dziecko śpiące na biurku, czy szkoła i praca powinny zaczynać się po 10 rano

Czy szkoła i praca powinny zaczynać się po 10 rano?

Poranne wstawanie jest dla wielu udręką. Nic dziwnego – więcej snu to zawsze lepiej, niż za mało. Czy to, że przeważnie godziny lekcji w szkołach oraz praca zaczynają się przed 10 rano jest dla nas najlepsze? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Wstawaj, śpiochu!

Wszyscy pamiętamy poranne budzenie do szkoły przez rodziców, a w wyższych klasach – samodzielne wstawanie, jednak często okupione bólem egzystencjalnym. Zrywanie się rano na lekcje było dla sporej części z nas nieprzyjemne i niepożądane. A jak się po latach okazuje – jest to także niezdrowe! Tematyką snu u brytyjskich uczniów zajmował się dr Paul Kelley ze Sleep and Circadian Neuroscience Institute na Uniwersytecie w Oxfordzie. Według badań, młodzież traci w tygodniu około 10 godzin snu. Jest to na tyle dużo, że deficyt ten wpływa na zdrowie młodych ludzi. Skutkami może być rozdrażnienie, wyczerpanie i nadciśnienie krwi. Oprócz tego – większe ryzyko pojawienia się depresji i chorób psychicznych.

Godziny lekcji w szkołach

Zdaniem Paula Kelley’a system nauki młodzieży, a także pracy u dorosłych, nie jest dostosowany do naturalnego cyklu dobowego człowieka. Cykl ten odpowiada za rozłożenie w ciągu doby aktywności oraz jej braku. Zdaniem badacza, lekcje szkolne i godziny ich rozpoczęcia u młodzieży 16-letniej nie powinny zaczynać się wcześniej niż o 10 rano. W przypadku osób od 18 do 55 lat, najlepszą godziną rozpoczęcia nauki i obowiązków zawodowych jest godzina 11. Takie godziny odzwierciedlają zmiany w cyklu dobowym, zachodzące wraz z wiekiem. Odpowiadając więc na pytanie zawarte w tytule artykułu – szkoła i praca powinny zaczynać się po 10 rano!

Śpij na zdrowie

Wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie na sen. Amerykańska organizacja National Sleep Foundation wraz z zespołem składającym się z 18 lekarzy i naukowców przeanalizowali ponad 300 badań o śnie. Określono odpowiednią długość snu dla każdej z grup wiekowych. I tak: młodzież w wieku 14-17 lat powinna spać od 8 do 10 godzin na dobę. Osoby w wieku 18-25 lat między 7 a 9 godzin na dobę. Tak samo, jak dorośli między 26 a 64 rokiem życia. Należy pamiętać, że oprócz ilości snu, ważna jest jego jakość! Żeby zwiększyć jakość nocnego odpoczynku, należy stosować kilka kluczowych zasad związanych z higieną snu. Warto zaciemnić i przewietrzyć sypialnię przed snem, wyłączyć wszystkie urządzenia emitujące niebieskie światło, nie objadać się przed snem i nie stosować używek. Kluczowy jest także wygodny materac, który pomoże ciału się rozluźnić i zregenerować w nocy. Wszystko po to, żeby mieć dobry i wystarczająco długi sen!

CZYTAJ:  8 dobrych nawyków przed snem

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ