pokój dziecięcy

Stwórz bezpieczną przestrzeń dla malucha. Najnowsze trendy w aranżacji pokoju dziecięcego

Jak urządzić pokój dziecięcy? Liczy się ładny wystrój, ale przede wszystkim musisz zapewnić dziecku bezpieczne, zdrowe i funkcjonalne miejsce do zabawy i nauki. Jak to zrobić? W artykule znajdziesz wskazówki oraz przegląd kilku najnowszych trendów w aranżacji pokojów dla dzieci.

Jak urządzić pokój dziecka? Najważniejsze zasady

Dziecięcy pokój to królestwo malucha. Jeśli zaaranżujesz tę przestrzeń w przemyślany sposób, stworzysz dziecku odpowiednie środowisko do rozwoju, pomożesz mu kształtować takie cechy jak kreatywność, pewność siebie, odpowiedzialność.

Oto najważniejsze zasady projektowania i aranżacji pokoju dla dziecka.

  • Zadbaj, aby w pokoju znalazły się wszystkie strefy funkcjonalne: strefa wypoczynku z wygodnym łóżkiem, strefa nauki z ergonomicznym biurkiem, krzesłem i meblami do przechowywania, strefa zabawy z miejscem do siedzenia na podłodze, pojemnikami na zabawki oraz możliwością przyjmowania małych przyjaciół.
  • Zwróć uwagę na bezpieczeństwo. Wszystkie stojące meble muszą być przymocowane do ściany, gniazdka, szuflady i narożniki mebli zabezpieczone. Usuń luźne sznurki np. od rolet, zamów dywan antypoślizgowy.
  • Łóżko w pokoju dziecięcym musi być komfortowe i zdrowe dla kręgosłupa. Zrezygnuj z mebli rozkładanych typu wersalka. Zamiast tego postaw na łóżko z wygodnym materacem.
  • Wspieraj samodzielność dziecka. Szafa czy komoda na ubrania powinna być dostępna dla dziecięcych rączek, aby maluch mógł się sam ubrać. Zadbaj o liczne pojemniki na zabawki, aby nauczyć dziecko samodzielnego sprzątania i niskie regały na książeczki czy kolorowanki.

Jak wybrać łóżko do dziecięcego pokoju?

Podstawą w każdym dziecięcym pokoju jest wygodne łóżko. W tym wieku szczególnie ważna jest troska o zdrowy kręgosłup i prawidłową postawę ciała. Z tego powodu zdecydowanie zrezygnuj z zakupu łóżka rozkładanego – typu wersalka. Zamiast tego postaw na komfortowe łóżko z drewnianą/tapicerowaną ramą oraz na wysokiej jakości materac.

Jaki materac wybrać do dziecięcego łóżka? Musi stanowić odpowiednie podparcie dla dziecięcego kręgosłupa i dobrze odprowadzać wilgoć. Propozycja dla młodszych dzieci to materac Baby Dream z kolekcji Materasso. Ma wysokość 10 cm, jest więc wygodny i komfortowy. Wykonano go z zimnej pianki Herbal z ekstraktem z rumianku, który działa kojąco i antyalergicznie. Co więcej, pokrowiec materaca można wyprać, co docenią rodzice alergików i małych wrażliwców.

CZYTAJ:  Dostawka dla niemowlaka - jak ułatwić życie młodym rodzicom

Odpowiedni materac dla starszych dzieci i nastolatków to model Premier PL. Zaprojektowano go z myślą o wsparciu prawidłowego rozwoju układu kostnego u dorastających dzieci. Zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa, odpowiednie ukrwienie mięśni i dotlenienie mózgu. Pozwala również na prawidłową wentylację, co zwiększa komfort snu i zapobiega alergiom oraz przegrzaniu.

Jakie łóżko powinno trafić do dziecięcego pokoju? Jeśli mieszka w nim dwójka rodzeństwa, najlepsze rozwiązanie to łóżko piętrowe. Dzieci kochają takie konstrukcje, traktując je jako miejsce doskonałej zabawy i atrakcyjny element aranżacji pokoju. Polecamy łóżko Twins z oferty Materasso. Jest wygodne i bezpieczne, a przy tym ma bardzo efektowny wygląd, który pasuje do aranżacji modnego pokoju dziecięcego.

Aranżacja pokoju dziecięcego – 3 najważniejsze trendy

  • Las pełen bajkowych zwierzątek: leśne trendy zdecydowanie rządzą dziś w dziecięcych pokoikach. Sympatyczne zwierzątka, wyglądające jakby wyskoczyły z bajek, pojawiają się na ścianach, meblach, w roli dekoracji czy printów na tkaninach. Jeżyki, sarenki, wiewiórki czy króliczki przybliżają do świata przyrody i pokazują magię, jaka kryć się może w lesie. Co się sprawdzi? Dywaniki w króliczki, zasłonki w liski, lampka-kot, a może naklejka na ścianie z rodziną jelonków? Możliwości jest mnóstwo.
  • Pastele: w dziecięcych pokojach nie rządzą dziś mocne barwy jak zielony, niebieski czy pomarańczowy. Na topie są kolory jasne, bardzo pastelowe, przygaszone. Wśród nich pudrowy albo brudny róż, subtelny turkus, beż i szarości.
  • Domowa dżungla w pokoju dziecka: trend urban jungle dotarł również do pokojów dziecięcych. Pojawiają się tu więc motywy jak liście bananowca czy monstery, palmy, egzotyczne kwiaty i zwierzęta jak papugi czy flamingi. Kolorystyka: ciemna zieleń, szmaragd, błękit, fuksja, malinowy róż.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ