu
Czy często masz sny? A jak wiele z nich pamiętasz? Okazuje się, że po upływie ok. 5 minut od pobudki zapominamy mniej więcej połowę tego, co przed chwilą się nam śniło. Po ok. 10 minutach nie pamiętamy aż ok. 90% snu! Aby zachować swoje sny na dłużej, warto trzymać blisko łóżka notes oraz długopis i zapisywać je tuż po przebudzeniu.
Zwierzęcy sen
Sen jest niezbędny do życia nie tylko ludziom – także zwierzętom. Jednak liczba godzin snu jest inna w przypadku różnych gatunków. I tak na przykład żyrafie wystarczą ok. 2 godziny snu w krótkich drzemkach trwających 5-10 minut. Koala zaś to największy śpioch – śpi nawet 22 godziny na dobę.
Sen delfinów
Wyjątkową zdolnością odznaczają się delfiny – ich mózgi wchodzą w jednopółkulowy sen wolnofalowy. Oznacza to, że jedna półkula mózgu jest w stanie głębokiego snu, natomiast druga czuwa. Tym samym delfiny mają wówczas jedno oko zamknięte, a drugie otwarte.
Kolory snów
Według statystyk 8 na 10 snów jest kolorowych. Nie jest to tak oczywiste, jak może się wydawać. Do lat 50. poprzedniego wieku sny większości osób były czarno-białe. Zmieniło się to w latach 60., kiedy ludzie zaczęli oglądać kolorową telewizję. Wtedy też do sennych obrazów weszły barwy.
Brak snu vs alkohol
Jaki związek ma brak snu i alkohol? Okazuje się, że 17-19 godzin bez snu ma taki sam efekt dla mózgu jak spożycie dawki alkoholu uniemożliwiającej bezpieczną jazdę samochodem. Dlatego w takich sytuacjach nie wsiadaj za kierownicę!
Sen partiami
Denerwujesz się, gdy ktoś przerywa Twój sen? Wiedz, że kiedyś intencjonalnie wprowadzano przerwy do swojego odpoczynku. Do XVII wieku ludzie robili sobie przerwy podczas spania. Kładli się spać na kilka godzin, potem wstawali i zajmowali się swoimi obowiązkami czy rozrywką i znowu oddawali się kolejnej porcji snu.
Nocne sortowanie
Każdy dzień to mnogość bodźców i informacji dla naszego mózgu. Jest on nimi bombardowany, a nie wszystkie z nich są istotne. I to właśnie podczas snu mózg sortuje bodźce i informacje, które pojawiły się w ciągu dnia. Gromadzi te ważne, a pozbywa się zbytecznych.
Senny paraliż
Podczas snu Twoje ciało jest sparaliżowane. Dlaczego? Dla Twojego bezpieczeństwa! Bezwładność ciała zapobiega zrobieniu krzywdy sobie oraz śpiącej obok osobie. W snach można przecież być na przykład bokserem, a dzięki paraliżowi sennemu wszyscy są bezpieczni.