Czy picie wody w nocy jest zdrowe?

7

Prawidłowy sen jest niezbędny, by pozwolić Ci w ciągu dnia czuć się dobrze. Tymczasem, jak pokazuje raport z badania TNS Polska z 2015 roku, coraz mniej ludzi dobrze się wysypia. W Polsce ponad połowa aktywnych zawodowo cierpi na deficyt snu*. Na zdrowy, regenerujący odpoczynek wpływa dużo czynników. Jednym z nich jest właśnie picie wody.

Korzyści z picia wody

Woda poprawia kondycję skóry, ułatwia utrzymanie diety i wpływa na odpowiednie funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Ponadto poprawia świeżość oddechu i zmniejsza ryzyko udarów mózgu. Pijąc ją, można zredukować ból głowy, poprawić koncentrację oraz wydolność podczas ćwiczeń wytrzymałościowych. Regularnie wypijana, pozwala zminimalizować opuchlizny i zwiększa produktywność. Nic więc dziwnego, że pomaga też dobrze spać!

Czy pić wodę przed pójściem do łóżka?

Większość z nas rezygnuje ze szklanki wody przed snem z obawy przed nocnymi wycieczkami do łazienki. Tymczasem nie ma się czego obawiać – woda wypłukuje toksyny nagromadzone w organizmie przez cały dzień i tym samym zmniejsza ryzyko infekcji układu moczowego. Nawet pół szklanki wody wypitej przed pójściem spać pomoże uzyskać zdrowszy sen. Ureguluje ona temperaturę ciała, zapobiegnie wysuszeniu błon śluzowych oraz zwiększy przepływ krwi do mózgu.

Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Musisz pamiętać, że nadmierne nawodnienie też nie jest zdrowe i może spowodować nocne wstawanie do toalety, a w skrajnych przypadkach nawet… zatrucie. Wystarczy dostarczać organizmowi taką ilość płynów, która nie dopuści do odwodnienia. W nocy, podczas oddychania tracimy w końcu sporo płynów, więc możemy niepotrzebnie się budzić, aby ugasić pragnienie.

Warto też regularnie pić wodę przez cały dzień. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dla osób dorosłych spożycie wody w ilości 30 ml/kg masy ciała/dzień**. Nie należy jednak stosować tej metody w przypadku osób z nadwagą, ponieważ w ich przypadku nie wystarcza.

CZYTAJ:  Budzisz się zmęczony? Sprawdź, jak spać, aby się wysypiać

Uwaga!

Jeśli masz trudności z zasypianiem, mimo że przestrzegasz podstawowych zasad, przyjrzyj się dokładnie, jakie czynniki to powodują. Być może cierpisz na bezsenność z powodu stresu, niezdrowych nawyków czy nieprawidłowej diety. Czasem jednak zaburzenia snu mogą wynikać z chronicznej bezsenności – w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza i przedyskutowanie z nim Twojego problemu.

* Raport „Sen Polaków” powstał na zlecenie marki Dormeo, na podstawie badania CAWI, przeprowadzonego wśród 1000 internautów w wieku 18 lat i powyżej. Badanie zostało zrealizowane w dniach 3-10 kwietnia 2015 roku.

** Źródło: Normy żywienia człowieka, red. nauk. M. Jarosz, B. Bułhak-Jachymczyk, PZWL, Warszawa 2008.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ