Zimą szczególnie cenimy ciepło i przytulną atmosferę. W chłodne dni bardziej niż zwykle potrzebujemy uczucia otulenia. Tu z pomocą przychodzi odpowiednia kołdra. Jak jednak dobrać pościel na chłodną porę roku? Sprawdź nasze wskazówki!
Jaka kołdra na zimę?
Szukając w sklepach kołdry, spotkasz się z określeniem „kołdra zimowa”, „kołdra letnia” oraz „kołdra całoroczna”. Co one oznaczają i czym różnią się od siebie te typy kołder?
Kołdra zimowa jest cięższa i grubsza, a jej wypełnienie ma większą gęstość, dzięki czemu powinna zagwarantować ciepło podczas zimowych, chłodnych nocy. Z drugiej strony nie może powodować nadmiernego pocenia się i uczucia gorąca w trakcie snu.
Kołdry zimowe najczęściej ważą od 1000 do 1700 gramów. Producenci stosują czasem dla ich oznaczania także sześciostopniową skalę, gdzie 1 stopień oznacza kołdrę najlżejszą, letnią, a stopień 6 – ciężką i ciepłą kołdrę zimową. Spotkać można również inny rodzaj oznaczenia ciepła kołdry, czyli skalę TOG, która zaczyna się od numeru 3 dla kołder ultralekkich, a kończy na 16,5 dla kołder ciężkich i bardzo ciepłych.
Z czego wykonuje się kołdry zimowe? Może to być wełna, puch, pierze, ale także różnego typu włókna poliestrowe, które są lżejsze i lepiej odprowadzają ciepło na zewnątrz. Spotyka się też kołdry z granulatem silikonowym oraz kukurydzianym.
Jeśli szukasz kołdry typowo zimowej, ciepłej, idealnej dla zmarzluchów, sprawdź kołdrę Klasik duo z oferty Materasso. To jeden z najczęściej wybieranych modeli kołder zimowych. Dzięki zastosowaniu pustych w środku włókien poliestrowych Hollow-Fill kołdra jest ciepła, puszysta, doskonale przylega do ciała, ale jednocześnie wyróżnia się lekkością i doskonałą termoregulacją. Całkowita waga kołdry to 1700 gramów.
A może kołdra całoroczna? Czym się różni od kołdry letniej i zimowej?
Kołdra letnia jest najczęściej lekka i cienka, wykonana z włókien poliestrowych, a czasem nawet z jedwabiu czy bambusa. Te kołdry mają zwykle niską gramaturę, czyli są lekkie (ważą od 400 do 1000 gramów).
Czym w takim razie będzie kołdra całoroczna? To rozwiązanie uniwersalne, idealne dla osób, które nie potrzebują zimą szczególnie ciepłej kołdry, a mają mało miejsca do przechowywania w mieszkaniu. Spotyka się kołdry całoroczne jednowarstwowe, które zimą grzeją, a latem chłodzą. Taki efekt da się uzyskać, stosując wysokiej jakości włókna tworzyw sztucznych.
Drugi pomysł na kołdrę całoroczną to produkt złożony z dwóch połączonych ze sobą kołder. Zimą łączy się je, a latem rozdziela na dwie kołdry, lekkie i cienkie. Właśnie taką kołdrą całoroczną jest model Klasic Twins z oferty Materasso. To dwie połączone ze sobą kołdry o wadze 800 gramów. Dzięki temu rozwiązaniu latem możesz używać jednej warstwy, a zimą połączyć je ze sobą, tworząc ciepłą i przytulną kołdrę zimową.
Wybierając kołdrę na zimę, zwróć też uwagę na jej pokrycie. Najpopularniejsze są pokrycia bawełniane, poliestrowe lub bawełniano-poliestrowe. Bawełna gwarantuje dobrą wentylację, ale z kolei poliester jest lepszy dla alergików i trwalszy. W roli materiałów pokryć można spotkać jeszcze frotte, jedwab czy satynę.
Jaką pościel wybrać na zimę?
Gdy noce coraz chłodniejsze, a pogoda zachęca do tego, aby zaszyć się pod kołdrą z kubkiem gorącej herbaty w dłoni, warto również wymienić zwiewną pościel na cieplejszą.
Zimą sprawdzają się pościele flanelowe. To materiał bawełniany, ale wyróżniający się grubszym splotem i dodatkową okrywą z włókien, dającą uczucie miękkości i otulenia. Flanela bardzo dobrze izoluje ciepło, co czyni z niej materiał idealny na zimowe noce. Jest też przyjemna w dotyku.
Dlaczego warto kupić ciepłą pościel i zainwestować w ciepłą kołdrę? Rzecz w tym, że nie wolno przegrzewać pomieszczenia, w którym się śpi. Odpowiednia temperatura do snu to maksymalnie 19 stopni, a może być jeszcze niższa, np. 16-17 stopni. Sypialnię, zwłaszcza zimą, trzeba też regularnie wietrzyć. Dlatego zamiast podnosić temperaturę w pomieszczeniu, o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup ciepłej kołdry i uzupełnienie jej dobrze izolującą temperaturę pościelą. Dzięki temu śpisz w zdrowym chłodzie, ale czujesz się ciepło, przytulnie i komfortowo.