jak sobie pościelisz tak się wyśpisz, złożone kołdry

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Co jest podstawowym i obowiązkowym elementem wyposażenia sypialni, aby cieszyć się komfortowym snem? Kołdra! Występuje kilka rodzajów kołder o różnych klasach ciepła. Żeby ułatwić Ci wybór, opisaliśmy je poniżej.

Wypełnienie

Wypełnienie kołdry jest najważniejszym czynnikiem przy jej wyborze. Z uwagi na różnorodność rodzajów wypełnień, warto zebrać o nich wiedzę przed zakupem kołdry.

  • puch – zaletą takiego wypełnienia jest jego lekkość. Jest to szczególnie istotne dla osób, które nie lubią ciężkich kołder. Jej jakość zależy od jakości puchu, którym kołdra puchowa jest wypełniona. Do wyboru jest puch gęsi i kaczy. Kołdra z puchu gęsiego jest jednak trwalsza. Oba rodzaje, jeśli są wysokiej jakości, są bezpieczne w użytkowaniu przez dzieci i alergików.
  • pierze – kołdra z pierza stanowi najbardziej popularną kategorię wypełnień naturalnych. Kołdra ta cechuje się wysoką sprężystością i miękkością. Odprowadza i absorbuje wilgoć z ludzkiego ciała, dzięki czemu zapobiega przegrzewaniu się w nocy. Taka kołdra jest jednak cięższa od kołdry, w której znajduje się puch.
  • wełna – do wypełnień używa się najczęściej wełny owczej. Kołdra z owczej wełny zapewnia dużo ciepła, przy jednoczesnej przepuszczalności powietrza. To sprawia, że skóra użytkownika może bez przeszkód oddychać i nie poci się podczas snu. Takie wypełnienie nie uczula, dlatego polecana jest osobom z alergiami.
  • włókno poliestrowe – to najczęściej stosowany nienaturalny wkład kołder. Włókna poliestrowe są termicznie spiralnie skręcane, dzięki czemu zapewniają wysoką sprężystość i izolację przed chłodem. Kołdra poliestrowa jest chętnie używana przez alergików, ponieważ trudno osadzają się w niej alergeny i kurz.
  • włókna silikonowe – kołdra silikonowa ma wypełnienie z opisanych wyżej włókien poliestrowych, które zostały pokryte warstwą silikonu. Jest lepszą i bardziej luksusową wersją kołdry poliestrowej, która gwarantuje trwałość i przewiewność. Jest też antyalergiczna, ponieważ silikon zapewnia naturalną ochronę przed bakteriami i kurzem.
CZYTAJ:  Strefy twardości materaca [INFOGRAFIKA]

Klasa ciepła

Oprócz rodzaju wypełnienia, kołdry dzielą się także na klasy ciepła. Właściwości cieplne zależne są od gramatury kołdry. Istnieje kilka rodzajów skali ciepła:

  1. Skala TOG: skala rozpoczyna się na wartości 3 TOG, która określa kołdrę ultralekką, zapewniającą lekki poziom ciepła. Skala kończy się wartością 16,5 TOG dla kołder bardzo ciepłych. Oznaczenia te najczęściej używane są w Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej.
  2. Sezonowa skala ciepła: mówi o dopasowaniu kołder do poszczególnych pór roku. Kołdra letnia będzie więc najchłodniejsza, a na końcu skali będzie najcieplejsza kołdra zimowa. Jest to skala najbardziej popularna w Polsce. Ciekawą opcją jest kołdra 4 pory roku, zwana kołdrą lato-zima, która składa się z dwóch części połączonych ze sobą napami. Każda z nich ma różną grubość i różne właściwości cieplne – jedna przeznaczona jest na chłodniejsze pory roku, a druga na cieplejsze. Zależnie od upodobań, korzysta się z obu części równocześnie lub odpina jedną z nich.
  3. Liczbowa skala ciepła: to sześciostopniowa skala. 1 oznacza kołdry najchłodniejsze, a 6 najcieplejsze. Tej skali również używa się w Polsce.

Materasso ma w swojej ofercie różne typy kołder – każdy z klientów z pewnością wybierze coś dla siebie.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ