paraliż senny, kobieta śpiąca w białej pościeli

Paraliż senny – czym jest?

Słyszałeś o sytuacjach, kiedy przy pełnej świadomości nie jest się w stanie poruszyć ani wypowiedzieć? Niestety, ale dotyka to niektórych z nas. Dowiedz się, czym jest paraliż senny.

Paraliż senny – co to?

Co to jest paraliż senny? Należy ustalić, że w trakcie trwania fazy snu o nazwie REM, ma miejsce fizjologiczna katapleksja, czyli porażenie mięśni ciała (z wykluczeniem mięśni oddechowych oraz gałek ocznych). Ma ona na celu uchronienie śpiącej osoby przed niekontrolowanymi ruchami w trakcie snu. Niweluje to więc ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie lub osobie śpiącej obok. O paraliżu sennym mówimy jednak wtedy, gdy występuje w niewłaściwym momencie. Czyli jakim? Przy gwałtownym wybudzaniu się z fazy REM albo podczas zasypiania, kiedy osoba nie straciła jeszcze świadomości.

Paraliż senny – objawy

Paraliż senny, zwany także porażeniem przysennym lub paraliżem przysennym, skutkuje niemożnością poruszania się oraz mówienia, jednak przy pełnej świadomości umysłu. Nic dziwnego, że często odczuwa się wtedy strach czy przyspieszoną pracę serca, a także ucisk na klatkę piersiową. Zdarza się, że u będącej w nim osoby pojawiają się omamy słuchowe, wzrokowe i dotykowe. Na szczęście paraliż senny u zdrowych osób pojawia się rzadko, trwa od kilku sekund do kilkunastu minut oraz mija samoistnie.

Paraliż senny – przyczyny

W większości sytuacji występuje on samoczynnie, ale – jak napisaliśmy powyżej – też samoistnie mija. Jeśli nawraca i często się go doświadcza, należy skonsultować się z lekarzem. Powodem paraliżu sennego może być silny stres i napięcie emocjonalne, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, leków i alkoholu. Także brak higieny snu może mieć wpływ na jego występowanie: zbyt mało snu, nieregularny sen i zaburzony rytm dobowy (np. przez częste zmiany strefy czasowej podczas podróży).

Paraliż senny – leczenie

Paraliż senny nie jest groźny dla zdrowia, nie jest też definiowany jako jednostka chorobowa. Z tego powodu nie można mówić o sposobach jego leczenia. Istnieją jednak metody na zminimalizowanie nieprzyjemnych doświadczeń z nim związanych. Ponieważ podczas paraliżu sennego mięśnie oddechowe nie są sparaliżowane, ważne aby podczas stanu lęku panować nad swoim oddechem. Zaleca się wykonanie kilku głębokich wdechów i wydechów. Pomaga to uniknąć lub zapanować nad stanem paniki, lęku i przywrócić kontrolę nad ciałem. Próbując poruszać palcami nóg i rąk, a także mięśniami twarzy, wysyła się mózgowi sygnał o byciu przytomnym, a to może przyspieszyć zakończenie paraliżu.

CZYTAJ:  Komfort termiczny podczas snu – jak o niego zadbać?

Mamy nadzieję, że śpisz spokojnie i nie borykasz się z tymi nieprzyjemnymi nocnymi doświadczeniami! Jeżeli nie – udaj się do autoryzowanego salonu z materacami Materasso, tam uzyskasz pomoc. Listę znajdziesz na https://materasso.pl

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ