stres-jaka-role-odgrywa-zdrowy-sen-w-zwalczaniu-tej-choroby-cywilizacyjnej

Stres – jaką rolę w zwalczaniu tej choroby cywilizacyjnej odgrywa zdrowy sen?

Coraz więcej osób cierpi z powodu przewlekłego stresu. Pośpiech, niepewność i obawy o przyszłość każdego dnia nasilają niepokój wielu z nas. W walce ze stresem ważną rolę odgrywa zdrowy sen. Dlatego podpowiadamy, jak o niego zadbać.

Dlaczego stres uważa się za chorobę cywilizacyjną?

Z biologicznego punktu widzenia stres to reakcja organizmu na traumatyczne wydarzenia, czyli tzw. stresory. Zaliczamy do nich takie sytuacje jak na przykład śmierć bliskiej osoby, chorobę, problemy rodzinne, utratę pracy czy rozpad związku. Ale ogólnie rzecz biorąc, do odczuwania stresu prowadzić może wszystko, co zaburza naszą równowagę psychiczną i emocjonalną.

Krótkotrwały stres nie ma trwałych negatywnych konsekwencji dla organizmu, a czasem może nawet mieć charakter motywacyjny i pobudzać do działania. Ale przewlekły, odczuwany codziennie niepokój, prowadzi do wyczerpania organizmu oraz stopniowego obniżania odporności zdrowotnej.

Jak zdrowy sen może pomóc w radzeniu sobie ze stresem?

Stres i zaburzenia snu to zjawiska ściśle ze sobą powiązane. Za odczuwanie stresu odpowiada tzw. hormon stresu, czyli kortyzol. Zbyt wysoki poziom kortyzolu skutkuje nie tylko otyłością czy depresją, ale także bezsennością. Kortyzol wpływa bowiem negatywnie na zdolność do wchodzenia w tzw. fazę snu głębokiego. To właśnie dlatego wielu z nas budzi się w środku nocy i przewraca z boku na bok, nie mogąc powtórnie zasnąć.

Jeśli jednak zadbamy o odpowiednie warunki dla zdrowego snu, skutki stresu będą dla nas mniej odczuwalne. Oczywiście, sam niepokój nie zniknie, dopóki nie zostanie wyeliminowane jego źródło lub też jeśli nie nauczymy się nad nim panować, ale po dobrze przespanej nocy stres z pewnością stanie się mniej dokuczliwy.

Jak dbać o sen, by skutecznie zwalczać stres?

Poprawienie jakości snu to jeden z czynników, który może pomóc w obniżeniu poziomu stresu. Istnieje kilka sposobów, by osiągnąć ten cel:

  • Wprowadź do codziennej rutyny metody relaksacyjne. Sprawdzić się może na przykład spacer w lesie lub parku, czytanie książek, słuchanie ulubionej muzyki, masaż relaksacyjny, wysiłek fizyczny lub aromaterapia.
  • Przed snem ogranicz ilość bodźców – zrezygnuj z oglądania telewizji i przeglądania internetu na smartfonie.
  • Wietrz dokładnie sypialnię, zamontuj w niej także łagodne oświetlenie.
  • Zadbaj o odpowiednie wyposażenie sypialni, a przede wszystkim o materac, który zapewni nieprzerwany sen.
CZYTAJ:  Piany HRC – nowoczesne piany w materacach

Zgrany duet, czyli komfortowy materac i odpowiednia poduszka

Największe znaczenie dla zdrowego snu ma łatwość zasypiania, a przede wszystkim nieprzerwane przesypianie tzw. fazy snu głębokiego. W tej sytuacji sprawdzi się materac wysokoelastyczny Oxygen Motion, który został zaprojektowany tak, by wspierać nocną regenerację organizmu, stabilizować jego ciepłotę i podpierać ciało na całej jego długości.

materac-oxygen-motion

Ergonomiczna budowa sprawia, że Oxygen Motion doskonale dostosowuje się do krzywizn ludzkiego ciała. Kluczem są piany zastosowane w materacu. Piana Nightfly amortyzuje naciski na ciało i poprawia proces wymiany nagrzanego powietrza z wnętrza materaca. Z kolei piana Oxygen nadaje materacowi sprężystości i elastyczności, a antybakteryjna piana Lavender, produkowana przy użyciu olejku lawendowego, zapewnia solidne podparcie podczas snu.

Zapoznaj się z parametrami materaca Oxygen Motion

Ważny jest także dobór odpowiedniej poduszki. Osobom zmagającym się z przewlekłym stresem i problemami ze snem w lepszym zasypianiu pomoże profilowana poduszka anatomiczna Paris Herbal. Wykonana z wysokoelastycznej piany Herbal, zapewnia właściwy mikroklimat snu.

poduszka-paris-herbal

Do produkcji piany używa się olejku z kwiatu dzikiej róży. Działa ona kojąco na drogi oddechowe, a anatomiczny kształt zapewnia ergonomiczne podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Poduszka jest idealna dla osób śpiących na boku lub na plecach. Co ważne, posiada dwa różne profile, która umożliwiają wybór wysokości poduszki odpowiedniej do pozycji snu.

Zapoznaj się z parametrami poduszki Paris Herbal

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ