materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy, przeznaczony dla osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, jest niezwykle istotnym zakupem. Od jego jakości i właściwości będzie zależał komfort i stan zdrowia pacjenta. Jak wybrać materac przeciwodleżynowy? Na jakie jego cechy zwrócić szczególną uwagę?

Czym są odleżyny?

Odleżynami nazywamy ogniska martwicy skóry, które przechodzą w owrzodzenia. Mogą sięgać nawet mięśni i kości. Powstają w wyniku długotrwałego ucisku podłoża na ciało, a co za tym idzie – niedotlenienia tkanek. Stan ten spowodowany jest niemożnością samodzielnej zmiany pozycji przez osoby obłożnie chore i niepełnosprawne. Najczęściej odleżyny powstają w okolicach pośladków, pięt czy kości krzyżowej. Są niezwykle bolesne i trudne do wyleczenia. Niosą ze sobą ryzyko zakażenia, a nieleczone – zgonu.

Profilaktyka odleżyn

Osoba obłożnie chora, która ze względu na swój stan wymaga ciągłej pozycji leżącej, potrzebuje regularnej zmiany ułożenia ciała oraz stosowania specjalistycznego materaca zapewniającego wygodne i odpowiednie podparcie całej sylwetki. Szczególnie ważną funkcją takiego materaca jest zapobieganie powstawaniu odleżyn. Dzięki elastyczności równomiernie rozkłada ciężar ciała pacjenta na całej swojej powierzchni, co niweluje ryzyko miejscowego uciskania. Nie ogranicza krążenia krwi, która może swobodnie dopływać do wszystkich komórek ciała.

Jak wybrać materac przeciwodleżynowy?

Najważniejsze jest to, żeby wybór padł na materac dobrej jakości, od sprawdzonego producenta. To da nam pewność, że nie zaszkodzimy swojemu bliskiemu, który potrzebuje wparcia w postaci sprawdzonego produktu. Na rynku istnieje kilka rodzajów materacy przeciwodleżynowych – my skupimy się na produkowanych przez Materasso materacach piankowych. Pianki w nich posiadają specjalne nacięcia przeciwodleżynowe, zapewniające dobrą przewiewność oraz prawidłowe dostosowanie się do sylwetki pacjenta. Każdy z materacy obleczony jest w pokrowiec nieprzepuszczający cieczy, który można prać w temperaturze nawet 95 stopni Celsjusza. Ułatwia to pozbycie się roztoczy i bakterii oraz utrzymanie materaca w czystości.

PUR Antidecubit

Wykonany jest z elastycznej pianki poliuretanowej PUR o gęstości 35 kg/m3, która gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza oraz optymalne dopasowanie do krzywizn ciała i wagi użytkownika. Pianę PUR cechuje trwałość i odporność na odkształcenia.

Hydrolatex Antidecubit

W materacu tym zastosowano dwie warstwy: Hydrolatex i Polargel. Pierwsza z nich, wyprodukowana z naturalnych komponentów, jest niezwykle elastyczna, sprężysta, trwała i odporna na odkształcenia. Dzięki wielu otworom na swojej powierzchni zapewnia wysoki stopień wentylacji wkładu materaca i jednocześnie odpowiednie krążenie krwi w organizmie pacjenta. Pianka Polargel jest z kolei wysokoelastyczna – dobrze dopasowuje się do krzywizn sylwetki. Zawiera chłodzący żel, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej i komfortowej temperatury podczas użytkowania.

Antibacterial Antidecubit

Jako jedyny wykonany został z dwóch pianek o działaniu antybakteryjnym. Zawiera preparat Ultrafresh, który hamuje powstawanie i rozwój grzybów, pleśni, glonów i roztoczy. Przeciwbakteryjne działanie zostało sprawdzone laboratoryjnie i jest gwarancją zachowania odpowiedniej higieny. Polecany jest szczególnie dla osób wrażliwych na różnorakie alergeny.

CZYTAJ:  Materace dla alergików

Visco Antidecubit

Materac składa się z dwóch pian wysokiej jakości – PUR i Visco. Piana PUR o gęstości 35 kg/m3 jest bazą materaca. Górna jego część zbudowana jest z termoelastycznej pianki Visco o gęstości 50 kg/m3, która reaguje na ciepło i nacisk ciała. Pod ich wpływem staje się miększa i jeszcze lepiej dopasowuje się do wszystkich krzywizn sylwetki, zapewniając odpowiednie podparcie i minimalizując nacisk materaca.

Warto też zwrócić uwagę na materace wyprodukowane z piany AventO2, która zapewni najlepszą wentylację i optymalną temperaturę na powierzchni materaca. W połączeniu np. z pokrowcem pikowanym pianą termo zapewni doskonałe właściwości antyodleżynowe. Dodatkowo lawenda zawarta w pianie pozytywnie działa na tkanki skóry, oraz sam system nerwowy. Warto więc zwrócić uwagę na ofertę firmy Materasso – np. materac Swiss Magic.

Przy wyborze piankowego materaca przeciwodleżynowego warto zastosować stelaż z elektryczną regulacją (jak Mobil Expert T5), który przedłuża żywotność materaca. A co najważniejsze – znacznie podwyższa komfort użytkowania, dzięki możliwości zmiany ustawień położenia materaca.

CZYTAJ:  Komfort termiczny podczas snu – jak o niego zadbać?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ