co położyć na materac

Co położyć na materac?

2

Co położyć na materac, żeby przedłużyć jego trwałość, zwiększyć wygodę i zapewnić higienę? Pokrowiec. A tych na rynku jest mnóstwo – z różnych materiałów, o różnych właściwościach, w różnych cenach. Czy pokrowiec na materac na pewno jest potrzebny? Jeśli tak, to po co, i który będzie najlepszy?

Po co ten pokrowiec?

Należy pamiętać, że aby sen był jak najbardziej komfortowy, zdrowy i relaksujący, nie wystarczy sam materac. Potrzebujemy jeszcze: odpowiedniego stelaża, kołdry, poduszki oraz pokrowca na materac. Zajmiemy się tym ostatnim. Jego główną funkcją jest oczywiście ochrona wkładu materaca przed plamami i wilgocią. Chcemy, żeby materac był czysty i estetyczny nie tylko w pierwszym tygodniu od zakupu. Jeśli już pojawią się jakieś zabrudzenia czy zamoczenia, należy go wyprać, najlepiej w 60°C, by usunąć z niego kurz, naskórek, a także bakterie, wirusy i roztocza. Utrzymanie higienicznych warunków spania jest niezwykle ważne nie tylko w przypadku dzieci czy alergików.

Czy jest niezbędny?

Jakie jeszcze zadania spełnia pokrowiec? Jest pierwszą warstwą materaca, z którą styka się nasze ciało. Dlatego pokrowce wykonywane są z przyjemnych dla skóry materiałów, które zapewniają też miękkość podczas odpoczynku. Szyte są z tkanin gwarantujących dobry przepływ powietrza. Przy wyborze pokrowca należy zatem zwrócić uwagę na to, czy użyte do jego uszycia materiały są bezpieczne dla skóry i zdrowia, jakie posiadają certyfikaty i czy spełniają odpowiednie wymogi.

Z powyższego jasno wynika, że pokrowiec jest nieodłączną częścią materaca i spełnia przy nim pożyteczne funkcje. Ale czy owe funkcje mogą być dla nas źródłem przyjemności i dodatkowo spełniać nasze indywidualne wymagania?

Jakie ma właściwości?

Wysokiej jakości pokrowce na materace są produkowane przy użyciu nowoczesnych technologii. Dzięki temu uzyskują specjalne cechy sprzyjające wygodnemu i zdrowemu spaniu. Materasso ma w swojej ofercie aż kilkanaście modeli pokrowców szytych z różnych przyjaznych materiałów i o różnych właściwościach. Oto niektóre z nich:

  • antybakteryjność: pokrowiec Aloe Vera dzięki zawartości ekstraktu z aloesu stanowi naturalną ochronę przed bakteriami,
  • antyalergiczność: pokrowiec Silver Protect dzięki jonizowanym srebrem włóknom zapewnia eliminację 99% alergenów, pleśni, roztoczy w ciągu godziny, tworząc tym samym bezpieczne środowisko dla alergika, a pokrowiec Greentex wyposażony jest w probiotyki chroniące tkaninę przed alergenami,
  • relaksacja: pokrowiec Lavender nasączony olejkiem z lawendy lekarskiej ma działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie,
  • pielęgnacja: pokrowiec Oliva z mikrokapsułkami oliwy z oliwek nawilża i uelastycznia skórę,
  • odstraszanie owadów: pokrowiec Eucallys zawiera wyciąg z eukaliptusa, który odstrasza owady,
  • absorpcja wilgoci: pokrowiec Lyocell uszyty jest z materiału, który bardzo dobrze pochłania i odprowadza wilgoć, a także szybko schnie,
  • niwelowanie zapachów: pokrowiec Silver Protect, dzięki obecności jonów srebra, ogranicza powstawanie i rozwój nieprzyjemnego zapachu w pokrowcu i materacu,
  • wentylacja: odpowiednie pikowanie oraz włókna pochodzenia naturalnego zapewniają doskonałe właściwości przepuszczalności powietrza, jak np. pokrowiec Bamboo. Część materaców dodatkowo posiada specjalne pasy wentylacyjne 3D ułatwiające wydalanie z wnętrza materaca nadmiaru ciepłego powietrza i wilgoci.
CZYTAJ:  Jak chronić materac przed zmoczeniem?

Dobrze dobrany materac, który zaspokaja wszystkie nasze oczekiwania, często jest kosztownym zakupem. Warto o taki przedmiot szczególnie dbać. Można to zrobić, korzystając z pokrowca, który równocześnie zadba o materac i komfort naszego snu.

Warto też zwrócić uwagę, iż można w bardzo łatwy sposób, tanio opóźnić problem prania całego pokrowca. Służą do tego specjalne nakładki, przypominające swoim wyglądem zwykłe prześcieradła. Są to jednak tkaniny oparte na bawełnie, a niektóre, jak np. ochraniacz CLINIC, dodatkowo zabezpieczają materac wraz z pokrowcem przed cieczami (dlatego są dobrym rozwiązaniem dla małych dzieci).

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ