Budzisz się niewyspany

Budzisz się zmęczony? Sprawdź, jak spać, aby się wysypiać

Masz trudności z zasypianiem i często wybudzasz się w nocy, a rano wstajesz niewyspan_ i w złym humorze? Dolegają ci kłopoty z koncentracją, brak energii, ciągłe infekcje? Twój problem może leżeć… w łóżku! Sprawdź 4 zasady zdrowego snu!

1.     Zadbaj o właściwe światło w sypialni i unikaj ekranów przed snem

Za uczucie senności odpowiada hormon zwany melatoniną. Wydziela się on w większej ilości wieczorem, dając organizmowi sygnał, że czas na odpoczynek. Produkcji melatoniny sprzyja natomiast m.in. przebywanie w ciepłym, kojącym świetle – właśnie takim, jakie naturalnie pojawia się o zmierzchu.

Dlatego przed snem należy unikać jasnego i ostrego światła o chłodnej barwie. Dla Twojego mózgu oznacza ono, że ciągle jest czas na aktywność i koncentrację. W sypialni warto więc zainstalować źródła światła o ciepłej, żółtawej barwie (do 3500 K).

Oprócz tego przed spaniem zrezygnuj z przeglądania smartfona i przesiadywania przez monitorami. Emitują one niebieskie światło, które powstrzymuje produkcję melatoniny.

2.     Zadbaj o właściwa temperaturę w sypialni. Właściwą, czyli niską!

Ogromne znaczenie dla zdrowego snu ma również temperatura, w jakiej śpisz. Wbrew pozorom Twoje ciało nie lubi „ciepełka”. O wiele lepiej śpi się w niskich temperaturach. Optymalna to ta ok. 19 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura sprawa, że wybudzasz się w nocy, a czas efektywnego, głębokiego snu się skraca. W sypialni trzeba więc przykręcić grzejniki, a przed snem całe pomieszczenie porządnie wywietrzyć, niezależnie od pogody i pory roku.

Często sprawcą zbytniego przegrzewania się w trakcie snu jest nieodpowiedni materac. Powinien on odprowadzać wilgoć na zewnątrz, co utrzymuje właściwą temperaturę ciała śpiącej osoby i zapobiega poceniu się.

Jak wybrać materac, który nie będzie nas przegrzewał? Zwróć uwagę na model Maggiore z kolekcji Materasso. Ten materac łączy najlepsze cechy materaców piankowych i sprężynowych. Zastosowano w nim piankę Hydrolatex z mleczkiem kauczukowym, które dba o doskonałą wentylację. Z kolei górna warstwa to pianka z dodatkiem olejku z rumianku, który odświeża, działa kojąco i antybakteryjnie.

CZYTAJ:  Wstawanie z łóżka bez przeciążania kręgosłupa

Pamiętaj też, aby tuż przed snem nie brać długich gorących kąpieli. Niewskazany jest również intensywny wysiłek fizyczny.

3.     Zwróć uwagę na odpowiednie powietrze – nie za suche i nie za wilgotne

Jakość powietrza jest bardzo ważna dla zdrowego snu. Optymalna wilgotność w Twojej sypialni to od 40 do 60%. Najlepiej mierzyć ten parametr codziennie i w razie potrzeb zadbać o nawilżenie lub osuszenie sypialni.

Zbyt wilgotne powietrze powoduje, że na ścianach osadza się woda, co grozi bardzo szkodliwą pleśnią. Jeśli wilgotność w sypialni przekracza 60%, możesz stosować osuszacz powietrza. To elektryczne urządzenie, które natychmiast pozbędzie się wody z powietrza, obniżając wilgotność do odpowiedniego poziomu.

Jesienią i zimą problemem w wielu domach ogrzewanych przy pomocy grzejników jest powietrze za suche. Powoduje ono kaszel i nieprzyjemne uczucie zatkanego nosa, co przeszkadza spać. Jeśli to Twój problem, zainwestuj w nawilżacz powietrza – elektryczny lub ceramiczny, montowany na grzejniku.

Zwróć uwagę również na to, by powietrze w sypialni było pozbawione alergenów i roztoczy. Grożą one uczuleniem i zmniejszają jakość snu. Alergikom polecamy materac Comfort Antibacterial od Materasso.  Zastosowano w nim piankę antibacterial, która zapobiega gromadzeniu się roztoczy i skutecznie likwiduje szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy.

4.     Piękny zapach i miła atmosfera to przepis na lepszy sen

Przed spaniem warto zadbać o codzienną rutynę, tak aby wieczór i sen kojarzyły się z czymś miłym i przyjemnym. Co możesz zrobić?

  • Słuchaj kojącej muzyki, czytaj relaksującą książkę.
  • Otocz się świecami – światło naturalnego ognia ma rewelacyjny wpływ na produkcję melatoniny.
  • Unikaj kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Zamiast tego wypij herbatę zieloną albo zioła jak rumianek.
  • Wykonaj kilka minut delikatnych ćwiczeń takich jak joga czy pilates.
  • Zadbaj, aby Twoja sypialnia była posprzątana, pełna harmonii i łagodnych jasnych kolorów.
CZYTAJ:  Skutki braku snu [INFOGRAFIKA]

Ostatnia rada? Otocz się pięknymi zapachami i przytulnymi materiałami. Poduszki Aloe Vera od Materasso działają kojąco i na pewno zaprowadzą Cię w krainę zdrowego, niczym niezakłóconego snu.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ