jak dopasować materac do pozycji spania

Jak dopasować materac do pozycji spania? [AKTUALIZACJA]

2

To dobrze, że coraz więcej osób świadomie podchodzi do tematu snu. Zwracamy uwagę nie tylko na to, ile, ale też – jak śpimy. A żeby spać dobrze i zdrowo, potrzebujemy materaca jak najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb. Czyli jakiego? Jak dopasować materac do pozycji spania?

W jakiej pozycji śpisz?

Jedną z najważniejszych rzeczy do wzięcia pod uwagę przy wyborze materaca idealnego jest pozycja, w której śpimy. Sposób ułożenia ciała ma ogromne znaczenie dla komfortu naszego snu oraz samopoczucia. Dobrze dobrany materac to taki, który właściwie podpiera kręgosłup, utrzymując go w linii prostej – niezależnie od przyjętej pozycji. Ani zbyt miękki, ani zbyt twardy materac nie zapewni odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Ten pierwszy spowoduje zapadniecie się ciała, a drugi ucisk naczyń krwionośnych. Zatem inny materac powinna wybrać osoba śpiąca na boku, inny na brzuchu, a jeszcze inny zasypiająca na plecach.

CZYTAJ:  Dobry materac podstawą dobrego snu

Śpisz na boku?

Osób śpiących właśnie w tej pozycji jest najwięcej, a popularną jej odmianą jest pozycja „embrionalna” – z lekko ugiętymi nogami, przyciągniętymi do klatki piersiowej. Ułożone na boku ciało wspiera się głównie na ramionach i barkach, co skutkuje w tych miejscach dużym naciskiem. Z tego powodu materac powinien być dość miękki, aby móc go zminimalizować. Dla fanów pozycji bocznej najlepsze będą materace wykonane z lateksu albo pianki termoelastycznej dopasowującej się do użytkownika pod wpływem nacisku i temperatury jego ciała, jak np. materac Viscogreen z nowoczesnej, naturalnej i ekologicznej pianki.

Śpisz na brzuchu?

Jest to pozycja najgorsza z możliwych do obrania, ponieważ może pogłębiać problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. W trakcie takiego spania dochodzi do nacisków na organy wewnętrzne, a długotrwałe przekręcenie głowy często skutkuje bólami szyi i karku. Spanie na brzuchu może być sygnałem od naszego ciała, że materac jest za twardy. Jeśli jednak trudno nam nie spać w tej pozycji, najlepszym kompromisem będzie wybór bardziej twardych materacy kieszeniowych, lateksowych albo wysokoelastycznych, jak np. materac Natur Biogreen H3 doskonale zapewniający solidne podparcie ciała podczas snu, przy jednoczesnym redukowaniu katastrofalnych nacisków poszczególnych dysków kręgosłupa na siebie.

CZYTAJ:  Jak wybrać dobry materac?

Śpisz na plecach?

Dzięki rozłożonym równomiernie na całym ciele punktom nacisku pozycja ta jest najbardziej optymalna. Odpowiednio dopasowana twardość materaca umożliwia biodrom i ramionom zagłębienie się w nim, kręgosłup jest podparty na całej linii, a stawy odciążone. Jest to jednak pozycja, w której najczęściej chrapiemy. U śpiących na wznak sprawdzą się materace kieszeniowe, piankowe i lateksowe, jak np. materac Sultan Latex  z dostosowującymi się do budowy ciała płytami lateksu.

Warto pamiętać też o odpowiedniej poduszce, która jest dopełnieniem dobrze dobranego materaca. Nie może być za niska ani za wysoka. Istotne, by podpierała kręgi szyjne w taki sposób, by głowa znajdowała się w neutralnej pozycji. Tak, jak robi to poduszka anatomiczna Materasso Termopur. Istotnym wyznacznikiem wyboru poduszki jest twardość wybranego materaca, o czym przeczytacie tutaj.

jak dobrać materac do pozycji snu infografika

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ