czytanie dziecku na dobranoc

Czy warto czytać dziecku do snu? 4 zalety lektury na dobranoc

Czy to ważne, by rodzice czytali dzieciom książki i bajki? A co z czytaniem dziecku na dobranoc? Czy ma zalety? Jeśli się nad tym zastanawiasz, przeczytaj poniższy tekst. Wskazujemy w nim 4 korzyści z czytania dziecku na dobranoc.

Dlaczego warto czytać dziecku na dobranoc?

Niezaprzeczalny jest pozytywny wpływ literatury na rozwój dzieci w każdym wieku. Im więcej rodzice i opiekunowie czytają dziecku, tym lepiej. Wspólna lektura daje bowiem wiele korzyści. Bardzo ważne jest także czytanie dziecku do snu, a nie tylko w ciągu dnia. Dlaczego? Co daje maluchowi czytanie bajek na dobranoc? Och, mnóstwo dobrego!

Czytanie umacnia więzi

To czas, w którym dorosły skupiony jest tylko na dziecku. Między rodzicem a pociechą wytwarza się wtedy wyjątkowa więź. Dzięki odpowiednio dobranej tematyce bajek czytanych przed snem można zacząć rozmowę z maluchem – na przykład o jego problemach czy trudnościach. Dzieci łatwo utożsamiają się z bohaterami książek, co sprzyja ośmieleniu się i zwierzeniom. Dzięki postaciom z książek dziecko uczy się rozpoznawania, nazywania i rozumienia emocji oraz uczuć – zarówno swoich, jak i innych ludzi. Staje się więc bardziej empatyczne, a także zaczyna tworzyć swój system wartości.

Książki rozwijają umysł

Dzieci w większości bardzo lubią, gdy czyta się im książki lub bajki. A ponieważ słuchanie opowieści jest angażującą czynnością, uczą się przy tym skupienia i cierpliwości. Oprócz tego czytanie wspomaga pamięć i procesy myślowe, a także rozwija wyobraźnię. Uczy dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych i rozumienia ich. Ma też nieoceniony walor edukacyjny. Warto być otwartym na pytania dziecka w trakcie czytania czy na powrót do poprzednich stron, jeśli maluch o to poprosi.

Wspólna lektura wspomaga komunikację…

Dzięki czytaniu dziecko przyswaja zasady języka, uczy się nowych słów i utrwala już znane. Wspólne spędzanie czasu na czytaniu pomaga w wytworzeniu nawyków samodzielnej i chętnej lektury w przyszłości. Często nie tak dalekiej. Ważne, aby pamiętać, że dzieci uczą się przez obserwowanie dorosłych. Dlatego większą siłę oddziaływania na dziecko będzie miał przykład rodziców, którzy czytają, niż frazes: „warto czytać książki”. Dzieci, z którymi zagląda się do książek – także przed snem – szybciej zaczynają mówić, pisać i samodzielnie czytać.

CZYTAJ:  Ciekawostki o śnie

…i ułatwia zasypianie

Dziecko – po dniu pełnym wrażeń, przygód, nowych doświadczeń, a często też problemów – potrzebuje wyciszenia. Spokojny głos mamy lub taty działa na malucha kojąco i nastraja do zaśnięcia. Czytanie przed snem jest także rytuałem, który zapewnia poczucie stałości i bezpieczeństwa. To również sygnał, że czas zabawy się już skończył i zbliża się pora snu.

Pamiętaj, aby wybierać do czytania dziecku na dobranoc książki i bajki, które będą dla niego wartościowe. Możesz wykorzystać opowieści z własnego dzieciństwa. Taki wybór będzie kolejnym sposobem na to, by wzmocnić więź z pociechą. Oczywiście – zadbajmy także o odpowiedni dla naszego dziecka materac, aby wzmocnić więzi i zapewnić jednocześnie zdrowy rozwój układu kostnego dziecka.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ